Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja fundamentów

  • 16.02.2016Amortyzacja hali magazynowej
    Pytanie podatnika: Spółka, zgodnie z wydanym pozwoleniem na budowę wybudowała dwie hale - jedną magazynową oddaną do użytku w roku 2011, drugą produkcyjną w roku 2014. Obie hale zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od tych hal magazynowych rozpoczęto od miesiąca następującego po miesiącu, w którym wprowadzono je do ewidencji środków trwałych i amortyzowano je metodą liniową. Według Klasyfikacji Środków Trwałych obie hale zostały zakwalifikowane do rodzaju 104 i amortyzowano stawką 2,5%. Czy przysługuje prawo do zastosowania w obu halach 10% stawki amortyzacyjnej?
  • 22.11.2013Amortyzacja blaszanego garażu
    Pytanie podatnika: Do środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej należy m.in. garaż wykonany z blachy, który nie jest trwale związany z gruntem (brak fundamentów). Wartość początkowa tego garażu przekracza 3500 zł, w związku z czym podlega on amortyzacji w czasie. Czy stawka amortyzacyjna w wysokości 10% przyjęta przez Wnioskodawcę do ww. blaszanego garażu jest prawidłowa?
  • 18.01.2011Amortyzacja hali magazynowej
    Pytanie podatnika: Jaką należy zastosować stawkę amortyzacyjną dla części nie związanej trwale z gruntem budowanej hali magazynowej?
  • 21.01.2009Orzecznictwo podatkowe: O opodatkowaniu decydują kwestie techniczne
    1. Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz nie mających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Jeżeli takiego związku nie można wykazać, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały jedynie części budowlane obiektu. 2. Jeżeli w budynku usytuowana została budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, budowla ta stanowi wówczas odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.