Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

opodatkowanie wynagrodzeń osób zagranicznych

  • 26.09.2018Podatek od bezdzietnych poprawi demografię?
    Ustawa z 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń przewidywała podwyższenie podatku o 20% dla podatników w wieku ponad dwadzieścia pięć lat, nieżonatych, niemających na utrzymaniu dzieci i pobierających wynagrodzenie ponad 785 zł miesięcznie, 182 zł tygodniowo lub 32 zł dziennie. Podatek ten pobierany był do 1989 r. Od wejścia w życie przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. od dnia 1 stycznia 1992 r., przepisy podatkowe nie przewidują tego rodzaju rozwiązania. Jednocześnie pragnę wskazać, iż rozwiązania promujące rodziny, w tym wychowujące dzieci, już dziś znajdują się w polskim systemie podatkowym – wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
    • 12.07.2018PIT: Opodatkowanie odsetek od odszkodowania
      Roszczenie odsetkowe nie jest częścią składową roszczenia głównego, gdyż opiera się na odrębnym stanie faktycznym oraz odrębnej podstawie materialnoprawnej. Roszczenie o odsetki za opóźnienie (art. 481 Kodeksu cywilnego) jest więc roszczeniem innym niż roszczenie deliktowe.
      • 12.06.2018Zapłata zaległych składek ZUS przez płatnika a przychód zleceniobiorcy
        Pytanie: W wyniku kontroli ZUS przekwalifikowano umowy o dzieło na umowy zlecenia. Czy zapłacone przez płatnika zaległe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne stanowią dla Wnioskodawczyni (zleceniobiorcy) świadczenie generujące przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jak to zostało ujęte w otrzymanym PIT-11?
        • 08.02.2018NSA: Podatek u źródła - usługi niematerialne świadczone poza Polską
          Teza: Podmioty, które nie posiadają w Polsce siedziby lub zakładu (oddziału), a świadczą na rzecz polskiej spółki usługi niematerialne poza granicami Polski, obciąża ograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.). Spółka wypłacając zagranicznym kontrahentom wynagrodzenie za tego rodzaju usługi zobowiązana jest do potrącenia podatku u źródła, o którym mowa w art. 21 tej ustawy.
          • 25.06.2015Kiedy trzeba pobrać podatek i złożyć informację IFT-2/IFT-2R?
            Pytanie podatnika: Czy Spółka z o.o. ma obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego, tzn. podatku u źródła? Czy niezależnie od tego, czy Spółka ma obowiązek pobrania podatku u źródła, musi także złożyć do urzędu skarbowego informację IFT-1/IFT-2R?
            • 16.09.2014Zwrot składek ZUS opłaconych przez pracowników a PIT-11 i PIT-40
              Pytanie podatnika: Czy wartość zwróconych spółce jako pracodawcy nienależnie uiszczonych składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracowników oraz wartość składki na ubezpieczenie zdrowotne, która nie pomniejszała zobowiązania podatkowego pracownika, powinna zostać doliczona pracownikom do dochodu ze stosunku pracy, opodatkowana i wykazana na druku PIT-11 (PIT-40)? Czy zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne, w części w jakiej składka ta pomniejszała w latach wcześniejszych zobowiązanie podatkowe pracownika, powinien teraz powiększyć kwotę bieżącego zobowiązania podatkowego pracownika i wykazany na druku PIT-11 (PIT-40)?
              • 04.07.2013Optymalizacja podatkowa: Dochody członka zarządu firmy z siedzibą w ZEA a polski PIT
                Dochód osiągnięty z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez polskiego rezydenta jest zwolniony z opodatkowania w Polsce – potwierdza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2013 r., nr IPPB2/415-376/13-4/EL.
                • 11.03.2013Podatek dochodowy od drobnych zleceń
                  Pytanie podatnika: W jaki sposób należy opodatkować uzyskane należności z tytułu zawartych umów zlecenia w przypadku gdy wynagrodzenie wynikające z umowy zawartej na czas nieokreślony ustalono w wysokości 100 zł miesięcznie, ale które może ulec zwiększeniu do wysokości przekraczającej miesięcznie kwotę 200 zł?