Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

aktualizacji opłaty użytkowanie wieczyste

  • 20.05.2016VAT od licencji: Moment powstania obowiązku oraz wystawienia faktury
    Pytanie podatnika: Czy obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu do licencji udzielonej przez licencjodawcę, zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług będzie powstawał z chwilą otrzymania całości lub części każdej raty w odniesieniu do otrzymanej kwoty? Czy faktura dokumentująca wykonanie usługi udzielenia licencji, obejmująca cały okres, może zostać wystawiona przez licencjodawcę zgodnie z art. 106i ust. 1 w zw. z art. 106i ust. 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług, z początkiem okresu?
  • 15.06.2012Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność korzystne dla firm
    Przedsiębiorcy mogą skorzystać na przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte. Jak jednak twierdzą, każda taka decyzja powinna zostać poprzedzona dokładną analizą i oceną ryzyka oraz korzyści. Największe zagrożenie stanowią opłaty z tytułu użytkowania wieczystego, stanowiące kilka procent kosztów operacyjnych spółki.
  • 02.09.2011Użytkowanie wieczyste w Kodeksie cywilnym
    Użytkowanie wieczyste jest instytucją prawa rzeczowego. Odnosi się do nieruchomości gruntowych. Użytkowanie wieczyste nie jest kwalifikowane ani jako prawo własności, ani też jako ograniczone prawo rzeczowe. Jest prawem o pośrednim charakterze uregulowanym w tytule II księgi drugiej Kodeksu cywilnego.
  • 07.04.2010Opinia ZRP o opłatach za wieczyste użytkowanie gruntów
    Już w lutym 2009 roku Związek Rzemiosła Polskiego zwrócił uwagę na problem, jakim jest zwiększenie opłat za wieczyste użytkowanie gruntów, które wzrosły drastycznie z powodu aktualizacji wyceny wartości nieruchomości gruntowych. Temat powrócił na łamy gazet, gdyż do końca marca trzeba byo wnieść opłaty za użytkowanie wieczyste.
  • 08.12.2009Orzecznictwo: Użytkowanie wieczyste – podstawa opodatkowania i moment powstania obowiązku podatkowego
    Podstawę opodatkowania w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku oddania gruntu w użytkowanie wieczyste po dniu 1 maja 2004 r., stanowi kwota należnej każdorazowo opłaty (pierwszej, rocznej), czyli ustalanej na moment jej ustawowej wymagalności, 2. Obowiązek podatkowy z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste po dniu 1 maja 2004 r., powstaje z momentem otrzymania całości lub części poszczególnych opłat (pierwszej, rocznej), lecz nie później niż z upływem terminu ich płatności (wymagalności).
  • 07.10.2008Opłaty za użytkowanie wieczyste coraz wyższe
    Interpelacja nr 4756 do ministra finansów w sprawie przepisów regulujących wysokość opłat za użytkowanie wieczyste nieruchomości
  • 27.09.2007Orzecznictwo — Opodatkowanie VAT opłaty z tytułu wieczystego użytkowania
    Postanowieniem z dnia 6 kwietnia 2006 r. (sygn. akt I FSK 27/06) Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznający skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 października 2005 r. (sygn. akt III SA/Wa 1953/05) wydanego w sprawie ze skargi Starosty Powiatowego w G. na decyzję wyżej wskazanego Dyrektora z dnia 16 maja 2005 r. w przedmiocie pisemnej interpretacji co do sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług ustalonej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa, przedstawił do rozstrzygnięcia składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości.
  • 04.12.2006Termin na wniesienie sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego
    4 grudnia 2006 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa dotyczące czternastodniowego, nieprzywracalnego terminu na wniesienie sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego. Trybunał stwierdził, że wymóg zachowania czternastodniowego terminu wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego od orzeczenia samorządowego kolegium odwoławczego nie stanowi takiego utrudnienia dostępu do sądu, które naruszałoby Konstytucję.