Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna części nieruchomości

  • 18.06.2009VAT i CIT 2009 – Konferencja w Sopocie
    Już wkrótce, w dniach 29.06.2009 – 1.07.2009 księgowi i doradcy podatkowi będą mieli okazję spotkania się na trzydniowej konferencji, poświęconej VAT i CIT w 2009, organizowanej w niebanalnym otoczeniu. Gospodarzem będzie bowiem sopocki hotel Zhong Hua, położony bezpośrednio na plaży. Lokalizacja konferencji umożliwi połączenie obowiązków i przyjemności – a zarówno pierwszych jak i drugich nie zabraknie. Otoczenie, warunki i morska atmosfera z pewnością sprzyjać będą ożywionym dyskusjom i wymianie doświadczeń. Prowadzącymi konferencję są wybitni specjaliści, wykładowcy i doradcy podatkowi, a o atrakcje popołudniowe i wieczorne dbać będą organizatorzy – Akademia Biznesu MDDP i www.podatki.biz  
    • 03.02.2009Sprzedaż działki nabytej w wyniku zniesienia współwłasności
      Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca powinien składać PIT-23 wraz z oświadczeniem? Jak powinien postąpić dalej?
      • 22.09.2008Darowizna nieruchomości w podatku VAT
        Pytanie podatnika: Czy w związku z darowizną nieruchomości, uwzględniając poniesione nakłady modernizacyjne, wystąpi podatek VAT lub ewentualny jego zwrot w świetle art. 91 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
        • 18.09.2008MF: Nieobciążanie podatkiem czynności ustanowienia służebności rozszczelni system podatkowy
          Interpelacja nr 3407 do ministra finansów w sprawie naliczania podatku od spadków i darowizn przy ustanawianiu służebności mieszkania
          • 09.09.2008Skutki podatkowe przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej
            Zapytanie nr 223 do ministra finansów w sprawie skutków podatkowych przekształcenia formy prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców będących beneficjentami Programu Operacyjnego ˝Kapitał ludzki˝
            • 18.06.2008Orzecznictwo podatkowe: Zniesienie współwłasności nie jest darowizną
              W stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2003 r. nie można czynności prawnej „nieodpłatnego zniesienia współwłasności” utożsamiać z czynnością „darowizny”, o której mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. „d” p.d.o.f., nawet jeżeli na podstawie przepisów k.c. można byłoby wskazywać na podobieństwa skutków prawnych (ekonomicznych) tych czynności. Począwszy bowiem od tej daty, ustawodawca w p.s.d. posługuje się zarówno zwrotem „darowizna”, jak również określeniem „nieodpłatnego zniesienia współwłasności”, wyraźnie przez to odróżniając zakres znaczeniowy obu tych pojęć. Taka konstatacja wynika z potrzeby respektowania zasady wewnętrznej autonomii pojęciowej prawa podatkowego.