Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

agencja podróży

  • 09.09.2020Nowa ustawa o delegowaniu nie ma zastosowania do opiekunek
    Nowa ustawa o delegowaniu pracowników za granicę nie ma zastosowania do opiekunek i opiekunów osób starszych. W dalszym ciągu zarabiają oni tyle samo i nie mają żadnej ochrony socjalnej. Dodatkowym problemem jest fakt, że większość Polek zatrudniana jest w Niemczech jako opiekun, a nie opiekun medyczny. Ta profesja w Niemczech nie jest objęta tą samą ochroną socjalną i układami zbiorowymi, jak zawody medyczne. Co za tym idzie, unijna dyrektywa nie zmienia położenia tych kobiet.
    • 11.10.2019WSA: Wspólnotowy Kodeks Celny: Prowizje niedoliczane do wartości celnej
      Z uzasadnienia: W uwadze do artykułu 8 ust. 1 (a) (i) Kodeksu Wartości Celnej WTO zdefiniowano określenie "prowizja od zakupu" jako "opłaty dokonywane przez importera swojemu agentowi za usługi związane z reprezentowaniem go za granicą przy zakupie towarów dla których ustalana jest wartość celna". Tak pojmowana prowizja nie podlega dodaniu do wartości celnej przy jej ustalaniu. (...)
      • 25.08.2016Świadczenia z programu Erasmus+ a podatek dochodowy
        Pytanie podatnika: Czy przy wypłacie świadczenia znajduje zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 76 ustawy o PIT i w konsekwencji Wnioskodawca może uznać, że świadczenie jest zwolnione od opodatkowania PIT w Polsce? Czy powstaje obowiązek złożenia informacji IFT-1 lub IFT-1R i wykazywania w tej informacji kwoty świadczenia, jeśli jest ono objęte zwolnieniem od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 76 ustawy o PIT?
        • 12.02.2014Kodeks pracy: Podróż służbowa czy oddelegowanie?
          Interpelacja nr 23188 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie interpretacji przez pracodawców i organy kontroli treści art. 775 Kodeksu pracy
          • 07.11.2012Podróż służbowa pracowników tymczasowych w kosztach firmy
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca będzie wypłacał pracownikowi tymczasowemu należności na pokrycie kosztów podróży służbowej. Obowiązek taki wynika z zawartej umowy pomiędzy nim a agencją pracy tymczasowej. Czy Wnioskodawca będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu należycie obliczone i udokumentowane koszty podróży służbowej pracownika tymczasowego?
            • 08.08.2012Postępowanie podatkowe: Powołanie i wynagrodzenie biegłego
              Do ustalenia wysokości wynagrodzenia biegłego, powołanego przez organ podatkowy na podstawie art. 197 § 2 Ordynacji podatkowej w zw. z art. 6 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, do określenia wartości rynkowej przedmiotu czynności cywilnoprawnej, stosuje się zgodnie z art. 265 § 1 pkt 1 i 3 oraz art. 267 § 1 pkt 4 Ordynacji podatkowej, przepisy o należnościach świadków i biegłych w postępowaniu sądowym - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
              • 20.06.2011Delegowanie pracowników do Niemiec – minimalne wynagrodzenie
                Z dniem 1 maja 2011 r. Niemcy otworzyły swój rynek pracy dla Polaków. Tym samym nasi rodacy bez problemów i żadnych ograniczeń mogą podejmować pracę za zachodnią granicą. Również polscy pracodawcy mogą bez żadnych przeszkód delegować swoich pracowników do Niemiec. Zakaz stosowania ograniczeń w delegowaniu pracowników do Niemiec oznacza w praktyce konieczność dostosowania się do minimalnych wymogów, które muszą mieć zapewnione wszyscy pracujący w Niemczech. W szczególności znajdą tu zastosowanie przepisy wspólnotowe.
                • 23.06.2010Zobowiązania pracodawcy wobec pracownika oddelegowanego
                  Zapytanie nr 6877 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie zobowiązań pracodawcy wobec pracownika zatrudnionego na pełen etat w Polsce, wysyłanego do pracy we Francji
                  • 27.05.2010Opodatkowanie przychodów pracowników oddelegowanych
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest agencją pracy tymczasowej, która zatrudnia polskich obywateli, mających miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową w Polsce. Wnioskodawca ma podpisaną umowę z włoskim pracodawcą użytkownikiem. Koszty wynagrodzenia pokrywa Wnioskodawca. Wypłata wynagrodzenia pracowników jest w walucie polskiej. Wnioskodawca wskazuje również, iż nie wypłaca dodatkowo diet pracownikom za pobyt za granicą. Czy Wnioskodawca prawidłowo ocenia możliwość zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. zwolnienia z opodatkowania części przychodu pracowników czasowo przebywających za granicą w kwocie odpowiadającej 30% diety)?