Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

darowizna dla szkoły

  • 06.09.2016WSA. Formularz SD-Z2 jest jedyną formą zgłoszenia darowizny?
    Z uzasadnienia: Zgłoszenie darowizny w innej formie niż na dokonanym formularzu, nie może przesądzać o niespełnieniu warunków do uzyskania zwolnienia na podstawie art. 4 a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, gdy zostają spełnione określone w tym przepisie ustawowe warunki uzyskania zwolnienia, to jest gdy: darowizna jest dokonana w kręgu osób tam wymienionych, nie budzi wątpliwości fakt dokonania określonej darowizny w określonym czasie, właściwy naczelnik urzędu skarbowego otrzymuje informację o tej darowiźnie w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego.
    • 11.02.2013PIT 2012: Darowizny w pytaniach i odpowiedziach
      1. Podatnik uzyskujący dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu dokonał darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy może taką darowiznę odliczyć, jeśli nie uzyskuje żadnych innych dochodów?
      • 18.09.2012Fotografia szkolna - aspekty prawne i podatkowe
        Fotografie klasowe są pamiątką, którą zwykle docenia się dopiero po latach, zaś w czasie, kiedy są one robione, najczęściej budzą pytania o to, jakie są zasady współpracy danego fotografa ze szkołą. Problematyka ta nie jest uregulowana w przepisach.
        • 18.06.2012Rozliczenie roczne: Warunki skorzystania z ulgi kościelnej
          Z uzasadnienia: Sam fakt darowizny na rzecz kościelnej osoby prawnej, o której mowa w art. 55 ust. 7 ustawy z 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej nie uzasadnia jeszcze oceny realizacji ulgi podatkowej, uregulowanej w wymienionym przepisie. Dla osiągnięcia zamierzonych celów podatkowych trzeba, żeby sprawozdanie, o którym mowa w art. 55 ust. 7 ww. ustawy, zawierało dane na tyle dokładne i konkretne, aby umożliwić podatnikowi samoobliczenie podatku, a następnie organowi podatkowemu w późniejszym (ewentualnym) postępowaniu podatkowym ustalenie, sprawdzenie, zweryfikowanie danych o przeznaczeniu darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą.
          • 21.03.2012PIT 2011: Darowizny w pytaniach i odpowiedziach
            1) W jaki sposób podatnik powinien udokumentować przekazaną darowiznę, aby móc dokonać odliczenia od dochodu? Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby wydatki z tytułu darowizn mogły być odliczone od dochodu muszą być przez podatnika odpowiednio udokumentowane:
            • 27.07.2007Dokumentowanie wydatków w pytaniach i odpowiedziach – część V
              Dokumentowanie wydatków podlegających odliczeniu od dochodu – darowizny Darowizna w myśl przepisów prawa cywilnego jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego i nieekwiwalentnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Zatem cechą darowizny jest jej nieodpłatność, która oznacza, że darczyńca nie spodziewa się i nie oczekuje żadnego świadczenia wzajemnego ze strony osoby obdarowanej. Zgodnie z art. 889 Kodeksu cywilnego nie stanowi darowizny bezpłatne przysporzenie, gdy zobowiązanie do bezpłatnego świadczenia wynika z umowy uregulowanej w innych przepisach kodeksu.
              • 23.11.2006Darowizna pieniężna przekazana na rzecz Rady Rodziców
                Pytanie podatnika: Czy darowizna przekazana przez osobę prawną na rzecz rady rodziców podlega odliczeniu od podatku dochodowego od osób prawnych?
                • 20.12.2005Rozliczenie roczne - Darowizny w pytaniach i odpowiedziach
                  Pytanie: Mam zamiar odliczyć darowiznę na rzecz kościelnej osoby prawnej na działalność charytatywną. Mam pokwitowanie wpłaty pieniędzy na rachunek bankowy. Czy jeżeli nie otrzymam w terminie sprawozdania wymaganego przepisami będę musiał skorygować zeznanie i zapłacić odsetki za zwłokę? Czy mogą mnie spotkać jakieś dodatkowe sankcje?