Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

abonament opłacony góry

  • 26.08.2016Niewykorzystany abonament w kosztach działalności
    Pytanie podatnika: Czy wartość niewykorzystanego abonamentu może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu w dacie ujęcia tego kosztu w księgach rachunkowych, tj. na koniec okresu obowiązywania umowy, czyli w grudniu 2015 r.
  • 10.07.2014PIT: Abonamenty medyczne a przychód pracownika
    Trybunał Konstytucyjny wydał przedwczoraj (8 lipca 2014 r.) wyrok w sprawie opodatkowania przychodów ze świadczeń nieodpłatnych (sygn. akt – K 7/13). Sprawdźmy, jak w świetle tego wyroku podchodzić teraz do kwestii opodatkowania abonamentów medycznych.
  • 10.07.2014PIT: Abonamenty medyczne a przychód pracownika
    Trybunał Konstytucyjny wydał 8 lipca 2014 r. wyrok w sprawie opodatkowania przychodów ze świadczeń nieodpłatnych (sygn. akt K 7/13). Sprawdźmy, jak w świetle tego wyroku podchodzić teraz do kwestii opodatkowania abonamentów medycznych.
  • 12.11.2012PIT: Abonamenty medyczne a przychód pracownika
    Jednym z powszechnie stosowanych dodatków do pensji są tzw. abonamenty medyczne. Pracownicy otrzymują od pracodawców specjalne karty, dzięki którym mogą bezpłatnie korzystać z usług prywatnej służby zdrowia. Czy przyznanie pracownikowi takich uprawnień powoduje powstanie przychodu? Kiedy pracownik będzie musiał zapłacić podatek dochodowy?
  • 21.11.2011PIT od pakietów medycznych - uchwała NSA
    Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią dla pracowników, uprawnionych do ich wykorzystania, nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 wymienionej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 18.07.2011Poczęstunek w formie szwedzkiego stołu nie jest przychodem pracownika
    Z uzasadnienia WSA: W przypadku, gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, gdzie opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik ze świadczeń korzystał czy też nie korzystał, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanej imprezy; nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owe świadczenie i jaka jest jego wartość. Pracodawca w takiej sytuacji nie jest zobowiązany obliczyć, pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych przychodów.
  • 04.12.2009Abonament medyczny podlega opodatkowaniu PIT
    Pytanie podatnika: Czy opłacanie usług medycznych ustaloną kwotą dającą możliwość pracownikowi z korzystania z usług medycznych oferowanych w ramach karty usług medycznych (niezależną od wykonanych usług medycznych i ilości wykonanych usług medycznych) na rzecz pracowników skutkuje u pracodawcy obowiązkiem pobrania podatku dochodowego od osób fizycznych od pracowników i jeżeli tak, to w jaki sposób ustalić wysokość świadczenia dla poszczególnego pracownika?
  • 01.08.2008Moment ujęcia kosztów w PKPiR
    Podstawową metodą rozliczania kosztów uzyskania przychodów jest metoda określona w art. 22 ust. 4 ustawy o PDOF, zgodnie z którą koszty można potrącić wyłącznie w roku, w którym zostały poniesione. Ustawodawca daje też możliwość wyboru drugiej metody – rozliczania kosztów zgodnie z zasadą memoriałową, która mówi, iż koszty ewidencjonuje się w powiązaniu z przychodami danego roku, których one dotyczą. Dla niektórych kosztów ustawodawca wprowadził jednak szczególne zasady ich ewidencji.
  • 18.03.2008Świadczenia medyczne a przychód pracownika
    Pytanie podatnika: Czy zakup usług medycznych w zakresie wykraczającym poza obowiązek pracodawcy na podstawie przepisów prawa pracy na rzecz pracowników oraz członków ich rodzin opłaconych w sposób zryczałtowany uzależniony od ilości zatrudnionych w danym miesiącu pracowników będzie stanowić przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
  • 02.03.2007Opłaty za RTV również w bankach i w punktach kasowych
    Opłaty abonamentowe z tytułu użytkowania odbiorników RTV będą mogły być dokonywane, tak jak inne płatności, na standardowych blankietach wpłat. Kierownictwo Ministerstwa Transportu przyjęło opracowany w resorcie projekt rozporządzenia w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, umożliwiający Poczcie Polskiej dokonanie zmian w systemie rejestracji i poboru opłat z tytułu abonamentu RTV. Projekt zostanie przesłany do konsultacji środowiskowych, a następnie międzyresortowych.
  • 16.08.2006Ewidencja księgowa i podatkowa zaliczek w trakcie roku (1)
    Celem niniejszego komentarza jest ukazanie księgowej ewidencji zaliczek u zaliczkobiorcy i zaliczkodawcy w trakcie roku przy zaliczce opiewającej na 100% należności, przy zaliczkach cząstkowych oraz przy zwrocie zaliczki.