Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odpis podatkowy odsetek kredytu hipotecznego

  • 20.07.2018Zbycie nieruchomości - warunki ustalenia wysokości podatku są ściśle określone
    Ustalenie kosztów uzyskania przychodów i kosztów zbycia nieruchomości ma zasadnicze znaczenie dla wysokości podatku, który trzeba będzie zapłacić, jeśli nieruchomość sprzedajemy za cenę wyższą od ceny zakupu. Ale warunki zaliczania wydatków do poszczególnych kategorii zostały w ustawie ściśle określone - i trzeba to brać pod uwagę planując transakcję. Publikujemy intepretację indywidualną, w której KIS dość dokładnie wykłada, jakie to są warunki.
    • 23.05.2018Działalność w mieszkaniu. Meble i urządzenia w kosztach firmy
      Pytanie: Jedno z pomieszczeń wchodzących w skład nieruchomości lokalowej, która będzie stanowić miejsce zamieszkania Wnioskodawcy i Jego żony będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywane do prowadzenia działalności. Pomieszczenie to wymaga remontu, m.in. wygładzenia i pomalowania ścian, wymiany podłóg, czy też zmiany mebli i innych urządzeń służących do prowadzenia działalności. Czy istnieje możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu, kosztów remontu oraz wymiany znajdujących się w nim mebli i urządzeń?
      • 21.05.2018Odsetki od kredytu na zakup lokalu jako koszt firmowy
        Pytanie: Wnioskodawczyni - osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zakupiła lokal usługowy od dewelopera, na który zaciągnęła kredyt hipoteczny. Zamiarem Wnioskodawczyni jest jednak rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej pod koniec 2018 r. lub w 2019 r. Po rozpoczęciu zamierza wskazany lokal przekazać z majątku prywatnego do majątku firmowego oraz wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy Wnioskodawczyni może rozliczyć odsetki od ww. kredytu jako koszty uzyskania przychodów w jej firmie?
        • 22.02.2018Spłata kredytu małżonków z przychodu ze sprzedaży nieruchomości z majątku odrębnego
          Z uzasadnienia: Przeznaczone przez Wnioskodawczynię środki ze sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku, stanowiącego jej majątek odrębny na spłatę zaciągniętego wspólnie z mężem kredytu na własne cele mieszkaniowe - tj. zakup budynku mieszkalnego stanowiącego przedmiot współwłasności małżeńskiej, w którym zaspokaja swoje potrzeby mieszkaniowe - korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.
          • 17.05.2017Amortyzacja mieszkania wykorzystywanego w części w działalności
            Pytanie podatnika: Czy po wprowadzeniu lokalu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Wnioskodawca będzie mógł, zgodnie z art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpocząć jego amortyzację i na podstawie art. 22j ustawy stosować stawkę amortyzacyjną w wysokości 10% rocznie od wartości początkowej lokalu, w części, w jakiej jest wykorzystywany na cele działalności gospodarczej?
            • 21.04.2017Wydatki na mieszkanie w kosztach działalności
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje rezygnację z umowy najmu lokalu mieszkalnego na rzecz jego nabycia. Wnioskodawca będzie z niego korzystał najczęściej od poniedziałku do piątku w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawca poniesie określone koszty związane z nabyciem lokalu (opłaty notarialne, PCC, prowizja pośrednika) oraz związane z jego przystosowaniem do użytkowania. Czy odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej lokalu oraz inne koszty (wyposażenie w meble, sprzęt AGD, opłaty za media, odsetki od kredytu hipotecznego) Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
              • 25.07.2016Sprzedaż nieruchomości a PIT. Dla kogo ulga mieszkaniowa?
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może skorzystać z ulgi mieszkaniowej na własne cele mieszkaniowe kupując dwie nieruchomości jedną w Wielkiej Brytanii, drugą w Polsce?
                • 24.06.2016WSA. Odsetki od kredytu jako koszt zbycia nieruchomości
                  Z uzasadnienia: Zdefiniowanie pojęcia ceny nabycia zostało dokonane przez ustawodawcę na potrzeby ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (tj. art. 22g ustawy), w ramach której to pojęcie funkcjonuje, a nie w art. 5a ustawy, który ustanawia znaczenie określonych zwrotów na potrzeby całego aktu prawnego. Nie sposób tym samym przyjąć, że cenę nabycia w znaczeniu, o którym mowa w art. 22g ust. 3 ustawy należy odnosić w jakikolwiek sposób do ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości na podstawie art. 22 ust. 6c ww. ustawy, tym bardziej, że w dyspozycji art. 22 ust. 6c nie występuje pojęcie "ceny nabycia", ale "kosztów nabycia".
                  • 12.05.2016Odliczenie przez spadkobiercę wydatków poniesionych przez spadkodawcę na cele mieszkaniowe
                    Pytanie podatkowe: Czy w świetle przedstawionych faktów Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego i dokonać odliczenia wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
                    • 09.05.2016Własne cele mieszkaniowe. Zwolnienie z PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości
                      Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z nabyciem i remontem lokalu mieszkalnego stanowią wydatki, które umożliwiają skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania PIT dochodu ze sprzedaży mieszkania?
                      • 19.02.2016Sprzedaż nieruchomości a PIT. Spłata kredytu jako wydatek na cele mieszkaniowe
                        Pytanie podatnika: Czy spłata kredytu hipotecznego na zakup lokalu mieszkalnego jest równoznaczna z przeznaczeniem uzyskanego przychodu na cele mieszkaniowe, a tym samym zwalnia Wnioskodawcę z zapłaty podatku dochodowego?
                        • 15.06.2015Sprzedaż mieszkania a PIT. Czym jest cel mieszkaniowy?
                          Pytanie podatnika: W jaki sposób Wnioskodawca powinien rozliczyć podatek? Czy w sytuacji, gdy całość ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawca przeznaczył na częściową spłatę kredytu, może uznać, że całość czyli 145 000,00 zł zostało przeznaczone na cele mieszkaniowe?
                          • 11.05.2015Rezerwa celowa jako koszt uzyskania przychodów
                            Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, utworzona rezerwa celowa w wysokości 100% ekspozycji kredytowej z tytułu umowy kredytowej z 15 marca 2005 r., zaliczona do kategorii „stracone”, może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów 2014 r., stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 26 lit a, art. 16 ust. 2a pkt 2 lit. b tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
                            • 26.01.2015Sprzedaż mieszkania a PIT. Warunki zwolnienia z opodatkowania
                              Pytanie podatnika: Czy przekazując całą uzyskaną kwotę ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w wysokości 147.000,00 zł na spłatę zaciągniętego wraz z małżonkiem kredytu hipotecznego, Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)?
                              • 14.11.2014Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych
                                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na adaptację wynajętego lokalu w Galerii oraz zakup wyposażenia, przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów? Czy wydatki na nabycie środków trwałych i amortyzacja nakładów w obcych środkach trwałych sfinansowane pożyczką hipoteczną zabezpieczoną na majątku Wnioskodawczyni mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
                                • 16.10.2014Ulga mieszkaniowa w PIT po ślubie podatnika
                                  Pytanie podatnika: Czy jeśli pieniądze ze sprzedaży Wnioskodawczyni przeznaczy na zakup nieruchomości należącej obecnie do małżonka i spłatę zaciągniętego przez niego kredytu hipotecznego to czy będzie mogła skorzystać ze zwolnienia określonego w art. art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1, jeśli przeniesienie własności nieruchomości nastąpi po zawarciu związku małżeńskiego?
                                  • 04.09.2014Spłata kredytu a zwolnienie z PIT
                                    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może uznać wydatkowanie przychodu na spłatę kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego i pożyczki konsolidacyjnej, zaciągniętych na budowę sprzedanego domu jako dochód wolny od podatku w związku z wydatkowaniem go na własne cele mieszkaniowe? Jaką kwotę należy uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe w przypadku zakupu mieszkania na kredyt... Czy będzie to cena wynikająca z aktu notarialnego czy też kwota faktycznie spłaconego kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w okresie dwóch lat?
                                    • 16.04.2014Ulga mieszkaniowa w PIT: Spłata kredytu hipotecznego zaciągniętego w kraju UE
                                      Pytanie podatnika: W sierpniu 2012 r. w darowiźnie, Wnioskodawczyni otrzymała lokal mieszkalny, który w tym samym miesiącu został sprzedany. Pieniądze ze sprzedaży ww. lokalu (w ramach zwolnienia od podatku) Zainteresowana przeznaczyła na spłatę kredytu hipotecznego. Kredyt ten na zakup mieszkania małżonkowie zaciągnęli wspólnie w 2006 r. Czy Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi mieszkaniowej w całości - z tytułu spłaty kredytu hipotecznego - zaciągniętego w kraju Unii Europejskiej?
                                      • 18.07.2012Odsetki od kredytu jako koszt odpłatnego zbycia nieruchomości
                                        Z uzasadnienia: Koszty związane z kredytem bankowym zaciągniętym na nabycie nieruchomości nie stanowią kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, gdyż są to jedynie wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na ww. cele. Zaciągnięcie kredytu jest więc sposobem na pozyskanie pieniędzy na zapłatę ceny nabywanej nieruchomości a kosztem uzyskania przychodu nie są w świetle art. 22 ust. 6c ustawy o PIT koszty spłaty kredytów zaciągniętych na sfinansowanie zakupu nieruchomości, lecz wyłącznie koszty nabycia tej nieruchomości.
                                        • 07.02.2011WSA: Odsetki od kredytu zmniejszają podatek przy sprzedaży domu
                                          Z uzasadnienia: Do kosztów wytworzenia należy zaliczyć wszystkie koszty poniesione w celu wytworzenia przedmiotu sprzedaży. W rozpoznawanej sprawie przedmiotem sprzedaży oprócz nieruchomości gruntowej (która została nabyta), był również budynek mieszkalny (który został wybudowany przez podatniczkę i jej męża). Koszt budowy tego budynku będzie kosztem jego wytworzenia. Natomiast charakter nakładów mogą mieć koszty związane z remontem czy modernizacją budynku. W przypadku finansowania budowy z kredytu, faktyczny jej koszt będzie wyższy niż w przypadku sfinansowania budowy ze środków własnych. W takiej sytuacji kosztem wytworzenia budynku mieszkalnego będą również spłacone odsetki od kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu.