Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

import oprogramowania podatek dochodowy

  • 24.05.2019Ustalenie wartości początkowej licencji przy płatnościach ratalnych
    W przypadku nabycia licencji, dla której część należności przypada na okres po oddaniu jej do używania, dla określenia wartości początkowej tej licencji należy przyjąć wartość określoną w umowie licencyjnej. Bez względu na to jaka jego część została zapłacona przed wprowadzeniem licencji, przy ustalaniu wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych należy przyjąć łącznie wartości wynikające ze wszystkich dotyczących jej faktur. Do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej zalicza się nie tylko kwotę należną sprzedającemu z tego tytułu, ale także inne wydatki związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.
    • 09.11.2018Coraz więcej obowiązków dla biur rachunkowych - jak sobie z nimi radzić?
      Biura rachunkowe muszą nieustannie mierzyć się z coraz to nowymi wyzwaniami. Ostatnie lata są szczególne, mamy przecież do czynienia z falą zmian, których celem jest zwiększenie skuteczności administracji podatkowej, poprawa ściągalności podatków i uszczelnienie systemu poboru podatku VAT i akcyzy. Z drugiej strony widzimy zmiany, które mają łagodzić skutki restrykcyjnej polityki podatkowej i zachęcać przedsiębiorców do kontynuowania działalności lub zakładania nowych.
      • 30.06.2017Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego
        Przepisy ustaw podatkowych określają definicję wartości początkowej środka trwałego. Są to: art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz analogicznie art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy określają wartość początkową środków trwałych najczęściej według ceny nabycia – w przypadku zakupu środka trwałego, oraz według kosztu wytworzenia – w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie.
        • 29.06.2017Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego
          Przepisy ustaw podatkowych określają definicję wartości początkowej środka trwałego. Są to: art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz analogicznie art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy określają wartość początkową środków trwałych najczęściej według ceny nabycia – w przypadku zakupu środka trwałego, oraz według kosztu wytworzenia – w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie.
          • 27.01.2017WSA. Amortyzacja systemu informatycznego
            Z uzasadnienia: Z przepisu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT nie można wyprowadzić wniosku, że przeniesienie praw majątkowych stanowi warunek do uznania umowy o korzystanie z oprogramowania (licencji) za wartość niematerialną i prawną. Niezasadnie zatem organ stwierdził, że wydatków związanych z nabyciem i wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego, nie można uznać za wydatki na nabycie składnika majątku trwałego, stanowiącego wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej.
            • 10.06.2016Program komputerowy dla firmy. Amortyzacja i wartość początkowa
              Kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niektórych zakupów nie można jednak odliczać od razu. Konieczne jest ustalenie ich wartości początkowej i dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób rozliczyć wydatek na zakup oprogramowania do firmy.
              • 09.06.2016Program komputerowy dla firmy. Amortyzacja i wartość początkowa
                Kosztem uzyskania przychodu są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Niektórych zakupów nie można jednak odliczać od razu. Konieczne jest ustalenie ich wartości początkowej i dokonanie odpisów amortyzacyjnych. Sprawdźmy zatem, w jaki sposób rozliczyć wydatek na zakup oprogramowania do firmy.
                • 15.04.2015Odliczenie podatku z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany jako podatnik VAT
                  Pytanie podatnika: Czy Spółka miała prawo do odliczenia podatku VAT z faktur od kontrahenta, który wystawił faktury VAT za faktycznie świadczone usługi informatyczne wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych jeśli kontrahent ten zachował się jak podatnik VAT czynny, numer faktury był poprzedzony zapisem - Faktura VAT, pomimo, iż nie dokonał rejestracji do celów podatku VAT i nie był zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP?
                  • 05.11.2014Odliczenie VAT od wydatków związanych z udziałem w uroczystościach pogrzebowych
                    Pytanie podatnika: Spółka będzie ponosić wydatki na zakup wieńców pogrzebowych lub kwiatów, koszty transportu pracowników uczestniczących w pogrzebie, nekrologów umieszczanych w prasie, kondolencji i inne związane z udziałem w uroczystościach pogrzebowych w związku ze śmiercią pracownika i jego najbliższej rodziny, byłego pracownika i jego najbliższej rodziny, pracowników kontrahentów lub osób prowadzących działalność gospodarczą dokonujących zakupu towarów w spółce bądź dokonujących dystrybucji towarów spółki. Czy spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od wartości ww. wydatków?
                    • 19.07.2013Zakup licencji na program komputerowy za granicą
                      W przypadku gdy przedsiębiorca zakupi na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej licencję na program komputerowy od firmy mającej siedzibę za granicą, wówczas podatkowe rozliczenie takiego zakupu wiąże się z koniecznością odpowiedniego zakwalifikowania transakcji. Podatnicy zwykle zastanawiają się, czy jakieś znaczenie ma tu fakt, że program otrzymali drogą elektroniczną lub też na płycie CD i czy w związku z tym należy rozpoznać import usług, import towarów bądź wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Problemem może tu być również zastosowanie odpowiedniej stawki podatku VAT. Niekiedy pojawia się także pytanie o to, czy dokonanie płatności za udzielenie licencji do programu komputerowego jest czynnością, z racji której na dokonującym wypłaty spoczywa obowiązek pobrania podatku u źródła.
                      • 24.05.2011Wydatki na nabycie nowych technologii
                        Pytanie podatnika: Spółka zawarła umowę na zakup licencji oprogramowania E. Licencja wymaga wdrożenia. W tym celu Spółka zawarła umowę na wdrożenie oprogramowania systemu E. Spółka zamierza wprowadzić licencję do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w 2011 r. W 2011 roku zamierza skorzystać z ulgi na nowe technologie. Czy wydatki na nabycie licencji oraz wydatki na wdrożenie oprogramowania stanowią wydatki na nabycie nowych technologii w rozumieniu art. 18b ust. 2 Ustawy CIT?
                        • 02.03.2010Ustalenie wartości początkowej licencji – przeniesienie danych
                          Dość często w praktyce nabywca licencji do oprogramowania kupuje nie tylko samo prawo, ale również wdrożenie i implementację danych z uprzednio wykorzystywanego programu. Pojawia się wówczas pytanie, czy wartość przeniesienia danych winna być uwzględniona w wartości początkowej nabytej wartości niematerialnej i prawnej, czy może stanowi odrębny koszt, uwzględniony w rachunku podatkowym w sposób bezpośredni.