Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcje polskiej spółki czynności cywilnoprawnych

  • 07.07.2020NSA. Podatek od pożyczki akcji
    Akcja jako papier wartościowy zdematerializowany nie może być przedmiotem umowy pożyczki w rozumieniu art. 720 Kodeksu cywilnego, ale może być przedmiotem umowy nienazwanej zawartej w oparciu o zasadę swobody umów (art. 3531 k.c. w związku z art. 720 § 1 k.c.) jako przedmiot umowy o korzystanie z papieru wartościowego (usługa finansowa). W takim przypadku przychód z korzystania z tej usługi powstanie zgodnie z art. 12 ust. 3c ustawy o CIT na ostatni dzień okresu rozliczeniowego, określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
  • 07.02.2017Skutki podatkowe podziału spółki przez wydzielenie
    Pytanie podatnika: Czy w konsekwencji planowanego podziału przez wydzielenie i nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej przez Wnioskodawcę w wyniku podziału, Wnioskodawca nie będzie ponosił jakiejkolwiek odpowiedzialności za zobowiązania z tytułu rozliczeń podatkowych Spółki Dzielonej powstałe przed Dniem Wydzielenia (zarówno w związku ze składnikami majątku, które zostały przydzielone do Wnioskodawcy w Planie Podziału, jak i tymi, które nie zostały przydzielone do Wnioskodawcy w Planie Podziału)?
  • 16.12.2016Czy przekształcenie spółki trzeba opodatkować PCC?
    Pytanie podatnika: Czy przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  • 14.04.2016Ceny transferowe. Kiedy potrzebna dokumentacja?
    Tezy: Transakcją w świetle art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.) będzie także wniesienie aportu do spółki kapitałowej w formie udziałów lub akcji, zakup (nabycie) udziałów, czy objęcie akcji lub udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny.
  • 07.12.2015Zmiana umowy spółki a opodatkowanie PCC
    Tezy: Skoro w świetle art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) zmiana umowy spółki osobowej polegać może bądź to na wniesieniu lub podwyższeniu wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, bądź na podwyższeniu kapitału zakładowego, to użyty w art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b/ tej ustawy zwrot „wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej” należy wiązać wyłącznie z wniesieniem wkładu do spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej, a w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej i komandytowej – z wniesieniem wkładu przez komplementariusza.
  • 04.11.2015Zbycie udziałów. Skutki podatkowe dla zbywcy/nabywcy - PIT i CIT
    Podatek dochodowy od osób fizycznych  1. Przychód  Przychody z odpłatnego zbycia udziałów pochodzą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych co do zasady z odrębnego źródła przychodów – „Kapitały pieniężne”. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej „ustawa o PIT”), za przychody ze źródła kapitały pieniężne, uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (odpłatnym zbyciem jest niewątpliwie sprzedaż, ale też zamiana).
  • 03.11.2015Zbycie udziałów. Skutki podatkowe dla zbywcy/nabywcy - PIT i CIT
    Podatek dochodowy od osób fizycznych  1. Przychód  Przychody z odpłatnego zbycia udziałów pochodzą w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych co do zasady z odrębnego źródła przychodów – „Kapitały pieniężne”. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm., dalej „ustawa o PIT”), za przychody ze źródła kapitały pieniężne, uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (odpłatnym zbyciem jest niewątpliwie sprzedaż, ale też zamiana).
  • 16.09.2015Zwrot niesłusznie pobranego podatku PCC przez notariusza
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku pobrania niesłusznie przez notariusza podatku od czynności cywilnoprawnych od wartości emisyjnej akcji spółce będzie przysługiwać zwrot podatku od czynności cywilnoprawnych wynikający z różnicy pomiędzy pobranym podatkiem od wartości emisyjnej akcji a podatkiem jaki należało pobrać od nominalnego podwyższenia kapitału zakładowego spółki?
  • 22.07.2015PCC a wymiana udziałów
    W ramach restrukturyzacji grup kapitałowych dokonuje się wielu zmian własnościowych. Jedną z częstszych form przekształceń jest dokonanie tzw. wymiany udziałów, która może być neutralna nie tylko na gruncie podatku dochodowego (o czym pisaliśmy 15 stycznia br.), lecz także na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • 21.07.2015PCC a wymiana udziałów
    W ramach restrukturyzacji grup kapitałowych dokonuje się wielu zmian własnościowych. Jedną z częstszych form przekształceń jest dokonanie tzw. wymiany udziałów, która może być neutralna nie tylko na gruncie podatku dochodowego (o czym pisaliśmy 15 stycznia br.), lecz także na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.
  • 05.12.2014Uchwała NSA: Umowa dożywocia bez PIT
    W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie nie jest możliwe określenie przychodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, na zasadach wynikających z art. 19 ust. 1 i 3 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 16.07.2014PCC: Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o.
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza wnieść aportem przedsiębiorstwo do istniejącej już spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za objęcie udziałów w spółce. Czy wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z o.o. rodzi obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
  • 19.05.2014Zmiana umowy spółki a opodatkowanie PCC
    Pytanie podatnika: Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z tytułu zmiany umowy spółki była wyłącznie wartość, o jaką podwyższony został kapitał zakładowy spółki komandytowo-akcyjnej w związku z wniesieniem do tej spółki wkładu niepieniężnego; nie podlegała natomiast opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nadwyżka wartości wkładu przekazana na kapitał zapasowy spółki komandytowo-akcyjnej?
  • 27.03.2014Organy podatkowe mogą weryfikować umowy i statuty spółek
    Tezy: 1. Przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm.), odsyłając do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ww. ustawy, upoważnia organy podatkowe do weryfikacji wartości udziałów/akcji, określonej w umowie lub w statucie spółki, w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych udziałów, tj. wartość przedmiotu aportu określona w „cenie” jego zbycia, w sposób znaczny odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu i jednocześnie nie znajduje to uzasadnionych przyczyn w rozumieniu art. 14 ust. 1 ww. ustawy.
  • 27.08.2013Znak towarowy wniesiony aportem do spółki a VAT
    Pytanie podatnika: Czy podstawą opodatkowania VAT w przypadku aportu znaków towarowych do SKA, z wykorzystaniem instytucji tzw. agio, będzie wartość znaków towarowych wynikająca z wyceny sporządzonej przez właściwego rzeczoznawcę, czy też wartość znaków towarowych wynikająca z wyceny będzie wartością brutto, natomiast podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa znaków towarowych wynikająca z wyceny, pomniejszona o kwotę VAT?
  • 03.06.2013Uchwała NSA: Podatek od dywidendy akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej
    Przychód (dochód) osoby fizycznej, będącej akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej, stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej. W świetle art. 44 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy osoba fizyczna, będąca akcjonariuszem ska, ma jako podatnik obowiązek odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dopiero w dacie powstania przychodu, którą w myśl art. 14 ust. 1i tej ustawy jest dzień wypłaty dywidendy - orzekł NSA.
  • 14.02.2012Optymalizacja podatkowa z wykorzystaniem podmiotów zagranicznych
    Wykorzystanie podmiotu zagranicznego wydaje się najprostszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem problemu optymalizacji opodatkowania dochodu. Cóż bowiem łatwiejszego, niż znaleźć kraj, w którym stawka podatku dochodowego jest mniejsza niż w Polsce i, zamiast z Polski, z tamtego właśnie kraju wystawiać faktury za swoje towary lub usługi?
  • 23.02.2011Wydatki na podwyższenie kapitału nie mogą być kosztem
    Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do reguł wyrażonych w treści art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Do tego rodzaju wydatków niewątpliwie należy zaliczyć opłaty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, a w przypadku podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętych prospektem emisyjnym dodatkowo ponoszone w związku z tym opłaty giełdowe, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzenia, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji oraz koszty oferowania papierów wartościowych - orzekł w uchwale Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 07.10.2010Podział spółki przez wydzielenie nie podlega PCC
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji podjęcia przez Zgromadzenie Wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uchwał w sprawach: a) podziału spółki z o.o., b) wyrażenia zgody na plan podziału spółki z o.o., c) wyrażenia zgody na treść umowy nowo zawiązanej spółki z o.o. (wydzielonej ze spółki dzielonej) w konsekwencji, których - po rejestracji podziału - powstanie nowa spółka z ograniczona odpowiedzialnością o kapitale zakładowym określonym w uchwale działowej, powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych oraz czy notariusz sporządzający protokół z opisanej czynności zobowiązany jest do pobrania od umowy spółki nowo zawiązanej tego podatku, obliczonego od wartości kapitału zakładowego, wskazanego w zaakceptowanej treści umowy spółki nowo zawiązanej?
  • 14.05.2006Konsekwencje podatkowe przejęcia firmy przez inną firmę lub połączenia firm (1)
    Łączenie się firm w różnorakich formach, ich konsolidacja jest obecnie wymogiem czasów globalizacji i sprostania konkurencji. Może podnieść konkurencyjność firm wobec innych graczy na rynku z tej samej branży, może również przynieść wymierne korzyści podatkowe. Przepisy prawne obowiązujące w Polsce w tym przepisy Kodeksu spółek handlowych Ordynacji podatkowej, w których zapisana jest zasada sukcesji uniwersalnej powoduje, że łączenie się firm może, lecz nie musi być dogodne z punktu widzenia organizacyjnego, jak i ekonomicznego.