Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcyza nowych środków transportu

  • 07.01.2021Zobowiązania podatkowe: Symbole formularzy i tytułów płatności
    Wpłacając należności podatkowe na formularzu wpłaty podajemy symbol formularza lub tytułu płatności. Brak tego symbolu lub jego niepoprawne brzmienie może spowodować błędną kwalifikację wpłaty przez księgowość urzędu, a to z kolei może skomplikować życie podatnika (poprzez np. powstanie nadpłaty na jednym z kont a niedopłaty na innym). Warto, więc mieć pod ręką aktualny wykaz symboli/tytułów, stosowanych przy wpłatach należności podatkowych.
  • 14.10.2016Akcyza. Przedawnienie zobowiązania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego
    Pytanie podatnika: W marcu 2010 r. Wnioskodawca, będąc czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym jako podatnik unijny, nabył w Niemczech od unijnego podatnika VAT używany samochód osobowy. W wyniku przeprowadzanej przez wewnętrzne służby księgowe kontroli okazało się, iż Wnioskodawca błędnie dokonał rejestracji pojazdu w Niemczech, jak i nie uiścił w 2010 r. podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego samochodu oraz nie uiścił wówczas podatku akcyzowego, pomimo sprowadzenia auta do Polski. Czy zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu sprowadzenia na teren Polski przedmiotowego samochodu uległo przedawnieniu?
  • 27.06.2012Opłata za rejestrację samochodu w kosztach podatkowych
    Z uzasadnienia: Wydatki na zarejestrowanie pojazdów zaliczanych do majątku trwałego podatnika nie mogą być kosztem uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia. Nie stanowią bowiem one kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Uiszczona opłata rejestracyjna powinna wchodzić w skład wartości początkowej będącej podstawą naliczania amortyzacji.
  • 25.06.2012Sprzedaż samochodu osobowego a zwolnienie podmiotowe w VAT
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca dokonując sprzedaży samochodów osobowych stanowiących środki trwałe, w momencie ich sprzedaży traci prawo do korzystania ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT?
  • 28.05.2012Nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów przez podróżnych
    Nabycie wewnątrzwspólnotowe towarów będących wyrobami akcyzowymi wiąże się, co do zasady, z obowiązkiem zapłacenia akcyzy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce.
  • 16.02.2012Sprzedaż węgla po wprowadzeniu akcyzy
    Interpelacja nr 1188 do ministra finansów w sprawie uproszczenia przepisów dotyczących zakupu węgla kamiennego bez akcyzy
  • 11.07.2011Nienależny zwrot VAT a przedawnienie
    W przypadku podatku naliczonego nie ma możliwości przerwania biegu terminu przedawnienia, ponieważ w takiej sytuacji nie mogą być zastosowane środki egzekucyjne. W sprawach dotyczących podatku naliczonego art. 70 § 4 Ordynacji podatkowej będzie zatem przepisem martwym. Brak możliwości przerwania biegu terminu przedawnienia w sposób wskazany w art. 70 § 4 nie oznacza jednak, że w sprawach dotyczących kwoty do przeniesienia na następny miesiąc bieg tego terminu pozostanie zawsze niezakłócony i nie ma prawnych uregulowań dopuszczających jakiekolwiek przerwy w tym zakresie. Wyłączenie stosowania art. 70 § 4 Ordynacji nie ma bowiem wpływu na możliwość wystąpienia innych przesłanek powodujących przerwanie (np. art. 70 § 3) czy zawieszenie (art. 70 § 6) biegu terminu przedawnienia - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.
  • 26.06.2009Kiedy nota, kiedy faktura korygująca
    W listach naszych Czytelników bardzo często pojawiają się pytania dotyczące sposobu postępowania w przypadkach, w których stwierdzą oni różnego rodzaju błędy w dokumentach. Najwięcej pytań dotyczy faktur VAT, a liczba możliwych pomyłek i ich kombinacji jest naprawdę spora. Postaram się odpowiedzieć, kiedy i kto może i powinien sporządzać dokumenty korygujące w razie wystąpienia błędów.
  • 28.05.2008Orzecznictwo podatkowe: Dokumentowanie dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodów osobowych
    Podmiot, któremu przysługuje zwrot akcyzy na podstawie art. 77 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 29, poz. 254 ze zm.), nie musi przedstawić faktury dostawy, jeżeli przedstawił inne dokumenty, potwierdzające dokonanie dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych, z wymienionych w ust. 2 tego artykułu i par. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu akcyzy w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych (Dz. U. nr 74, poz. 673).