Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

zadatek ets

  • 30.03.2021Wpłata na poczet przyszłego świadczenia – czy zawsze podlega VAT?
    Zasadą wynikającą z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, że opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Dostawa towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy – definiowana jest jako przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel. Z kolei świadczeniem usługi – zgodnie z art. 8 ust. 1 – powołanej ustawy jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Natomiast obowiązek podatkowy powstaje - na podstawie art. 19a ust. 1 ww. ustawy - z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi.
  • 24.10.2018VAT: Sprzedaż kart podarunkowych bez rejestracji na kasie
    Pytanie: Czy w momencie sprzedaży karty podarunkowej nie powstaje obowiązek podatkowy w VAT z tytułu sprzedaży karty lub też zapłaty zaliczki za przyszłe, nieokreślone dostawy towarów lub świadczenie usług, lecz obowiązek podatkowy powstaje w momencie realizacji karty, tzn. w momencie zapłaty kartą za dostawę towarów lub świadczenie usług? Czy w momencie sprzedaży karty nie ma obowiązku dokumentowania sprzedaży za pomocą faktury lub zaewidencjonowania sprzedaży na kasie, lecz należy wystawić fakturę lub zaewidencjonować transakcję na kasie w chwili wyświadczenia usługi lub wydania towaru?
  • 23.09.2016Wpłaty na rzecz przyszłych dostaw towarów a obowiązek w VAT
    Pytanie podatnika: Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług zaliczkę na poczet przyszłych dostaw, w sytuacji gdy kontrahent w tytule przelewu pieniędzy na rachunek wpisał „przedpłata” lub „zaliczka na poczet dostawy kotłów”, kontrahent do momentu przelania środków nie złożył zamówienia, a ramowa umowa handlowa nie precyzowała towarów i ich ilości?
  • 02.09.2015Czy zawsze otrzymanie zaliczki powinno być opodatkowane VAT?
    Podatnik prowadzi działalność, która wiąże się z dokonywaniem na rzecz kontrahentów dostaw towarów na ich zamówienie, także żywnościowych, a dostarczane towary opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Kontrahenci, z którymi podatnik współpracuje już długo i którzy zamawiają w bliżej nieokreślonych momentach znaczne ilości towarów, wpłacają czasami na konto podatnika jakieś kwoty pieniędzy, z informacją, że dotyczy to przyszłych dostaw. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy podatnik powinien potraktować wpłacone kwoty jako zaliczki, co skutkowałoby tym, że otrzymana kwota powinna zostać opodatkowana VAT.
  • 01.09.2015Czy zawsze otrzymanie zaliczki powinno być opodatkowane VAT?
    Podatnik prowadzi działalność, która wiąże się z dokonywaniem na rzecz kontrahentów dostaw towarów na ich zamówienie, także żywnościowych, a dostarczane towary opodatkowane są różnymi stawkami VAT. Kontrahenci, z którymi podatnik współpracuje już długo i którzy zamawiają w bliżej nieokreślonych momentach znaczne ilości towarów, wpłacają czasami na konto podatnika jakieś kwoty pieniędzy, z informacją, że dotyczy to przyszłych dostaw. Powstaje w takiej sytuacji wątpliwość, czy podatnik powinien potraktować wpłacone kwoty jako zaliczki, co skutkowałoby tym, że otrzymana kwota powinna zostać opodatkowana VAT.
  • 30.09.2014NSA: Cesja umowy przedwstępnej nie jest powodem korekty
    § 13 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68 poz. 360) należy interpretować w ten sposób, że dostawca towarów i usług nie jest zobowiązany dokonywać korekty faktury wystawionej w związku z uiszczeniem zaliczki, w sytuacji gdy w wyniku zawarcia umowy cesji zmienią się strony umowy po stronie wierzyciela, a zmianie nie ulegnie treść samego zobowiązania umownego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 06.03.2014Podatki 2014. Obowiązek podatkowy w VAT a przeniesienie prawa własności
    Pytanie podatnika: Czy wystawienie faktury potwierdzającej zawarcie umowy sprzedaży z pozostawieniem towarów w przechowaniu Podatnika, w sytuacji gdy kupujący jest uprawniony do odbioru towaru w każdym czasie z ograniczeniami opisanymi wyżej należy rozumieć jako „przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel”?
  • 10.07.2013Opodatkowanie zadatków w działalności gospodarczej
    Zadatek stanowi instytucję prawa cywilnego, która dotyczy zobowiązań umownych. Zgodnie z art. 394 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93, z późn. zm.) w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.
  • 05.11.2012Zwrot zaliczki a termin wystawienia faktury korygującej i obniżenia VAT
    Pytanie podatnika: Czy faktura korekta może zostać przez spółkę wystawiona w dacie odstąpienia od umowy (w dacie, począwszy od której spółka zobowiązana będzie do zwrotu zaliczki), czy też prawo takie przysługuje dopiero z chwilą dokonania na rzecz klienta zwrotu otrzymanej zaliczki? Czy spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego jeszcze przed zwrotem klientowi nienależnej już zaliczki, czy też dokonanie takiego zwrotu jest warunkiem niezbędnym do obniżenia przez spółkę podatku należnego?
  • 12.10.2012Stawka VAT dla pakietów hotelowych
    Z uzasadnienia: Oferowane do sprzedaży poprzez platformę internetową usługi hotelowe powiązane z usługami dodatkowymi jak. np. kolacja, czyli w tzw. pakiecie, stanowią usługę kompleksową (świadczenie złożone), do którego należy stosować jednolitą stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%.
  • 10.09.2012Obowiązek podatkowy w VAT od zaliczek w eksporcie
    Określone w art. 19 ust. 12 w zw. z ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług uzależnienie możliwości stosowania stawki 0 % z tytułu otrzymanej przedpłaty zaliczki na poczet dostawy eksportowej od warunku, aby wywóz towarów nastąpił w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania tej należności, nie stanowi wadliwej implementacji przepisów dyrektywy 2006/112/WE, a w szczególności jej art. 66 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 20.10.2010NSA: Nie wszystkie zaliczki są opodatkowane w chwili ich otrzymania
    Obowiązek podatkowy na podstawie art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług powstaje jedynie wówczas, gdy zapłata dokonana przed wykonaniem dostawy lub świadczeniem usług, następuje w sytuacji, gdy wszelkie okoliczności mające znaczenie dla zaistnienia zdarzenia podatkowego, tzn. przyszłej dostawy lub świadczenia usług, są jednoznacznie i niezmiennie określone pod względem podmiotowym i przedmiotowym, a nie ma ona jedynie charakteru zabezpieczającego wykonanie nie do końca jeszcze sprecyzowanej czynności opodatkowanej.
  • 19.07.2010Zmiana zamówienia a konieczność korekty sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie fiskalnej
    Pytanie podatnika: Czy można nie anulować wystawionych paragonów fiskalnych, lecz gdy wartość zaliczki nie ulega zmianie zmienić specyfikację zamawianych towarów na wewnętrznym dokumencie zamówienia, bez korekty obrotu fiskalnego?
  • 14.06.2010Czy przepisy dotyczące opodatkowania VAT zadatku są zgodne z prawem UE?
    Art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, przewidujący, że jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części jest zgodny z art. 65 Dyrektywy 112 stanowiącym, że w przypadku wpłaty zaliczek przed dostawą towarów lub świadczeniem usług VAT staje się wymagalny w momencie otrzymania wpłaty i naliczany jest od wysokości otrzymanej wpłaty – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 25.05.2010Orzecznictwo: Faktury korygujące a odliczanie VAT metodą proporcji
    Z uzasadnienia: W sytuacji, gdy nie została zrealizowana umowa przedwstępna, to wygasło zobowiązanie podatkowe wynikające z otrzymania zaliczki na poczet dostawy wynikającej z niezrealizowanej ostatecznie umowy. Opodatkowaniu VAT co do zasady podlegają bowiem dostawy towarów i świadczenie usług, a nie płatności dokonane z tytułu tych transakcji. Z dniem zamknięcia systemu konsorcjum wystąpił obowiązek skorygowania faktur zaliczkowych. Wygasła bowiem podstawa faktyczna do ich wystawienia. Obrót, o którym mowa w art. 29 ust. 2 ustawy o VAT, udokumentowany pierwotnymi fakturami zaliczkowymi, należało zatem skorygować.
  • 19.01.2010Orzecznictwo: Nie każda wpłata przed dostawą towaru lub usługi jest zaliczką

    Teza: Dla uznania wpłaconej kwoty jako zaliczki na poczet wykonanych usług, w rozumieniu art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), istotnym jest, aby przyszłe świadczenie było określone w sposób jednoznaczny co do rodzaju towaru bądź usługi, tzn. w sposób umożliwiający ich identyfikację, a dodatkowo strony tego świadczenia, w momencie wpłaty zaliczki, nie mają woli dokonywania jego zmian w przyszłości.
  • 14.10.2009Zapłata w formie przekazu a prawo do przyspieszonego zwrotu VAT
    Wykładnia art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT pozwala przyjąć, że zapłata przy zastosowaniu instytucji przekazu spełnia ustanowiony tym przepisem warunek uzyskania przyśpieszonego zwrotu podatku (warunek bezpośredniej zapłaty wystawcy faktury). Taka interpretacja pozwala, bez zbędnych utrudnień, na realizację fundamentalnego prawa podatnika do odliczenia podatku zapłaconego w poprzedniej fazie obrotu. Jest też zbieżna z zasadniczym czynnikiem wspólnego systemu VAT, gwarantującym jego neutralność – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.