Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

firma zagraniczna

  • 16.11.2018PIT: Akcje obcych firm przyznawane w programie premiowym - moment powstania przychodu
    Nieodpłatne lub częściowo odpłatne otrzymanie od Spółki akcji w ramach programu premiowego korzysta z preferencji, o której mowa w art. 24 ust. 11 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a co za tym idzie w roku podatkowym, w którym w ramach programu przekazane zostaną akcje, otrzymujący je uczestnik programu nie będzie zobowiązany zadeklarować i opodatkować zgodnie z art. 9 i art. 45 ww. ustawy wartości tak otrzymanych akcji.
    • 20.04.2017PIT. Podróż służbowa przy umowie zlecenia
      Pytanie: Czy od zwróconych zleceniobiorcy wydatków związanych z wykonywaniem usług poza granicami kraju, w formie zwrotu kosztów noclegów oraz w postaci dodatkowego świadczenia pieniężnego tytułem rekompensaty zwiększonych kosztów utrzymania podczas podróży do wysokości określonej w odpowiednich przepisach, pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?
      • 19.04.2017PIT. Podróż służbowa przy umowie zlecenia
        Pytanie: Czy od zwróconych zleceniobiorcy wydatków związanych z wykonywaniem usług poza granicami kraju, w formie zwrotu kosztów noclegów oraz w postaci dodatkowego świadczenia pieniężnego tytułem rekompensaty zwiększonych kosztów utrzymania podczas podróży do wysokości określonej w odpowiednich przepisach, pobiera się zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych?
        • 13.03.2017Zagraniczny zakład a unikanie podwójnego opodatkowania
          Zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania zyski przedsiębiorstwa umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim umawiającym się państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład.
          • 15.06.2016Czy będą zmiany w składkach ZUS przedsiębiorców?
            Interpelacja nr 3179 do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców
            • 20.06.2013Odliczenie VAT przez oddział zagranicznej spółki
              Z uzasadnienia: Nie można upatrywać zwrotu kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT jedynie w odniesieniu do czynności opodatkowanych i to wykonywanych na terytorium kraju. Sytuację podatnika prowadzącego działalność gospodarczą poza terytorium Polski należy odnieść do szeroko rozumianej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 9 Dyrektywy 2006/112 (także: art. 15 ust.1 i 2 ustawy o VAT). Wykładni przepisu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT nie można dokonywać w takim rozumieniu, że trzeba wykazać związek podatku naliczonego z polskim podatkiem należnym.
              • 14.11.2011Kierowca - przedsiębiorca a prawo do diety
                Z uzasadnienia: Zawarty w art. 775 § 1 Kodeksu pracy zwrot "w której znajduje się siedziba pracodawcy", lub "poza stałym miejscem pracy" nie przesądza o tym, że praca kierowcy nie może być wykonywana w ramach podróży służbowej, ponieważ przepisy podatkowe nie definiują podróży służbowej, a odesłanie zawarte w art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o PIT dotyczy tylko diet, a nie definicji podróży służbowej. Trudno też przyjąć, że "siedzibą" jest cała Polska, podobnie trudno przyjąć pogląd, że art. 775 K.p. wyjaśnia definicję podróży służbowej kierowców, odrębnie uregulowaną w innej ustawie. Zatem, osobom prowadzącym działalność gospodarczą przysługuje prawo uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu wartości diet za czas podróży służbowych w ramach zakreślonego limitu, tj. w wysokości diet przysługujących pracownikom.
                • 29.10.2008Zagraniczna podróż służbowa pracownika
                  Pytanie podatnika: Czy w opisanym przypadku pracownikowi przysługują diety za okres podróży i 25 % ryczałtu za noclegi? Jeżeli nie przysługują to od kiedy stosować interpretację?
                  • 22.10.2008Praca w raju bez abolicji?
                    Pytanie podatnika: W ciągu roku podatkowego pracuję na rożnych statkach, pływających pod różną banderą, w różnych krajach. Moja umowa o prace podpisana jest na Wyspie Man, ale firma w zasadzie jest firmą belgijską. Firma posiada kilkanaście biur na całym świecie, wywodzi się jednak z Belgii, jest notowana na belgijskiej giełdzie, prezes ma swoje biuro w Brukseli, moja pensja jest rozliczana przez dział płac w Belgii. Dochodów za lata 2003-2006 nie opodatkowywałem w Polsce. Czy obejmie mnie ustawa abolicyjna i będę mógł skorzystać z umorzenia zaległości za te lata?
                    • 15.10.2008Podleganie ubezpieczeniom społecznym podczas wykonywania pracy w innym państwie członkowskim UE, EOG i Szwajcarii
                      Wraz z wejściem Polski z dniem 01.05.2004 r. do Unii Europejskiej, powstały nowe możliwości przemieszczania się w celu wykonywania aktywności zawodowej na obszarze innych państw członkowskich. Jednakże swoboda ta stwarza również zagrożenia dla osób, które przed wyjazdem nie zapoznały się z przepisami unijnymi obowiązującymi w dziedzinie zabezpieczenia społecznego. Często zdarza się, że dopiero w sytuacji kierowania roszczenia do ZUS o wypłatę jakiegoś świadczenia okazuje się, że składki były odprowadzane do niewłaściwego systemu, ponieważ zainteresowany powinien podlegać ubezpieczeniom społecznym w innym państwie. Z naszej praktyki wynika, że zwłaszcza pracownicy nie interesują się tą kwestią, chociaż takie przypadki nie są rzadkie także wśród pracodawców i osób prowadzących działalność na własny rachunek.
                      • 31.07.2007Budowa jako zagraniczny zakład
                        Pytanie: Moja firma zajmuje się świadczeniem usług budowlanych. Często wykonuję prace budowlane w Niemczech. Kiedy zagraniczna budowa może zostać uznana za zakład, którego zyski będą opodatkowane w drugim kraju?
                        • 24.07.2007Poradnik ZUS. Zasady wydawania formularzy E 101
                          Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 r., pojawiły się nowe możliwości przemieszczania w celu wykonywania aktywności zawodowej na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to zarówno pracowników, którzy są delegowani przez polskie firmy w ramach realizacji kontraktów zawartych z zagranicznymi podmiotami, jak również osób samozatrudnionych prowadzących swoją działalność tymczasowo za granicą.