Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja inwestycji

  • 07.01.2010Dotacja i amortyzacja – wybrane zagadnienia
    Niewątpliwą korzyścią związaną z członkowstwem Polski w Unii Europejskiej jest możliwość korzystania przez podmioty krajowe z unijnej pomocy finansowej. Oczywiście otrzymując takie zewnętrzne finansowanie, należy zastanowić się nad tym, czy – a jeżeli tak, to jakie – skutki podatkowe implikuje uzyskanie tego rodzaju wsparcia w przypadku nabycia środków trwałych.
    • 05.01.2010Amortyzacja lokalu użytkowego
      Pytania podatnika: 1. Czy w sytuacji, gdy kredyty przyznane zostały na inny cel, a wykorzystane na działalność gospodarczą można: a) zwiększyć wartość nieruchomości o koszty finansowe (odsetki, prowizje od kredytów i różnice kursowe), b) poniesione do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania, koszty finansowe powstałe po oddaniu środków trwałych do użytkowania zaliczać do kosztów uzyskania przychodów? 2. Czy po skorygowaniu wartości początkowej środków trwałych należy zmienić wartość odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środków trwałych do użytkowania?
      • 31.12.2009Rozliczanie kosztów w czasie – zasady ogólne (wybrane zagadnienia)
        Rozliczanie kosztów podatkowych jest jednym z najciekawszych zagadnień w podatku dochodowym od osób prawnych. Niestety, w tym przypadku określenie „najciekawsze” nie oznacza nic dobrego.
        • 30.12.2009Orzecznictwo WSA: Możliwości zaliczenia do kosztów niezamortyzowanej części nakładów w obcym środku trwałym
          Z uzasadnienia: Skoro przyczyna straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego jest inna aniżeli wskazana w treści art. 16 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., to z wnioskowania a contrario tego przepisu wynika, że podlega ona zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem treści art. 16 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p. Skoro art. 16 u.p.d.o.p. zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, a wśród tych wydatków ustawodawca nie wymienia strat powstałych w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te zostały zlikwidowane z innych przyczyn aniżeli wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., oznacza to, że straty te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
          • 18.06.2009VAT i CIT 2009 – Konferencja w Sopocie
            Już wkrótce, w dniach 29.06.2009 – 1.07.2009 księgowi i doradcy podatkowi będą mieli okazję spotkania się na trzydniowej konferencji, poświęconej VAT i CIT w 2009, organizowanej w niebanalnym otoczeniu. Gospodarzem będzie bowiem sopocki hotel Zhong Hua, położony bezpośrednio na plaży. Lokalizacja konferencji umożliwi połączenie obowiązków i przyjemności – a zarówno pierwszych jak i drugich nie zabraknie. Otoczenie, warunki i morska atmosfera z pewnością sprzyjać będą ożywionym dyskusjom i wymianie doświadczeń. Prowadzącymi konferencję są wybitni specjaliści, wykładowcy i doradcy podatkowi, a o atrakcje popołudniowe i wieczorne dbać będą organizatorzy – Akademia Biznesu MDDP i www.podatki.biz  
            • 20.03.2009Koszty uzyskania przychodów z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego
              Pytanie podatnika: Które czynniki są moimi kosztami pomniejszającymi przychód: 1. Amortyzacja lokalu 2,5% od wartości (netto czy brutto) w skali roku, 2. Odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, 3. Czynsz z tytułu użytkowania lokalu do Spółdzielni?
              • 15.01.2009Przesłanki amortyzacji środków trwałych
                Aby dokonywać amortyzacji środka trwałego dla celów podatkowych, nie wystarcza sama obiektywna klasyfikacja majątku jako środka trwałego, lecz konieczne jest jego ujawnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
                • 15.12.2008MF: Nie będzie obniżki podatków i składek ZUS
                  Interpelacja nr 5446 do ministra finansów w sprawie zmian w zakresie uproszczenia systemu podatkowego
                  • 10.11.2008Amortyzacja budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie
                    Pytanie podatnika: Czy nakłady inwestycyjne poniesione na odbudowę hali oraz zakupienie środków trwałych można potraktować jako inwestycję w obcych środkach trwałych i amortyzować?
                    • 08.10.2008Ostatnie miejsca na konferencję: Problemy podatkowe 2008/2009
                      Już w poniedziałek i wtorek (13 i 14.10.2008 r.) w warszawskim hotelu Polonia Palace odbędzie się współorganizowana przez MDDP Akademia Biznesu i www.podatki.biz konferencja „Problemy podatkowe 2008/2009 ze szczególnym uwzględnieniem nowelizacji ustawy o podatku VAT”.  
                      • 03.09.2008Konferencja: Podatki 2008/2009 - Warszawa
                        W dniach 13.10 i 14.10.2008 r. w Warszawie, w Hotelu Mercure odbędzie się konferencja organizowana wspólnie przez MDDP Akademia i www.podatki.biz. Tematem konferencji będą bieżące problemy podatkowe i planowane zmiany w VAT, CIT i PIT, które omówią zaproszeni do uczestnictwa w konferencji znani praktycy stosowania prawa. Wśród prowadzących znajdują się:
                        • 30.07.2008Metody amortyzacji środków trwałych
                          Zgodnie z art. 16h ust. 4 ustawy o PDOP oraz art. 22h ust. 4 ustawy o PDOF, odpisów amortyzacyjnych środków trwałych można dokonywać w równych ratach co miesiąc lub co kwartał albo jednorazowo na koniec roku. Jeżeli podatnik nie dokonuje odpisów miesięcznych, lecz zdecyduje się na odpisy kwartalne czy roczne, powinien pamiętać, iż suma odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonanych w pierwszym roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, nie może przekroczyć wartości tych odpisów przypadających za okres od wprowadzenia ich do ewidencji do końca tego roku podatkowego.
                          • 21.04.2008Wykorzystywanie obcych składników majątku w działalności gospodarczej
                            Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy niejednokrotnie wykorzystują składniki majątku będące własnością osób trzecich. Bogactwo bowiem wypracowuje się poprzez wykorzystywanie majątku, a nie tylko z samego faktu posiadania do niego prawa własności. Podstawą wykorzystywania majątku może być zarówno stosunek zobowiązaniowy (umowa najmu, dzierżawy, użyczenia i im podobne) jak i bezumowne korzystanie z rzeczy.
                            • 15.02.2008Amortyzacja inwestycji w obcym środku trwałym
                              Pytanie podatnika: Czy można kontynuować amortyzację inwestycji w obcym środku trwałym według metod i zasad stosowanych przed nabyciem środka trwałego?
                              • 05.02.2008Amortyzacja nakładów dokonanych w obcym środku trwałym
                                Pytanie podatnika: Czy poprawne jest w opisanym stanie faktycznym zastosowanie stawki amortyzacji 10% do inwestycji w obcym środku trwałym?
                                • 12.12.2007Poniesienie przez podatnika wydatków na przystosowanie środków trwałych dostarczonych przez dostawców a ich amortyzacja
                                  Niezbędnym warunkiem zakwalifikowania inwestycji w obcym środku trwałym jako środka trwałego podlegającego amortyzacji jest warunek jego wykorzystania na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego też w sytuacji, gdy środki trwałe wykorzystywane były do działalności gospodarczej dostawców (kontrahentów) spółki (z wyłączeniem zresztą innych kooperantów) — to brak jest podstaw do zakwalifikowania ich jako inwestycji w obcym środku trwałym i do dokonywania amortyzacji przez spółkę — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
                                  • 16.07.2007Amortyzacja drogi wybudowanej na użyczonym gruncie
                                    Pytanie podatnika: Czy nakłady poniesione na wybudowanie drogi na użyczonym gruncie mogą zostać uznane z inwestycję w obcych środkach trwałych rozlicznych w formie odpisów amortyzacyjnych i czy odpisy te będą kosztem podatkowym?
                                    • 04.07.2007Musisz być właścicielem, żeby amortyzować
                                      Podatnik może amortyzować dla celów podatkowych wyłącznie te środki trwałe, do których przysługuje mu prawo własności. Wyjątki od tej zasady dotyczą jedynie amortyzacji środków trwałych, używanych przez leasingobiorcę na podstawie umowy leasingu finansowego (kapitałowego) — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                                      • 02.05.2007Pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania
                                        Pytanie podatnika: Czy wydatki poniesione w związku z obsługą poszczególnych procesów pozyskiwania źródeł finansowania (prowizje bankowe, zapłacone odsetki) będą uznane za koszt uzyskania przychodów?
                                        • 29.03.2007PKPP Lewiatan: Jak utrzymać wzrost gospodarczy
                                          Wszyscy pasjonują się doskonałymi wynikami polskiej gospodarki w 2006 r. Mało kto wskazuje prawdziwych autorów tego sukcesu – przedsiębiorstwa, które wytwarzają przecież 70% PKB. W ubiegłym roku udało im się osiągnąć doskonałe wyniki. Teraz czas na ich wykorzystanie, ale nie w sposób, w który planują to zrobić politycy – dokonując redystrybucji dochodu narodowego.
                                          • 05.09.2005Amortyzacja używanych i ulepszonych środków trwałych
                                            Ulepszenie Podatnik ponosząc nakłady na ulepszenie środka trwałego może zmienić jego wartość początkową ustalaną dla celów amortyzacji. Wydatki na ulepszenie stają się kosztami uzyskania przychodu dopiero poprzez odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z ust. 17 art. 22g ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (odpowiednio: ust. 13 art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.

                                          « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]