Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja samochodu nabytego drodze darowizny

  • 22.10.2018Samochód otrzymany w spadku - wprowadzenie do działalności gospodarczej
    Pytanie: Zmarł mój ojciec. W spadku pozostawił używany samochód dostawczy, który chciałbym wykorzystywać w działalności gospodarczej. Czy mogę go wprowadzić do ewidencji i amortyzować? Jestem opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzę PKPiR. Czy odpisy amortyzacyjne będą kosztami uzyskania przychodów - i w jakiej wysokości?
    • 12.10.2018Samochód otrzymany w spadku - wprowadzenie do działalności gospodarczej
      Pytanie: Zmarł mój ojciec. W spadku pozostawił używany samochód dostawczy, który chciałbym wykorzystywać w działalności gospodarczej. Czy mogę go wprowadzić do ewidencji i amortyzować? Jestem opodatkowany na zasadach ogólnych i prowadzę PKPiR. Czy odpisy amortyzacyjne będą kosztami uzyskania przychodów - i w jakiej wysokości?
      • 13.11.2013Amortyzacja samochodu wygranego w loterii
        Pytanie podatnika: Jako osoba fizyczna Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlano-remontowych, od której odprowadza podatek liniowy. W ramach zorganizowanej przez bank loterii promocyjnej wygrał samochód o wartości 70.900 zł brutto. Zgodnie z regulaminem loterii, podatki z tytułu otrzymanej nagrody obciążają nagradzanego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Czy od takiego środka trwałego można w kosztach uzyskania przychodu ująć amortyzację?
        • 05.06.2013Amortyzacja: Wartość początkowa według wyceny podatnika
          Z uzasadnienia: Użyte w art. 22g ust. 8 ustawy o PIT pojęcie "nie może ustalić" winno być odnoszone do okoliczności obiektywnych, może ono wynikać z rożnych sytuacji, nie zostało bowiem wyraźnie przez prawodawcę określone. Organ pominął możliwości ustalenia wartości początkowej, wprowadzanego po raz pierwszy do ewidencji, środka trwałego - metodą określoną w tym przepisie w sytuacji, gdy podatnik w odniesieniu do tego składnika majątku nie miał jeszcze obowiązku gromadzić dokumentów księgowych i nie obciążał go obowiązek dokumentowania wydatków w sposób, który uzależnia uznanie ich za koszt uzyskania przychodów. Wydaje się, że właśnie dla takich przypadków ustawodawca wprowadził, jako rozwiązanie szczególne, możliwość oceny wartości środka trwałego metodą określoną w art. 22g ust. 8.