Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

administrowanie domów mieszkalnych

  • 20.02.2017Dochody spółdzielni i wspólnoty z wynajmu a CIT
    Pytanie podatnika: Czy Spółdzielnia powinna nadal opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód z wynajmowania na cele mieszkaniowe pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy?
  • 28.12.2015Podatek od nieruchomości płacony przez spółdzielnie mieszkaniowe
    Teza: Ustawodawca nie przewidział w art. 1a ust. 1 pkt 3) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w ogóle wyłączenia dla części budynków (lokali) służących obsłudze administracyjnej działalności gospodarczej polegającej na zarządzaniu nieruchomościami mieszkalnymi, w tym stanowiącymi mienie spółdzielni mieszkaniowych lub nabyte na podstawie ustawy mienie jej członków.
  • 18.07.2014Spółdzielnie mieszkaniowe: Do kosztów można zaliczyć cały odpis na fundusz remontowy
    W świetle art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 6 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe, jako obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
  • 22.05.2012Opodatkowanie dochodu z wynajmu miejsc parkingowych
    Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany z tytułu wynajmu miejsc parkingowych osobom zamieszkującym w zasobach spółdzielczych, posiadającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu, podlega zwolnieniu z CIT czy też powinien zostać opodatkowany jako dochód z innych źródeł?
  • 17.02.2012Opodatkowanie dochodów spółdzielni mieszkaniowej
    Pytanie podatnika: Czy nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania z wynajmu lokali mieszkalnych uwzględniająca zwrot kapitału i godziwy zysk będzie zaliczona do działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też będzie zaliczana do gospodarki zasobami mieszkaniowymi i będzie zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych?
  • 16.11.2011Odpisy na fundusz remontowy a koszty podatkowe
    Z uzasadnienia: Zestawienie obu regulacji, tj. treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie pozostawia wątpliwości, iż fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, o jakim mowa w treści ww. przepisu, spełnia normatywne kryteria do tego, by móc uznać dokonywane na jego rzecz odpisy i wpłaty za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o CIT (fundusz ten został wprowadzony ustawą, ma charakter obligatoryjny i zawiera zapis o tym, że dokonywane na fundusz odpisy obciążają koszty gospodarki mieszkaniowej).