Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

50% koszty uzyskania przychodu wykłady

  • 06.02.2018Podatki 2018: 50% koszty uzyskania przychodu dla twórców na etacie
    Nowelizacja ustawy PIT w zakresie stosowania 50% kup wskazuje dziedziny o charakterze twórczym objęte 50% kup. Koszty te będą miały zastosowanie m.in. do przychodów z tytułu działalności badawczo-rozwojowej oraz naukowo-dydaktycznej. Pozostałe regulacje ustawy PIT w tym zakresie nie uległy zmianie i w konsekwencji istota regulacji, jej przedmiot i cel pozostają aktualne. Zmiany, począwszy od 2018 r., nie oznaczają utraty prawa do stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w stosunku do tych pracowników, którzy w ramach stosunku pracy tworzą dzieła objęte ochroną praw autorskich we wskazanych dziedzinach - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
    • 07.11.2016Koszty autorskie w przypadku szkoleń prowadzonych w ramach działalności
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca prowadzi od niedawna jednoosobową działalność gospodarczą polegającą głównie na prowadzeniu specjalistycznych technicznych szkoleń dla różnych klientów za pośrednictwem firmy, która takie szkolenia opracowuje, oferuje i sprzedaje. Czy przy tego rodzaju działalności przy obliczaniu podatku dochodowego można zastosować 50% koszty uzyskania dla przychodów uzyskanych za fakt przygotowania i/lub przeprowadzenia szkolenia i/lub stworzenia materiałów szkoleniowych?
      • 19.05.2016Faktury od współmałżonka w kosztach działalności
        Pytanie: Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej koszty usług wynikających z faktur wystawionych przez żonę jako przedsiębiorcę?
        • 18.05.2016Faktury od współmałżonka w kosztach działalności
          Pytanie: Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej koszty usług wynikających z faktur wystawionych przez żonę jako przedsiębiorcę?
          • 27.07.2015Zwrot kosztów podróży osobom niebędącym pracownikami a PIT
            Pytanie podatnika: Czy na Wnioskodawcy – jako płatniku – będzie ciążył obowiązek poboru i odprowadzenia podatku (zaliczki na podatek) w związku z wypłaceniem zaproszonym gościom krajowym i zagranicznym należności z tytułu zwrotu kosztów i wydatków za wyżywienie oraz nocleg, czy też Wnioskodawca nie ma takiego obowiązku z racji tego, że należności te będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
            • 28.11.2014Uchwała NSA. Fiskus przegrał spór o PIT od jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych
              W stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2013 r. wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych poniesione przez spadkodawcę podlegały odliczeniu przez spadkobiercę od przychodu z tytułu odkupienia przez fundusz inwestycyjny tych jednostek na podstawie art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
              • 16.06.2014Wydatki na szkolenia i dojazdy jako koszty podatkowe
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może uznać wydatki ponoszone na udział w szkoleniach i sympozjach oraz koszty dojazdu jako koszty uzyskania przychodu w 2014 roku?
                • 23.01.2014Wydatki na zorganizowanie konferencji a koszty uzyskania przychodów
                  Pytanie podatnika: Czy wydatki poczynione przez Wnioskodawcę na opisaną powyżej kompleksową usługę organizacji konferencji dedykowanej dla potencjalnych klientów/kontrahentów odbywającej się poza obszarem UE będą stanowić po jego stronie w całości koszty uzyskania przychodu jako wydatki o charakterze szkoleniowo-reklamowym?
                  • 16.01.2013Koszty uzyskania przychodów: Występ artystyczny podczas firmowej imprezy
                    Z uzasadnienia: Wydatki na występy artystyczne podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ze względu na ich reprezentacyjny charakter. Zasadniczym bowiem celem organizacji występów artystycznych, koncertów muzycznych i bankietu jest tworzenie pozytywnego wizerunku firmy podatnika, a nie reklama jego produktów lub marki. Warunkiem potraktowania występu artystycznego, koncertu lub bankietu towarzyszących konferencji, jako reklamy, musi być to, że zasadniczym celem takiego zdarzenia jest reklamowanie produktów lub firmy podatnika. Innymi słowy, reklama ma mieć formę np. występu artystycznego.
                    • 27.08.2008Podatek od bonusu
                      Czy koszt kursu opłaconego pracownikowi przez pracodawcę podlega opodatkowaniu? Czy zakup służbowego ubioru powinien zostać obciążony daniną na rzecz fiskusa? Odpowiedzi na te i wiele innych wątpliwości mogli poznać uczestnicy szkolenia „Świadczenia nieodpłatne”, przeprowadzonego przez portal podatki.biz
                      • 24.07.2008Szkolenia finansowane przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika
                        Zaskarżoną decyzją, wydaną na podstawie art. 14b § 5, art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. powoływanej w dalszej części jako „O.p.”), w związku z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.– powoływanej jako „u.p.d.o.f.”), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, odmówił zmiany postanowienia Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2007 r., którym uznano za nieprawidłowe stanowisko P. sp. z o.o. (dalej zwanej „skarżącą”) przedstawione we wniosku o udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przesłanych do Sądu akt sprawy wynika, iż skarżąca złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego. W opisanym przez siebie stanie faktycznym wskazała, że podnosi kwalifikacje swoich pracowników poprzez:
                        • 02.10.2007Zagraniczne dochody pracowników naukowych
                          Pytanie: Pracuję na Uniwersytecie Szczecińskim. Przez najbliższy rok będę prowadził wykłady na uniwersytecie w Berlinie. W jaki sposób powinienem opodatkować wynagrodzenie z tego tytułu?