Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

adaptacja budynku

  • 01.07.2010Kiedy remont okazuje się ulepszeniem
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ponosząc wydatki związane z remontem poszczególnych lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego ma prawo zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 r. oraz lat podatkowych następnych?
  • 14.04.2010Ulepszenie środka trwałego: Kiedy skorygować koszty?
    Pytanie podatnika: Kiedy ulepszenie powinno zostać rozpoznane jako zwiększające wartość początkową przedmiotowego środka trwałego dla celów podatkowych i związanej z tym korekty kosztów uzyskania przychodów za lata 2007-2009?
  • 12.02.2010Rozliczenie wydatków na ulepszenie środka trwałego
    Pytanie podatnika: Jak rozliczyć poniesione wydatki na adaptację pomieszczeń, które wykorzystywane są dla prowadzenia działalności gospodarczej?
  • 25.11.2009Odliczenie wydatków na remont w ramach ulgi rehabilitacyjnej
    Pytanie podatnika: Czy w rozliczeniu podatkowym za rok 2009 w ramach wydatków na cele rehabilitacyjne można dokonać odliczenia od dochodu kwoty wydatkowanej na remont uwzględniając rachunki otrzymane za jego wykonanie?
  • 18.03.2009Cross-financing w projektach realizowanych w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki
    Realizując projekty Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, niemal zawsze mamy do czynienia z cross-financingiem. Zanim omówimy podstawowe założenia dokonywania wydatków projektu w ramach cross-financingu, wyjaśnijmy zasadę elastycznego (krzyżowego) finansowania. Chociaż kwalifikowalność kosztów POKL odnosi się głównie do Europejskiego Funduszu Społecznego, to jednak Instytucja Zarządzająca POKL dopuściła możliwość poszerzenia katalogu wydatków współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego o koszty kwalifikowalne w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zasadzie cross-financingu, umożliwiając realizatorom projektów zakup składników majątku, niezbędnych do wykonywania zadań.
  • 12.03.2009Amortyzacja ulepszonego środka trwałego
    Pytanie podatnika: Czy podatnik będzie mógł zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną wyłącznie do budynku dawnych koszar, czy również do nowo wybudowanego obiektu?
  • 13.03.2008Nieodpłatne przekazanie części budynku użytkowego na cele osobiste podatnika
    Pytanie podatnika: Czy dostawa części budynku użytkowego (przekazanie na cele osobiste podatnika jednej kondygnacji budynku) będzie korzystać ze zwolnienia w podatku od towarów i usług zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
  • 28.09.2007Remont i modernizacja lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Wydatki poniesione na remont lub modernizację lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dwojaki sposób, w zależności od charakteru wykonywanych prac. Jeśli prowadzone prace mają charakter remontowy, odtworzeniowy, to niezależnie od wysokości wydatków, mogą one zostać wliczone w koszty bezpośrednio, a więc w dacie ich poniesienia. Natomiast, jeśli w grę wejdą roboty inwestycyjne, mające na celu ulepszenie lokalu, na które ponadto wydane zostanie więcej niż 3,5 tys. zł, przedsiębiorca będzie musiał zastosować do nich amortyzację, a więc odpowiednio podnieść wartość lokalu jako środka trwałego i zmienić wysokość odpisów amortyzacyjnych.
  • 11.07.2007Wpisanie budynku do ewidencji środków trwałych nie czyni go środkiem trwałym
    Nie jest warunkiem uznania określonego budynku za środek trwały wpisanie go do ewidencji środków trwałych — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
  • 05.06.2007Zwolnienie sprzedaży nieruchomości z opodatkowania
    Pytanie podatnika: Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, w części wydatkowanej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem tej sprzedaży korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym?
  • 08.01.2007Przebudowa strychu nie uprawnia do ulgi odsetkowej
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji powiększenia mieszkania o niezagospodarowaną część strychu Podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania odsetki od pożyczki zaciągniętej na ten cel?
  • 09.08.2006Interpelacja nr 2619 do ministra finansów w sprawie zwrotu ulgi budowlanej w przypadku wycofania wkładu budowlanego lub mieszkaniowego
    Szanowna Pani Minister! Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby, które skorzystały z odliczeń od dochodu lub podatku dochodowego, jeśli poniosły wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej, w razie wycofania tego wkładu zobowiązane są doliczyć do dochodu lub podatku należnego za rok, w którym tego dokonały, kwoty poprzednio odliczone. Doliczenie to muszą zastosować niezależnie od sposobu wykorzystania wycofanego wkładu, także w przypadku gdy wycofany wkład został przeznaczony na własne potrzeby mieszkaniowe, np. na zakup mieszkania.
  • 24.07.2006Kwalifikacja wydatków związanych z remontem dachu i elewacji budynku mieszkalnego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza
    Pytanie: Jest właścicielem budynku mieszkalnego, którego 1/2 powierzchni przeznaczona jest na działalność gospodarczą. Część ta wprowadzona jest do ewidencji środków trwałych i objęta amortyzacją. Budynek jako całość wymaga remontu elewacji oraz wymiany pokrycia dachowego. Czy część kosztów dotycząca prowadzonej działalności będzie remontem i tym samym kosztem bieżącego okresu, czy też będzie stanowić ulepszenie środka trwałego i zwiększy jego wartość początkową?
  • 17.07.2006Z kredytem i kupnem mieszkania nie warto czekać
    Podatnicy, którzy chcą odliczyć odsetki od kredytu mieszkaniowego, powinni zaciągnąć go przed końcem tego roku. Podobnie ci, którzy nie chcą płacić 19 proc. podatku od sprzedaży mieszkania – w tym przypadku z zakupem własnego lokum również warto się pospieszyć.
  • 11.01.2006Interpretacja ZN-II2/415-21/05/MS z dnia 27.07.2005 r. - Drugi Urząd Skarbowy w Koszalinie
    Pytanie podatnika: Czy poniesione wydatki na przebudowę poddasza na cele mieszkalne i odbudowę kotłowni podatniczka może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

« poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]