Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja księga przychodów rozchodów

  • 15.11.2018Księgowość projektów unijnych
    Otrzymanie dofinansowania oznacza zwykle satysfakcję z dobrze wykonanej pracy na etapie aplikowania o środki - ale to dopiero początek długiej drogi. Wydatki należy bowiem prawidłowo udokumentować i rozliczyć, a korzystanie z dotacji komplikują dodatkowo kwestie związane z rachunkowością i podatkami. Dlatego właśnie stworzyliśmy e-kurs: Księgowość projektów unijnych, do którego bieżącej edycji można zapisać się jeszcze od końca dzisiejszego dnia. Dzięki udziałowi w e-kursie Uczestnicy zdobędą praktyczną wiedzę oraz umiejętności niezbędne do prawidłowego dostosowania i przygotowania księgowości jednostki do realizacji i rozliczenia projektów finansowanych z funduszy strukturalnych. Ponadto Uczestnicy w trakcie e-kursu zapoznają się z wymogami formalnymi stawianymi dokumentom.
  • 07.12.2017Podatki 2018: Zniesienie obowiązku zawiadamiania o prowadzeniu PKPiR czy ewidencji przychodów
    Od 1 stycznia przyszłego roku podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów nie będzie miał obowiązku informowania naczelnika urzędu skarbowego o zaprowadzeniu tej księgi w roku podatkowym. Podatnik nie będzie również musiał zawiadamiać o zawarciu umowy z biurem rachunkowym na prowadzenie PKPiR, czy też ewidencji przychodów - w przypadku podatników opodatkowanych ryczałtem.
  • 24.03.2016Kto ma prawo do jednorazowej amortyzacji?
    Pytanie podatnika: Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca jako wspólnik Spółki cywilnej może dokonać jednorazowej amortyzacji, określonej w art. 22k ust. 7 ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?
  • 23.03.2016Jednorazowa amortyzacja w spółce cywilnej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej, która została założona w 2015 r. - a zatem wyłącznie w 2015 r. była podmiotem „rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej”, którego dotyczyły ograniczenia wynikające z treści art. 22k ust. 11 ustawy o PIT. Wspólnicy spółki zamierzają nabyć środek trwały i dokonać jednorazowej amortyzacji. Jednocześnie Wnioskodawca od 1999 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Czy Wnioskodawca jako wspólnik spółki cywilnej może dokonać jednorazowej amortyzacji?
  • 31.10.2013Amortyzacja środków trwałych. Wartość początkowa mieszkania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonał zakupu lokalu mieszkalnego, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Czy prawidłowo ustalono wartość początkową lokalu na potrzeby amortyzacji?
  • 05.06.2013Amortyzacja: Wartość początkowa według wyceny podatnika
    Z uzasadnienia: Użyte w art. 22g ust. 8 ustawy o PIT pojęcie "nie może ustalić" winno być odnoszone do okoliczności obiektywnych, może ono wynikać z rożnych sytuacji, nie zostało bowiem wyraźnie przez prawodawcę określone. Organ pominął możliwości ustalenia wartości początkowej, wprowadzanego po raz pierwszy do ewidencji, środka trwałego - metodą określoną w tym przepisie w sytuacji, gdy podatnik w odniesieniu do tego składnika majątku nie miał jeszcze obowiązku gromadzić dokumentów księgowych i nie obciążał go obowiązek dokumentowania wydatków w sposób, który uzależnia uznanie ich za koszt uzyskania przychodów. Wydaje się, że właśnie dla takich przypadków ustawodawca wprowadził, jako rozwiązanie szczególne, możliwość oceny wartości środka trwałego metodą określoną w art. 22g ust. 8.
  • 03.01.2013Amortyzacja środków trwałych przejętych po zmarłym mężu
    Pytanie podatnika: W czerwcu 2012 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła Wnioskodawczynię małżeńska wspólność majątkowa. Na podstawie testamentu Wnioskodawczyni odziedziczyła m.in. przedsiębiorstwo prowadzone do tej pory przez męża w formie działalności indywidualnej. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność męża. Czy zastosowany przez Wnioskodawczynię sposób wyceny i amortyzacji przejętych środków trwałych na podstawie art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowy?
  • 13.11.2012Zasady prowadzenia ewidencji dla inwestycji w nieruchomości
    Nieruchomości zaliczane do inwestycji to kategoria aktywów, która pojawiła się w praktyce sprawozdań finansowych. Istnieje wiele wątpliwości, w jaki sposób prowadzić ewidencję w księgach rachunkowych, aby zapewnić właściwą wycenę i prezentację w sprawozdaniu finansowym.
  • 12.05.2011Amortyzacja mieszkania zakupionego na rynku wtórnym
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca planuje zakup lokalu mieszkalnego, który zostanie przeznaczony (częściowo) na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal mieszkalny zostanie zakupiony na rynku wtórnym, został oddany w użytkowanie w 2003 r., forma własności - hipoteczna (księga wieczysta). Czy słusznym będzie zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie wartości mieszkania (przy założeniu, że okres amortyzacji nie będzie krótszy niż 10 lat)?
  • 29.01.2010Kiedy można skorzystać z jednorazowej amortyzacji
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu 2009 r. dokonanej w m-cu kwiecień 2009 r. przez Wnioskodawcę jako małego podatnika jednorazowej amortyzacji (do określonej w art. 22k ust. 7 wartości odpisów amortyzacyjnych) środków trwałych mieszczących się w grupie rodzajowej 3-8 klasyfikacji za wyjątkiem samochodów osobowych, zakupionych w 2008 roku, zaś przyjętych do użytkowania w dniu 24 kwietnia 2009 r. zgodnie z warunkami określonymi w art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a w szczególności z wymogami dotyczącymi roku podatkowego, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych?
  • 28.12.2009Jednorazowa amortyzacja u małego podatnika
    Pytanie podatnika: Czy wnioskodawczyni może dokonać jednorazowej amortyzacji w 2009 r. jako mały przedsiębiorca a nie jako rozpoczynająca działalność gospodarczą? Czy w latach następnych, czyli 2010, 2011 Wnioskodawczyni będzie mogła dokonywać jednorazowej amortyzacji przy spełnianiu wymogów dotyczących małych przedsiębiorców?
  • 01.09.2009Orzecznictwo: Jednorazowa amortyzacja w przypadku spółki cywilnej
    Z uzasadnienia: Wprawdzie w ustawie z dnia 5 marca 2009 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 69 poz. 587) ustawodawca wprowadził w art. 22k ust. 13 w brzmieniu "W przypadku spółki niemającej osobowości prawnej kwota limitu odpisów amortyzacyjnych, o której mowa w ust. 7, dotyczy spółki" to na dzień wydania pisemnej interpretacji - brak było jakichkolwiek materialnych podstaw do ograniczenia w odliczeniu takiego limitu przez każdego wspólnika spółki nie mającej osobowości prawnej, jak to należy czynić w chwili obecnej.
  • 01.06.2009Rachunkowość samorządowych instytucji kultury
    Interpelacja nr 9048 do ministra finansów w sprawie ujednolicenia zasad rachunkowości instytucji kultury posiadających status samorządowych osób prawnych z zasadami rachunkowości obowiązującymi pozostałe samorządowe jednostki organizacyjne
  • 09.10.2007Amortyzacja jednorazowa w spółce jawnej
    Pytanie podatnika: Czy podatnicy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kol. 14 mają prawo zaliczyć odpisy amortyzacyjne w 100% od samochodu ciężarowego w miesiącu czerwcu 2007 r. do kosztów uzyskania przychodu?