Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zakupów usług bezzwrotnej

  • 15.12.2016Rozliczenia VAT. Obowiązek stosowania prewspółczynnika
    Pytanie podatnika: Czy Gmina dokonując po centralizacji rozliczeń podatku VAT Gminy odliczeń podatku VAT od zakupów związanych wyłącznie z działalnością polegającą na dostawie wody oraz odbioru i oczyszczania ścieków, będzie zobowiązana do stosowania przepisów o sposobie określenia proporcji (tzw. prewspółczynniku) zawartych w art. 86 ust. 2a-h ustawy o VAT w odniesieniu do tych zakupów, czy też przepisy te nie będą miały zastosowania, ponieważ należy uznać, że zakupy te nie będą wykorzystywane do działalności innej niż działalność gospodarcza Gminy? 
  • 12.04.2016Kaucje a VAT. Dokumentowanie i prawo odliczenia VAT
    Pytanie: Zamierzam podpisać 5-letnią umowę na wynajem lokalu, w której będzie istniał zapis o bezzwrotnej kaucji, która docelowo będzie przeznaczona na ostatni czynsz. Kaucja ta będzie płatna do 30 dni od podpisania umowy i składa się z kwoty miesięcznego czynszu powiększonego o podatek VAT. Pobierana kaucja bezzwrotna nie przewiduje pokrycia ewentualnych strat lub nakładów powstałych w trakcie trwania umowy najmu. Czy najemca powinien po zapłacie kaucji bezzwrotnej, wystawić na tę kaucję fakturę i czy powinien być na tej fakturze też naliczony podatek VAT, skoro kaucja opiewa na kwotę czynszu wraz z podatkiem VAT? Czy w momencie wystawienia faktury przez najemcę na tę kaucję mam podstawy aby odliczyć podatek VAT?
  • 04.12.2014Gmina jako podatnik VAT
    Pytanie podatnika: Czy Gmina, jako podatnik podatku VAT, ma możliwość odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją projektu?
  • 16.10.2014Rozliczenia VAT. Dofinansowanie jako opodatkowany obrót
    Pytanie podatnika: Czy pomoc otrzymana przez Towarzystwo na realizację operacji „O .....” stanowi obrót w rozumieniu art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy Towarzystwo ma możliwość odzyskania podatku VAT od dokonywanych zakupów towarów i usług w ramach pozyskanej pomocy?
  • 08.08.2014Odliczenie VAT przez parafię
    Pytanie podatnika: Czy Parafia będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od realizowanego projektu? Czy Parafia będzie miała prawo do zwrotu różnicy podatku w sytuacji, kiedy projekt nie będzie służył czynnościom opodatkowanym, a Parafia nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
  • 04.06.2013Opodatkowanie VAT świadczeń finansowanych ze środków ZFŚS
    Gdy pracodawca działa jako administrator zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dokonuje zakupów towarów i usług, które następnie przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu, czynności te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Tak wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów.
  • 26.02.2013Odliczenie VAT przez stowarzyszenia
    Przepisy podatkowe wykluczają możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT – potwierdza dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 28 stycznia 2013 r., nr IPTPP1/443-870/12-4/RG.
  • 21.03.2012Opodatkowanie VAT świadczeń częściowo finansowanych z ZFŚS
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest obowiązany tworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zgodnie z regulaminem ZFŚS dopłata do imprez kulturalnych i rekreacyjnych nie może być wyższa niż 50% kosztów imprezy, w konsekwencji 50% wartości usługi finansuje ZFŚS, a pozostałe 50% pracownik. Czy takie finansowanie kosztów imprez podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Jeśli tak to z jaką stawką podatku VAT i w jakiej formie należałoby obciążać pracownika: czy na podstawie faktury, faktury wewnętrznej, refaktury, noty księgowej czy też są to czynności wyłączone z ustawy o VAT?
  • 18.11.2011Odliczenie VAT od zakupów finansowanych dotacją
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma możliwość prawną odzyskania podatku od towarów i usług od przyszłego zakupu koherentnego tomografu?
  • 08.11.2011Zakupy na rzecz ZFŚS a VAT
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w przypadku zakupu przez Spółkę towarów bądź usług od osoby trzeciej na rzecz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i w całości finansowanych osobie uprawnionej ze środków ZFŚS, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących powyższe zakupy, jak również Spółka nie ma obowiązku naliczania podatku VAT należnego przy przekazaniu tych towarów i usług na rzecz ZFŚS?
  • 01.08.2011Prawo do odliczenia VAT przez gminę
    Pytanie podatnika: Czy Gmina i Miasto ma możliwość odliczenia podatku naliczonego dotyczącego inwestycji od należnego lub ubiegać się o jego zwrot?
  • 18.10.2010Zakup ze środków ZFŚS a VAT
    Pytania podatnika: Czy wydanie pracownikom towarów lub udostępnienie im usług uprzednio zakupionych na podstawie faktur VAT ze środków ZFŚS przez zakład pracy, bez częściowej odpłatności (partycypacji w kosztach) z ich strony (jak i częściowo odpłatne), winno być opodatkowane podatkiem od towarów i usług z równoczesnym prawem do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu?
  • 09.07.2010Prawo odliczenia VAT od wydatków sfinansowanych z ZFŚS
    Pytania podatnika: 1. Czy od wydatków sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przysługuje Spółce prawo do odliczenia podatku naliczonego? 2. Czy od wydatków składających się na świadczoną na rzecz pracownika usługę wypoczynku w postaci kosztów utrzymania ośrodka wczasowego, w części finansowanej z ZFŚS przysługuje Spółce pełne odliczenie podatku naliczonego zawartego w tych zakupach?
  • 05.08.2008Kwalifikowalność VAT a dotacje
    Podstawą systemu VAT jest zasada neutralności podatku od towarów i usług dla podatników VAT wykonujących czynności opodatkowane. Z założenia, podatek od towarów i usług ma obciążać podatnika VAT w zakresie, w jakim dokonał on podwyższenia wartości sprzedawanych towarów i usług. Zatem faktycznie podatek ten obciąża finalnego konsumenta, który nie ma możliwości przerzucenia ciężaru opodatkowania na inne podmioty.
  • 14.05.2007Stawka VAT przy dostawie komputerów dla szkół
    Interpelacja nr 6613 do ministra finansów  w sprawie stosowania 0-procentowej stawki podatku VAT w przypadku dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych
  • 08.02.2007Dotacje z Europejskiego Funduszu Społecznego
    Pytanie podatnika: W sprawie zaliczenia w koszty uzyskania przychodu zakupów dokonanych w związku z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej tj.: meble, sprzęt komputerowy i towary handlowe, których zakup został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.