Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

adaptacja lokali użytkowych

  • 12.10.2020Sprzedaż mieszkań po remoncie zwolniona z VAT
    Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie określonym PKD 68.10.Z - kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W swojej działalności będzie kupował i sprzedawał nieruchomości mieszkalne na rynku wtórnym (co najmniej dwa lata po zasiedleniu). Będzie zatem skupował mieszkania od osób fizycznych, remontował je (ulepszenie nigdy nie przekroczy 30% wartości początkowej) i sprzedawał również osobom fizycznym. Czy sprzedaż ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT?
  • 03.07.2020Zakup, remont i sprzedaż mieszkania. A co z VAT?
    Przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie określonym PKD 68.10.Z - kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. W swojej działalności będzie kupował i sprzedawał nieruchomości mieszkalne na rynku wtórnym (co najmniej dwa lata po zasiedleniu). Będzie zatem skupował mieszkania od osób fizycznych, remontował je (ulepszenie nigdy nie przekroczy 30% wartości początkowej) i sprzedawał również osobom fizycznym. Czy sprzedaż ww. nieruchomości będzie zwolniona z VAT?
  • 04.07.2019Zakup mieszkań do dalszej odsprzedaży a zwolnienie z podatku VAT
    Lokale mieszkalne zakupione w celu remontu i odsprzedaży stanowią towar handlowy. Tym samym skoro nie mamy do czynienia ze środkiem trwałym, nakłady ponoszone na ww. lokale nie stanowią ulepszenia w rozumieniu art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ulepszenie jest bowiem pojęciem, które dotyczy wyłącznie składników majątku będących środkami trwałymi.
  • 06.12.2018Stawka VAT: Sprzedaż projektu z przeniesieniem praw autorskich
    Przedmiotem prawa autorskiego jest utwór, którym może być również np. projekt budowy (przebudowy) dróg, chodników oraz skrzyżowań, posiadający indywidualny charakter własnego pomysłu. Jak wynika z przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej, ustalony w jakiejkolwiek postaci.
  • 21.11.2017Przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego po zakończeniu działalności a korekta kosztów
    Pytanie: Czy po zakończeniu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i przekazaniu nieruchomości do majątku prywatnego, Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w likwidowanej działalności gospodarczej, jeśli tak, to w jakim zakresie?
  • 14.03.2017Wydatki na aranżację lokalu dla potrzeb najemcy jako koszt podatkowy
    Pytanie podatnika: Czy ponoszone przez Spółkę Cywilną koszty prac aranżacyjnych, które nie powodują zwiększenia wartości budynku lub innych środków trwałych, stanowią dla jej wspólników będących osobami fizycznymi, w tym Wnioskodawcy, inne niż bezpośrednio związane z przychodami koszty uzyskania przychodów potrącane w dacie ich poniesienia, tj. w dniu, na który nastąpiło ich ujęcie w księgach rachunkowych, na koncie kosztów, innym niż konto rezerw lub biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów, na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo na podstawie innego dowodu księgowego w przypadku braku faktury (rachunku)?
  • 27.10.2016Zwolnienie z VAT dostawy lokalu – towaru handlowego
    Pytanie podatnika: Czy w momencie sprzedaży opisanego we wniosku mieszkania dla osób fizycznych w celach mieszkalnych obowiązuje Wnioskodawcę zwolnienie od podatku VAT?
  • 17.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
    Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
  • 16.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
    Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
  • 27.12.2011Adaptacja lokalu użytkowego na dom letniskowy a stawka VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca realizuje na podstawie umowy zawartej z klientem usługę polegającą na rozbudowie i przebudowie budynku gospodarczego na dom letniskowy całoroczny, o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Jak powinny być opodatkowane ww. roboty budowlano-montażowe wraz z materiałem?
  • 12.11.2010Wydatki na remont dachu mogą być kosztem najmu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozlicza podatki z najmu na podstawie książki przychodów i rozchodów. Wnioskodawca na dachu budynku zamierza wymienić istniejąca papę na nową. Konieczna jest również wymiana konstrukcji dachowej, ponieważ dach przecieka i lokatorzy żądają tej wymiany od właścicieli. Czy koszty wydatkowane na remont i wymianę papy mogą stanowić koszty uzyskania przychodu?
  • 25.08.2010Modernizacja środka trwałego amortyzowanego indywidualną stawką
    Pytanie podatnika: Czy w opisanej sytuacji spółka może kontynuować ustaloną wcześniej dla budynku zakupionego, a obecnie zmodernizowanego i rozbudowanego, indywidualną stawkę amortyzacyjną, tj. 10% w stosunku do całości nakładów, łącznie z nakładami na budowę placu magazynowego?
  • 01.07.2010Kiedy remont okazuje się ulepszeniem
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni ponosząc wydatki związane z remontem poszczególnych lokali użytkowych i lokalu mieszkalnego ma prawo zaliczyć przedmiotowe wydatki do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 r. oraz lat podatkowych następnych?