Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja podatkowa programu

  • 07.10.2019Wydatki na wytworzenie programu komputerowego w kosztach podatkowych
    Pytanie: Czy poniesione przez Spółkę wydatki na wytworzenie programu komputerowego (wynagrodzenia pracowników Wnioskodawcy, zapłata za usługi specjalistów zewnętrznych (przedsiębiorców na podstawie umów o współpracy), wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych osobom fizycznym, koszty dzierżawy serwera, na którym program komputerowy jest tworzony, koszty koniecznych certyfikatów dla tworzonego programu komputerowego) mogą być ujęte w kosztach uzyskania przychodów po jego wytworzeniu jako wartości niematerialne i prawne, poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych oraz czy wydatki te można zaliczyć do kosztów w momencie ich poniesienia?
  • 27.01.2017WSA. Amortyzacja systemu informatycznego
    Z uzasadnienia: Z przepisu art. 16b ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy o CIT nie można wyprowadzić wniosku, że przeniesienie praw majątkowych stanowi warunek do uznania umowy o korzystanie z oprogramowania (licencji) za wartość niematerialną i prawną. Niezasadnie zatem organ stwierdził, że wydatków związanych z nabyciem i wdrożeniem zintegrowanego systemu informatycznego, nie można uznać za wydatki na nabycie składnika majątku trwałego, stanowiącego wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej.
  • 19.02.2016Uchwała NSA. Moment korekty kosztów po otrzymaniu dotacji
    W przypadku jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków (kosztów) poniesionych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, które następnie zostały zrefundowane ze środków stanowiących dochody (przychody) zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 47 i pkt 52 ustawy o CIT, podatnik - stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 58 - zobowiązany jest do zmniejszenia zrefundowanych kosztów uzyskania przychodów w miesiącu otrzymania dofinansowania - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 26.06.2014Rozliczenie kosztów obsługi serwisowej
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszty tzw. „obsługi serwisowej”, poniesione po rozpoczęciu dystrybuowania Projektu, powinny być kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednie (art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a w rezultacie, potrącalne w dacie ich poniesienia?
  • 22.08.2013Rozliczenie wydatków na walne zgromadzenie akcjonariuszy
    Pytanie podatnika: Czy wydatki związane z organizacją Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy (WZA) są kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
  • 07.05.2012Amortyzacja: Rozszerzenie zakresu licencji na program komputerowy
    Pytanie podatnika: Czy rozszerzenie zakresu licencji na użytkowanie programu komputerowego na nowe moduły oraz zwiększenie dopuszczalnej liczby użytkowników programu komputerowego z 20 do maksymalnie 50 stanowi udzielenie nowej licencji, a w konsekwencji stanowi nabycie nowej wartości niematerialnej i prawnej, która podlega amortyzacji? Czy poza opłatą jednorazową z tytułu zwiększenia maksymalnej liczby użytkowników oraz udzielenia prawa do użytkowania nowych modułów programu komputerowego do wartości początkowej tej nowej licencji Wnioskodawca obowiązany jest wliczyć wszystkie koszty wdrożenia nowych modułów?
  • 28.01.2008Orzecznictwo podatkowe: Amortyzacja urządzenia finansowanego częściowo z dotacji
    Przedmiotem zaskarżenia jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku z 13.04.2007 r., Nr PBl/4117/i/8/JK/07 utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży z dnia 29.01.2007 r. w sprawie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie ujęcia w kosztach uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionej maszyny poligraficznej oraz otrzymanego dofinansowania na zakup środka trwałego.
  • 26.12.2006Odpisy amortyzacyjne przy zakupie oprogramowania
    Pytanie podatnika: 1) czy odpisy amortyzacyjne dokonane od momentu rozpoczęcia używania licencji/programu stanowią koszty uzyskania przychodu tego właśnie okresu; oraz 2) czy wydatki poniesione na program po rozpoczęciu jego używania mogą dla celów podatkowych: a) powiększać wartość początkową licencji/programu, b) powinny być traktowane jako nowe wartości niematerialne i prawne, c) winny być traktowane jako koszty uzyskania przychodu okresu, w którym zostały poniesione?