Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja liniowa indywidualna

  • 16.08.2019Spółka jawna: wycofanie składników majątku z jednej spółki w celu wniesienia ich do innej
    Aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.) zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieodpłatne przekazanie uprzednio wniesionego aportu do majątku osobistego wspólnika również jest neutralne w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.
    • 23.02.2017Czy w trakcie amortyzacji można zmienić stawkę?
      Przepisy podatkowe wskazują, że amortyzacji dokonuje się w oparciu o jedną metodę. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
      • 24.02.2016Obniżenie stawek amortyzacyjnych dla samochodów osobowych
        Pytanie podatnika: Czy na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do nabywanych w przyszłości Samochodów do dowolnej wysokości, w tym także do poziomu bliskiego zeru, lecz wyższej od stawki 0%, zgodnie z terminami przewidzianymi w art. 16i ust. 5?
        • 12.02.2016Zmiana stawki w trakcie trwania amortyzacji
          Amortyzacji dokonuje się według jednej metody. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
          • 11.02.2016Zmiana stawki w trakcie trwania amortyzacji
            Amortyzacji dokonuje się według jednej metody. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT podatnicy wybierają jedną z metod amortyzacji określonych w art. 22i–22k dla poszczególnych środków trwałych przed rozpoczęciem ich amortyzacji. Warto pamiętać, że wybraną metodę stosuje się do pełnego zamortyzowania danego środka trwałego. Mówi o tym art. 22h ust. 2 ustawy o PIT.
            • 22.07.2015Korekta odpisów amortyzacyjnych w wyniku błędu księgowej
              Pytanie podatnika: Czy spółka w związku z działaniem księgowej wbrew woli spółki ma prawo do zmiany stawki amortyzacyjnej na ustalaną indywidualnie w wysokości 10% poprzez skorygowanie dokonanych już odpisów amortyzacyjnych od momentu wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych spółki?
              • 10.10.2014Wydatki na samochód w kosztach przy braku ewidencji przebiegu pojazdu
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca od 1 kwietnia 2014 r. nie prowadząc ewidencji pojazdów ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu naliczone odpisy amortyzacyjne od opisanych powyżej samochodów osobowych oraz wszelkie wydatki eksploatacyjne, w tym też na paliwo, związane z użytkowaniem przez Wnioskodawcę przy prowadzeniu działalności gospodarczej opisanych samochodów osobowych?
                • 17.05.2013Wybór metody amortyzacji przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
                  Podstawą opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym jest przychód. Co do zasady podatnik nie ma prawa pomniejszania przychodu o poniesione koszty jego uzyskania (w tym o odpisy amortyzacyjne). Może on uwzględnić jedynie niektóre wydatki, np. składki na ubezpieczenie społeczne podatnika i osób z nim współpracujących czy koszty użytkowania internetu (do wysokości 760 zł).
                  • 07.01.2013Zmiana indywidualnej stawki amortyzacyjnej
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca do amortyzacji nieruchomości stosuje metodę wynikającą z art. 22j ust. 1 pkt 4, tj. metodę indywidualnych stawek nie wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy podatnik ma prawo do obniżenia zastosowanej stawki amortyzacyjnej? Czy w przypadku możliwości obniżenia stawki amortyzacyjnej podatnik będzie miał możliwość jej późniejszego podwyższenia do pierwotnego poziomu, zastosowanego w okresie wcześniejszym?
                    • 20.12.2012Błąd księgowego a możliwość zmiany stawki amortyzacyjnej
                      Z uzasadnienia: Błędne działanie księgowego obciąża podatnika i nie stanowi podstawy do odstąpienia od stosowania bezwzględnie wiążącego przepisu prawnego art. 16h ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ustawodawca nie nakazuje wiązania skutków prawnych z prawidłowo bądź nieprawidłowo podjętą decyzją dotyczącą wyboru metody amortyzacji w strukturach wewnętrznych podmiotu i prawidłowym bądź nieprawidłowym jej wykonaniem. Niezależnie zaś od celu czy zamiaru podatnika, jako korekta błędnie zastosowanej stawki, deklarowane przywrócenie stawki indywidualnej oznaczałoby zmianę metody amortyzacji, ponieważ stawka indywidualna nie została zastosowana w momencie początkowym procesu amortyzacji.
                      • 13.11.2012Zmiana stawki amortyzacji w trakcie dokonywania odpisów
                        Pytanie podatnika: Czy jest możliwość obniżenia do dowolnej wysokości (w tym nawet do 0%), na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stosowanych obecnie przez Spółkę stawek amortyzacyjnych w odniesieniu do wszystkich lub dowolnie wybranych środków trwałych?
                        • 20.01.2012Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych
                          Pytanie podatnika: Czy obniżenie stawek amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla środków trwałych aktualnie amortyzowanych, jak również niewprowadzonych dotychczas do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych może zostać dokonane do dowolnego poziomu?
                          • 19.10.2011Sprzedaż firmowego samochodu używanego krócej niż rok
                            Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył samochód osobowy w 2006 roku. Następnie z dniem 1 grudnia 2010 r. samochód dotychczas używany do celów prywatnych wprowadził do ewidencji środków trwałych i dokonywał odpisów amortyzacyjnych. W dniu 15 kwietnia 2011 r. (przed upływem roku od wprowadzenia środka trwałego do ewidencji) Wnioskodawca sprzedał ww. samochód. Przeprowadzona operacja sprzedaży spowodowała umorzenie środka trwałego. Czy, sprzedając samochód używany faktycznie krócej niż tzw. przewidywany okres używania dłuższy niż rok, podatnik można wykazać jego niezamortyzowaną wartość jako koszt uzyskania przychodów?
                            • 20.06.2011Jednorazowa amortyzacja części wartości środka trwałego
                              Pytanie podatnika: W grudniu 2010 roku w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił środek trwały koparko-ładowarkę za kwotę 245.728 zł. Koparko-ładowarka została przyjęta do użytkowania i wpisana do ewidencji środków trwałych w grudniu 2010 r. Wnioskodawca jednorazowo zamortyzował w grudniu 2010 r. kwotę 145.728 zł, pozostałą zaś część 100.000 zł amortyzuje metodą liniową od stycznia 2011 r., stosując stawkę amortyzacji z Wykazu Środków Trwałych. Czy można tylko część wartości zakupu środka trwałego zamortyzować jednorazowo a pozostałą część amortyzować według metody liniowej?