Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

artyści 50% kosztów

  • 12.01.2018Twórcy i artyści - preferencyjne koszty tylko dla niektórych
    Od 1.01.2018 r. wzrósł limit przychodów, dla których można zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów. Został jednak ograniczony krąg twórców, objętych preferencjami. Kto może skorzystać obecnie z kosztów uzyskania w wysokości 50%?
    • 06.09.2017Podatki 2018: Preferencje dla twórców na starych zasadach?
      Z początkiem września br. do I czytania sejmowego skierowano dwa poselskie projekty nowelizacji – w obu przypadkach zaproponowano zniesienie obecnego ograniczenia w stosowaniu przez twórców podwyższonych (50 proc.) zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.
      • 05.09.2017Podatki 2018: Preferencje dla twórców na starych zasadach?
        Z początkiem września br. do I czytania sejmowego skierowano dwa poselskie projekty nowelizacji – w obu przypadkach zaproponowano zniesienie obecnego ograniczenia w stosowaniu przez twórców podwyższonych (50 proc.) zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów.
        • 19.07.2017NSA. Opłaty od urządzeń i czystych nośników nie podlegają VAT
          W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 i ust. 2a oraz art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opłaty pobierane przez organizacje zbiorowego zarządzania w rozumieniu art. 104 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, od producentów i importerów magnetofonów, magnetowidów i innych podobnych urządzeń oraz czystych nośników nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi i tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
          • 23.05.2017NSA. Wydatki na promocję produktu w kosztach działalności
            Z uzasadnienia: Wydatki poniesione na organizację występów artystycznych lub inne atrakcje towarzyszące niezwiązane bezpośrednio z kampanią promocyjną i prezentacją produktu, a także wydatki poniesione na osoby towarzyszące (rodziny) kontrahentów lub przedstawicieli kontrahentów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
            • 27.07.2015Zwrot kosztów podróży osobom niebędącym pracownikami a PIT
              Pytanie podatnika: Czy na Wnioskodawcy – jako płatniku – będzie ciążył obowiązek poboru i odprowadzenia podatku (zaliczki na podatek) w związku z wypłaceniem zaproszonym gościom krajowym i zagranicznym należności z tytułu zwrotu kosztów i wydatków za wyżywienie oraz nocleg, czy też Wnioskodawca nie ma takiego obowiązku z racji tego, że należności te będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
              • 04.02.2015Abolicja ZUS nie objęła emerytów i rencistów
                Interpelacja nr 29800 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie abolicji w ZUS
                • 09.09.2014Abolicja składek ZUS nie dla emerytów i rencistów
                  Interpelacja nr 26952 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie konieczności rozważenia rozszerzenia zakresu podmiotowego stosowania tzw. ustawy abolicyjnej
                  • 14.08.2014Usługi kulturalne a opodatkowanie VAT
                    Teza: Nie można instytucji zwolnionych z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (j.t. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm.) zawężać do podmiotów prawa publicznego oraz instytucji kultury wpisanych do rejestru na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (j.t. Dz. U. z 2001 r., nr 13, poz. 123 ze zm.)
                    • 19.11.2013Umowa o dzieło a koszty autorskie
                      Pytanie podatnika: Czy począwszy od dnia 1 stycznia 2013 r. w związku z uzyskiwanymi przychodami z tytułu umowy o dzieło, na podstawie której Wnioskodawczyni wykonuje dzieło w postaci scenariusza i jednocześnie rozporządza na rzecz Producenta przysługującymi jej do tego dzieła prawami autorskimi, po przekroczeniu kwoty zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów, o której mowa w art. 22 ust. 9a ustawy o PIT, Wnioskodawczyni przysługiwać będą zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu?
                      • 10.09.2013Koszty uzyskania przychodów: Przekroczenie limitu kosztów autorskich
                        Pytanie: Czy wypłacając należności dla twórcy na podstawie umowy o dzieło wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych po przekroczeniu przez twórcę progu 42 764 zł, należy zastosować koszty 20% przysługujące z tytułu umowy o dzieło, zlecenia określone w art. 22 ust. 9 pkt 4 w wysokości 20% przychodu?
                        • 07.05.2013Obowiązki płatnika a 50% koszty uzyskania przychodów dla twórców
                          Pytanie podatnika: Czy Spółka jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych postępuje prawidłowo, że do wyliczenia prawidłowej zaliczki na podatek dochodowy za pracowników wykonujących prace twórcze (w stosunku do których stosuje 50% koszty uzyskania przychodów), po przekroczeniu limitu kosztów 42.764,00 zł, stosuje koszty uzyskania przychodów w wysokości „0”, nie zależnie czy pracownik złoży lub nie oświadczenie dotyczące rezygnacji z ich stosowania?
                          • 26.04.2012Zmiany w PIT: Limit kosztów dla twórców
                            Interpelacja nr 2973 do prezesa Rady Ministrów w sprawie rozpoczęcia prac legislacyjnych nad likwidacją bądź ograniczeniem prawa do 50% kosztów uzyskania przychodu dla twórców
                            • 02.03.2012Podatki 2013: Analiza projektowanych zmian w ustawie o PIT
                              Na stronie BIP Rządowego Centrum legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi realizację zmian zapowiedzianych przez Prezesa Rady Ministrów w exposé wygłoszonym w dniu 18 listopada 2011 r. Proponowane zmiany dotyczą takich preferencji podatkowych, jak: uprawnienie do korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów dla osób uzyskujących przychody z praw autorskich i z praw pokrewnych, ulgi z tytułu użytkowania sieci Internet oraz ulgi na dzieci. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Obecnie projekt ustawy został skierowany do uzgodnień międzyresortowych konsultacji społecznych.