Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna domu

  • 03.07.2009Przeniesienie własności nieruchomości w wyniku odwołania darowizny stanowi jej nabycie
    Pytanie podatnika: Czy będąc właścicielem nieruchomości przez 30 lat i w dobrej wierze z myślą, że syn uszanuje własność, obiecując budowę domu Wnioskodawczyni musi płacić tak wysoki podatek? Czy wobec zaistniałych okoliczności Wnioskodawczyni powinna odprowadzić podatek dochodowy ze zbycia przedmiotowej nieruchomości?
    • 30.03.2009Orzecznictwo podatkowe: Dokumentowanie darowizny pieniężnej
      Przekazanie w formie darowizny środków pieniężnych bezpośrednio na rzecz osoby trzeciej (w rozpoznawanej sprawie dewelopera), skutkuje niespełnieniem warunku zwolnienia określonego w art. 4a ust. 1 pkt 2 u.p.s.d., tj. udokumentowania, iż środki pieniężne stanowiące przedmiot umowy darowizny zostały przekazane obdarowanemu na jego rachunek bankowy lub rachunek w SKOK, lub za pośrednictwem poczty w drodze przekazu pocztowego.
      • 25.03.2009Zamiana mieszkania na dom a konieczność zmiany warunków mieszkaniowych
        Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, zostanie zachowane prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn?
        • 03.02.2009Sprzedaż działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności
          Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca powinien składać PIT-23 wraz z oświadczeniem? Jak powinien postąpić dalej?
          • 15.01.2009Broszura informacyjna do załącznika PIT/O składanego wraz z zeznaniem PIT-28, PIT-36 lub PIT-37 za 2008 rok
            Załącznik PIT/O jest przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych.
            • 26.09.2008Darowizna i polecenie darczyńcy – przedmiot opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
              Nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP w drodze darowizny lub polecenia darczyńcy stanowią odrębne tytuły podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, ost. zm. Dz. U. z 2006 r., nr 222, poz. 1629; dalej: psd).
              • 23.09.2008Orzecznictwo: Darowizna kościelna - problemy dowodowe
                Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 października 2006 r. sygn. akt I SA/Bd 496/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Renaty C... i Mariusza A... na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 25 maja 2006 r. wydaną w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2001 r.
                • 18.09.2008MF: Nieobciążanie podatkiem czynności ustanowienia służebności rozszczelni system podatkowy
                  Interpelacja nr 3407 do ministra finansów w sprawie naliczania podatku od spadków i darowizn przy ustanawianiu służebności mieszkania
                  • 02.07.2008Orzecznictwo podatkowe: Służebność mieszkania
                    Obciążenie służebnością osobistą mieszkania powinno być odniesione do wartości budynku, a nie do całej nieruchomości.
                    • 03.04.2008Orzecznictwo podatkowe: Dochód z nieujawnionych źródeł - jak urząd ustala dochody i koszty
                      Wyrokiem z dnia 24 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Sz 35/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Danuty S na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 grudnia 2005 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r.
                      • 22.01.2008Broszura informacyjna do załącznika PIT/O
                        Załącznik PIT/O jest przeznaczony dla podatników korzystających z odliczeń od dochodu (przychodu) lub od podatku, z wyjątkiem odliczeń wydatków mieszkaniowych. Załącznik PIT/O należy wypełniać równocześnie z zeznaniem.
                        • 10.10.2007Orzecznictwo podatkowe - Lokal mieszkalny i budynek to nie to samo
                          Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Lu 512/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 2 września 2005 r., którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z dnia 30 maja 2005 r. o odpowiedzialności podatkowej płatnika z tytułu niepobrania podatku od spadków i darowizn od dokonanej przed nim czynności cywilnoprawnej.
                          • 01.08.2007Opodatkowanie sprzedaży mieszkań w pytaniach i odpowiedziach – część I
                            Zmiana właściciela nieruchomości a podatki Poniżej prezentujemy cykl pytań i odpowiedzi, w którym postaramy się wyjaśnić różnorodne kwestie związane z opodatkowaniem przeniesienia własności nieruchomości, dokonywanej poza działalnością gospodarczą. Od 1 stycznia 2007 r. wprowadzonych zostało w tej kwestii wiele istotnych zmian, które postaramy się przybliżyć. Zaczniemy od pytań podstawowych, które pozwolą stworzyć bazę dla odpowiedzi na pytania szczegółowe.
                            • 27.07.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach – część V
                              Dokumentowanie wydatków podlegających odliczeniu od dochodu – darowizny Darowizna w myśl przepisów prawa cywilnego jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego i nieekwiwalentnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Zatem cechą darowizny jest jej nieodpłatność, która oznacza, że darczyńca nie spodziewa się i nie oczekuje żadnego świadczenia wzajemnego ze strony osoby obdarowanej. Zgodnie z art. 889 Kodeksu cywilnego nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie, gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej w innych przepisach kodeksu.
                              • 11.05.2007Przekazywanie majątku między członkami rodziny
                                W niniejszym artykule omówione zostanie zagadnienie przekazywania majątku między członkami rodziny w drodze darowizny i związanymi z tym kwestiami podatkowymi. Umowa darowizny uregulowana jest w przepisach tytułu XXXIII Księgi trzeciej Kodeksu cywilnego (art. 888-902 kc). Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku (art. 888 kc).