Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcyza zużycie własne

  • 05.03.2019Podatki od OZE po zmianach
    Art. 4 ust. 9 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii stanowił, iż wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT. Przepis ten został uchylony, ponieważ stał w sprzeczności z przepisami dotyczącymi podatku VAT, gdzie ani ustawa o VAT, ani dyrektywa VAT określająca ramy unijnego systemu VAT, nie przewidywały żadnych szczególnych preferencji dla tego rodzaju działalności - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
  • 24.07.2015Odnawialne źródła energii. Tworzenie i korzystanie z mikroinstalacji a obowiązki podatkowe
    Interpelacja nr 33336 do ministra finansów w sprawie kwestii podatkowych zawartych w ustawie o odnawialnych źródłach energii
  • 08.03.2012Obrót energią elektryczną w podatku akcyzowym
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży energii elektrycznej podmiotowi posiadającemu koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej Spółka jest podatnikiem podatku akcyzowego bez względu na to, do jakich celów wykorzystuje on zakupioną energię elektryczną? Czy jeżeli podmiot posiada koncesję na obrót energią elektryczną oraz nabywa tę energię nie dokonując sprzedaży, jest nabywcą końcowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym z dnia 9 grudnia 2009 r., a w związku z tym czy sprzedawca nie jest podatnikiem podatku akcyzowego?
  • 07.12.2011Sprzedaż zużytego oleju smarowego nie podlega akcyzie
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca (spółka) nabywa z akcyzą zapłaconą olej smarowy oraz olej turbinowy klasyfikowany do kodu 2710 19 81 do posiadanych maszyn i urządzeń. Po zużyciu przedmiotowy olej podlega sprzedaży podmiotowi, który przetwarza i unieszkodliwia odpady niebezpieczne. Przedsiębiorstwo, które zakupiło zużyty olej dostarcza go następnie do rafinerii. Tam odpad podlega recyklingowi. Czy sprzedaż oleju smarowego przepracowanego przez spółkę podlega opodatkowaniu akcyzą?
  • 07.11.2011Zakup oleju do generatora a podatek akcyzowy
    Pytanie podatnika: Czy posiadając generatory o mocy nieprzekraczającej 1 MW, wytwarzające energię elektryczną na potrzeby produkcji energii elektrycznej dla potrzeb własnych podmiot będzie zobligowany do odprowadzenia akcyzy od zakupionego na potrzeby produkcji energii oleju napędowego, opałowego lub spożywczego (rzepakowego), w sytuacji kiedy te oleje zostały zakupione jako zwolnione z akcyzy?
  • 22.11.2010Opodatkowanie akcyzą energii elektrycznej wytwarzanej na własny użytek
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje wybudowanie przyzakładowej instalacji wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na użytek własny firmy. Czy wytwarzanie energii elektrycznej wyłącznie na użytek własny, tj. bez dokonywania sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej, podlega opodatkowaniu akcyzą?
  • 17.04.2009MF o opodatkowaniu akcyzą energii elektrycznej
    Podmiot posiadający koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, który dokupuje energię elektryczną i ją zużywa na własne potrzeby staje się nabywcą końcowym. W tej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy, a podatnikiem będzie podmiot, który sprzedaje energię elektryczną nabywcy końcowemu.