Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty dziecka rozliczeniu podatkowym

  • 28.11.2019Ulga rodzinna - małżonkowie przed rozwodem, mieszkający osobno
    Ulga rodzinna przysługuje obojgu rodzicom. Jej prawidłowe rozliczenie w przypadku rozdzielnej opieki nad dziećmi wymaga porozumienia opiekunów. Co jednak w przypadku, w którym rodzice nie osiągają porozumienia, a dodatkowo jedno z nich uchyla się od opieki i mimo posiadanych praw, wykonuje ją w sposób marginalny? Dzisiaj interpretacja rozstrzygająca między innymi taki problem. Drugi dotyczy sposobu rozliczenia ulgi, kiedy dziecko staje się pełnoletnie w trakcie roku podatkowego, i otrzymuje nieregularnie płacone alimenty.
    • 14.09.2016NSA. Ulga na dzieci. Fiskus nie jest od rozwiązywania rodzinnych konfliktów
      Wykładnia przepisu art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT sprowadza się do konstatacji, w myśl której ulga na dzieci przysługuje temu podatnikowi, który w danym roku podatkowym nie tylko posiadał, ale także wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka nie osiągnęli porozumienia, co do proporcji odliczenia kwoty ulgi, organy podatkowe nie są zobligowane do stosowania per analogiam art. 27f ust. 3 tej ustawy i ustalenia ile dni w danym roku dziecko przebywało z danym rodzicem, bowiem odliczenie to może nastąpić jedynie w częściach równych (art. 27f ust. 4 zdanie drugie) - Naczelny Sąd Administracyjny.
      • 29.09.2011Jak rozliczyć umowę zlecenia zawartą między osobami fizycznymi
        Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni pracuje na umowę zlecenia jako opiekunka do dziecka. Jest to umowa pomiędzy osobami prywatnymi. Wnioskodawczyni raz w miesiącu wystawia zleceniodawcy rachunek, a do 20. dnia następnego miesiąca odprowadza zaliczki na podatek dochodowy. Czy występują w ww. przypadku koszty uzyskania przychodu? Jak naliczyć podatek dochodowy, gdy przychód wynosi np. 420 zł? Czy na udokumentowanie swoich dochodów zleceniobiorca musi mieć faktury lub rachunki - jeśli tak to przez kogo wystawione i co maja zawierać, czy też wystarczy prowadzić zeszyt założony przez zleceniobiorcę z ewidencją otrzymywanych wynagrodzeń od zleceniodawcy?