Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

allegro granica

  • 14.06.2021VAT przy sprzedaży przez osobę fizyczną własnej nieruchomości
    Nie istnieje uniwersalny model umożliwiający stwierdzenie, iż taka transakcja dotycząca nieruchomości podlega VAT a inna nie. Jest to spowodowane faktem, iż w przypadku osób fizycznych może mieć miejsce (i często ma) przepływ z majątku firmowego do prywatnego. Raz jest on wykorzystywany w działalności profesjonalnej innym razem do celów prywatnych. I jest to zależne jedynie od woli właściciela nieruchomości. Ażeby zagadnienie stało się jeszcze bardziej skomplikowane, dla posiadania statusu podatnika VAT nie jest konieczne dopełnianie jakichkolwiek warunków formalnych.
  • 01.04.2016Sprzedaż wysyłkowa w VAT: Koszty przesyłki a limit zwolnienia podmiotowego
      Pytanie podatnika: Czy środki pieniężne, które wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy na opłacenie w imieniu kupującego kosztów przesyłki nabytego towaru, stanowią dla Niego podstawą opodatkowania i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym rodzą obowiązek podatkowy i powinny być uwzględnione przy obliczaniu limitu zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • 30.10.2015NSA. Kiedy towar można traktować jako używany?
    Z uzasadnienia: Dokonywane przez skarżącego czynności polegające na przygotowaniu telefonu do sprzedaży, sprawdzenie kompletności i działania nie powodują, że oferowany do sprzedaży towar staje się towarem używanym w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Nadto podatnik winien wykazać, że nabył towary już używane, a nie, że towary te powinny zostać ocenione jako używane wskutek dokonywanych przez niego czynności. Okoliczność, że w przedłożonej opinii wykazano, że telefon jest fabrycznie nowy, gdy w rzeczywistości wykonano z niego wiele połączeń nie stanowi dowodu, że przedmiotem sprzedaży przez skarżącego były towary używane.
  • 29.01.2015To podatnik a nie urząd musi uzasadnić prawo do ulgi
    Z uzasadnienia: Postępowanie w sprawie umorzenia zobowiązań podatkowych jest inicjowane na wniosek podatnika i w jego też interesie leży podanie do wiadomości organów wszystkich okoliczności sprawy przemawiających za zrezygnowaniem przez Skarb Państwa ze swojego dochodu oraz dopilnowanie ich utrwalenia w dokumentach.
  • 27.01.2015NSA. Szacowanie podstawy opodatkowania. Fiskus powinien określić także koszty
    Z uzasadnienia: Dokonując oszacowania dochodu w części, która dotyczyła samochodów zakupionych u włoskich kontrahentów, a których nie zaewidencjonowano ani po stronie zakupu, ani po stronie sprzedaży, pominięto w ogóle koszty ich zakupu, choć to na ich podstawie dokonano w tej części obliczenia przyjętej marży zysku i w rezultacie określenia wysokości przychodu. Decydując się na oszacowanie podstawy opodatkowania na podstawie art. 23 § 4 Ordynacji podatkowej organ podatkowy nie może pominąć, przyjętych za podstawę obliczenia marży, kosztów zakupu towarów podlegających dalszej odsprzedaży.
  • 26.11.2014NSA. Kiedy sprzedaż przez Internet podlega VAT?
    Z uzasadnienia: Stopień aktywności (zaangażowania) skarżącego na niwie obrotu przedmiotowymi monetami w zakresie form działania i środków, czyni ją podobnym do działalności handlowców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej, która przybrała formę profesjonalną, czyli stałą (powtarzalność czynności i zamiar). Nie ma przy tym żadnego znaczenia, że działalność ta nie była prowadzona w celu uzyskania zysku, gdyż działalnością gospodarczą na gruncie VAT, jest także aktywność ukierunkowana na uzyskanie innych celów - oświatowych, zdrowotnych, kulturalnych, charytatywnych itp., czy też - jak na gruncie tej sprawy - kolekcjonerskich. Nie ma również znaczenia dla bycia podatnikiem VAT efekt prowadzonej działalności, a w szczególności czy jest to działalność dochodowa, czy też przynosząca straty.
  • 24.09.2014Kwota limitu zwolnienia Z VAT przy sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju
    Pytanie podatnika: Czy zgodnie ze zmianą dotyczącą zwolnienia podmiotowego VAT od 1 stycznia 2014 r., Wnioskodawca nie wlicza osiąganych przychodów ze sprzedaży zagranicznej do krajów Unii Europejskiej do limitu 150 tys. zł pozwalającego na zwolnienie podmiotowe VAT? Gdyby Wnioskodawca osiągnął w danym roku podatkowym 2014 r. przychody ze sprzedaży w Polsce o wartości 140 tys. zł, a przychody ze sprzedaży wysyłkowej w przeliczeniu na PLN do Niemiec o wartości np. 30 tys. zł, do Anglii o wartości 40 tys. zł i przykładowo do Francji o wartości 20 tys. zł to czy w kolejnym roku podatkowym 2015 r. będzie mógł skorzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT?
  • 01.09.2014Podatek akcyzowy od samochodu
    Z uzasadnienia: Średnia wartość rynkowa samochodu osobowego, jest to wartość ustalana na podstawie notowanej na rynku krajowym, w dniu powstania obowiązku podatkowego, średniej ceny zarejestrowanego na terytorium kraju samochodu osobowego tej samej marki, tego samego modelu, rocznika, oraz – jeżeli jest to możliwe do ustalenia – z tym samym wyposażeniem i o przybliżonym stanie technicznym, co nabyty na terytorium kraju lub nabyty wewnątrzwspólnotowo samochód osobowy.
  • 22.08.2014Sprzedaż wysyłkowa a kwota limitu uprawniająca do zwolnienia
    Pytanie podatnika: Czy w związku ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r., do kwoty limitu (150.000 zł) uprawniającego do zwolnienia z podatku od towarów i usług nie wlicza się obrotu z opisanej w stanie faktycznym sprzedaży wysyłkowej?
  • 06.08.2012PCC: Zakup sprzętu fotograficznego na zagranicznych aukcjach internetowych
    Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu internetowego używanym sprzętem fotograficznym, który kupuję od osób prywatnych. Korzystam zarówno z aukcji krajowych (allegro), jak i zagranicznych (ebay). Problem pojawia się przy transakcjach zawieranych z obcokrajowcami na aukcjach internetowych zagranicznych: czy miejscem dokonania czynności jest RP, ponieważ licytuję towar będąc przy komputerze w Polsce, czy też miejscem tym jest kraj, w którym znajduje się przedmiot aukcji oraz sprzedający? Dodam, że ww. sprzęt znajduje się, w momencie zawarcia umowy sprzedaży, poza granicami RP.