Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

błędna faktura korygująca

  • 24.10.2018Skrócona nazwa na fakturze także uprawnia do odliczenia VAT
    Ze względu na długą nazwę Spółki, nie wszyscy kontrahenci oraz instytucje mają praktyczną możliwość jej stosowania w pełnej czy skróconej formie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z funkcjonalności wykorzystywanego oprogramowania i limitu znaków przeznaczonych na wpisanie nazwy. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczania VAT z faktur wystawionych przez jej kontrahentów, zawierających skróconą nazwę, nie będąc jednocześnie zobowiązana do wystawiania not korygujących do tych faktur?
    • 23.10.2018Skrócona nazwa na fakturze także uprawnia do odliczenia VAT
      Ze względu na długą nazwę Spółki, nie wszyscy kontrahenci oraz instytucje mają praktyczną możliwość jej stosowania w pełnej czy skróconej formie, zgodnie z Kodeksem spółek handlowych. Ograniczenia w tym zakresie wynikają przede wszystkim z funkcjonalności wykorzystywanego oprogramowania i limitu znaków przeznaczonych na wpisanie nazwy. Czy Spółce przysługuje prawo do odliczania VAT z faktur wystawionych przez jej kontrahentów, zawierających skróconą nazwę, nie będąc jednocześnie zobowiązana do wystawiania not korygujących do tych faktur?
      • 16.08.2018Błędna stawka VAT na fakturze. Skutki podatkowe
        Podatnicy zwykle wiedzą, jaką stawkę VAT powinni zastosować dla świadczonej przez siebie usługi lub sprzedawanego towaru. Niekiedy jednak mogą popełnić błąd. Dotyczy to zwłaszcza takich transakcji, które zdarzają się sporadycznie.
        • 14.08.2018Błędna stawka VAT na fakturze. Skutki podatkowe
          Podatnicy zwykle wiedzą, jaką stawkę VAT powinni zastosować dla świadczonej przez siebie usługi lub sprzedawanego towaru. Niekiedy jednak mogą popełnić błąd. Dotyczy to zwłaszcza takich transakcji, które zdarzają się sporadycznie.
          • 22.02.2018Błędna stawka VAT na fakturze. Skutki podatkowe
            Podatnicy zwykle wiedzą, jaką stawkę VAT powinni zastosować dla świadczonej przez siebie usługi lub sprzedawanego towaru. Niekiedy jednak mogą popełnić błąd. Dotyczy to zwłaszcza takich transakcji, które zdarzają się sporadycznie.
            • 27.12.2017Podatki 2018. MF o JPK dla mikroprzedsiębiorców - pytania i odpowiedzi
              Jednolity Plik Kontrolny (JPK) jest zestawem informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format (schemat xml), który ułatwia jego przetwarzanie. Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy podatnicy VAT wysyłają JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT, z kolei od 1 lipca 2018 r. – wszyscy podatnicy VAT, którzy prowadzą księgowość w formie elektronicznej, przekazują inne struktury JPK na żądanie organów podatkowych.
              • 25.10.2017Błędna stawka VAT na fakturze. Skutki podatkowe
                Podatnicy zwykle wiedzą, jaką stawkę VAT powinni zastosować dla świadczonej przez siebie usługi lub sprzedawanego towaru. Niekiedy jednak mogą popełnić błąd. Dotyczy to zwłaszcza takich transakcji, które zdarzają się sporadycznie.
                • 24.08.2017Rozliczenie faktury korygującej przy oczywistej omyłce
                  Pierwotna faktura błędnie dokumentowała stan faktyczny, zatem korekta spowodowana jest „błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką”, o których mowa w art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. W związku z tym, korekta powinna być przyporządkowana wstecznie do okresu, którego dotyczy, czyli do daty poniesienia kosztu, wynikającego z faktury pierwotnej, a datą rozpoznania kosztu będzie w tym przypadku dzień, na który ujęto ten koszt na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.
                  • 24.05.2017Odliczanie VAT z faktur zawierających niepełną nazwę nabywcy
                    Pytanie: Pełna nazwa spółki to „… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa", a skrócona nazwa Spółki zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych, to „… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.” Takie nazwy wynikają ze statutu spółki oraz zostały wskazane we właściwych zgłoszeniach, m.in. na potrzeby podatku od towarów i usług. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez jej kontrahentów, zawierających nazwę „… Sp. z o.o. sp.k.”, nie będąc jednocześnie zobowiązaną do wystawiania not korygujących do tych faktur?
                    • 23.05.2017Odliczanie VAT z faktur zawierających niepełną nazwę nabywcy
                      Pytanie: Pełna nazwa spółki to „… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa", a skrócona nazwa Spółki zgodnie z regulacjami Kodeksu spółek handlowych, to „… Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.” Takie nazwy wynikają ze statutu spółki oraz zostały wskazane we właściwych zgłoszeniach, m.in. na potrzeby podatku od towarów i usług. Czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych przez jej kontrahentów, zawierających nazwę „… Sp. z o.o. sp.k.”, nie będąc jednocześnie zobowiązaną do wystawiania not korygujących do tych faktur?
                      • 31.03.2017Możliwość anulowania wygenerowanych wskutek błędu faktur sprzedaży
                        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca postępuje prawidłowo dokonując anulowania wygenerowanych wskutek błędu systemu finansowo-księgowego lub błędu pracownika omyłkowych faktur sprzedaży: niepotwierdzających faktycznych transakcji oraz niewprowadzonych do obrotu prawnego lub dotyczących faktycznych transakcji, lecz potwierdzających je w sposób nieprawidłowy oraz niewprowadzonych do obrotu prawnego, bez potrzeby wystawiania nabywcom faktur korygujących i bez potrzeby wykazywania wynikających z nich kwot w deklaracji VAT?
                        • 27.01.2016Prawo do odliczenia VAT z jednej zbiorczej faktury korygującej
                          Pytanie podatnika: Z uwagi na dużą ilość transakcji i ograniczenia systemowe (system wymaga manualnego wprowadzenia każdej pozycji korekty) Wnioskodawca planuje wystawić tylko jeden dokument korygujący kilkaset dostaw dokonanych w sierpniu 2015 r. Czy przysługiwać będzie odliczenie VAT naliczonego wynikającego ze zbiorczej faktury korygującej wystawionej w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o VAT?
                          • 03.01.2014Treść faktury korygującej
                            Pytanie podatnika: Dla wszystkich rodzajów faktur korygujących Spółka zamierza posługiwać się jednym wzorem dokumentu. Nowy wzór faktury korygującej przewiduje każdorazowo wykazanie pozycji sprzed korekty i po korekcie (w obu przypadkach dotyczy to ilości jednostkowych opakowań, ceny jednostkowej, upustu, wartości netto, stawki VAT), a dodatkowo następujące pozycje: „Wartość zmniejszenia/zwiększenia sprzedaży netto”, „Zmniejszenie/zwiększenie podatku należnego”, „Wartość zmniejszenia/zwiększenia sprzedaży brutto.” Czy nowy wzór faktury korygującej spełnia warunki wynikające z przepisów?
                            • 17.01.2012Rozliczenie otrzymanych faktur korygujących „in plus”
                              W przeciwieństwie do przypadku, w którym podatnik otrzymuje fakturę korygującą „in minus”, brak jest przepisów wprost normujących sposób rozliczenia podatku naliczonego w razie otrzymania faktury korygującej „in plus”. Powstaje zatem wątpliwość, czy podatek naliczony należy rozpoznać miesiącu otrzymania faktury, czy też należy skorygować deklarację za miesiąc, w którym otrzymano fakturę podstawową.
                              • 13.12.2011Faktury korygujące – moment wystawienia i ujęcia w deklaracjach
                                Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest ujmowanie faktur korygujących-zerujących faktury pierwotne wystawione z późniejszą datą sprzedaży i tym samym wystawionych po terminie wykonania usługi faktur - z zastosowanym do przeliczenia podstawy opodatkowania podatkiem VAT niewłaściwym kursem walut oraz wystawionych w następnym okresie sprawozdawczym następnie już z właściwą datą sprzedaży i właściwym dla tej daty kursem walut do przeliczenia podstawy opodatkowania VAT dla kontrahentów, dla których usługa nie podlega opodatkowaniu VAT w deklaracji VAT-7 i informacji podsumowującej VAT-UE w okresie sprawozdawczym zgodnym z datą wykonania usługi-datą sprzedaży?
                                • 16.09.2010Konieczność posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej narusza przepisy unijne
                                  Z uzasadnienia: Art. 29 ust. 4a ustawy o podatku od towarów i usług jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, od którego uzależniona jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (w konsekwencji obniżenie podatku należnego) stanowi środek krajowy naruszający w nadmiernym stopniu cele i treść Dyrektywy 112. Brak spełnienia tego warunku powoduje obciążenie ciężarem VAT podatnika, niezależnie od jego rzeczywistej sytuacji podatkowej. Stanowi to naruszenie podstawowych zasad podatku VAT takich jak proporcjonalność, neutralność czy opodatkowanie konsumpcji.