Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

fotografia

  • 23.08.2018CIT: Czy wydatki na zorganizowanie spotkań integracyjnych stanowią koszt podatkowy?
    Pracodawcy organizując dla swoich pracowników spotkania o charakterze integracyjnym niejednokrotnie spotykają się wątpliwościami dotyczącymi prawa do rozpoznania kosztów podatkowych z tego tytułu.
    • 27.02.2018Potwierdzenie odbioru faktury korygującej a prawo odliczenia VAT
      Pytanie: Czy w świetle art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 4 Ustawy VAT, wskazane sposoby dokumentowania próby doręczenia faktury korygującej oraz dokumentowania wiedzy nabywcy o tym, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, uprawniają podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem?
      • 19.12.2016Odliczenie VAT wydatków związanych z prowadzeniem bloga
        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca będzie uprawniony na gruncie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług do odliczenia w pełnej wysokości od podatku należnego podatku naliczonego w związku z dokonywanym przez niego zakupem towarów w postaci odzieży, butów, biżuterii, kosmetyków, perfum poczynionych w celu prowadzenia bloga?
        • 23.09.2016Sprzedaż praw do wykonanych przez siebie fotografii a PIT
          Uzyskany przez podatnika przychód ze sprzedaży fotografii podlega - w roku uzyskania -opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych. Przychód ten może być pomniejszony o 50% koszty uzyskania przychodu, jednakże koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Powinien być on wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2016 r., sygn. ITPB1/4511-521/16/MR.
          • 17.01.2014Skutki podatkowe sprzedaży praw do wykonanych przez siebie fotografii
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca od kilku lat pasjonuje się fotografią i amatorsko wykonuje zdjęcia dla własnych potrzeb. Nie ma żadnego wykształcenia w tym zakresie i fotografia nie jest dla niego źródłem dochodu. Zamiarem Wnioskodawcy jest sprzedaż praw do wykorzystania zrobionych przez niego fotografii za pośrednictwem portali internetowych typu microstock. Jakie są skutki podatkowe sprzedaży praw do wykonanych przez siebie fotografii?
            • 26.02.2013Skutki podatkowe sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii
              Pytanie podatnika: Czy konieczne jest zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej? W jaki sposób należy zakwalifikować przychody ze sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii? Jak je opodatkować?
              • 22.02.2013Skutki podatkowe sprzedaży praw do fotografii za pośrednictwem portali internetowych
                Pytanie podatnika: W jaki sposób należy zakwalifikować przychody uzyskane ze sprzedaży fotografii? Jak je opodatkować?
                • 13.02.2013Sprzedaż fotografii przez Internet: Dostawa towarów czy świadczenie usług?
                  Z uzasadnienia: Nie wszystkie usługi oferowane za pośrednictwem dróg elektronicznych stanowią usługi elektroniczne, zwłaszcza gdy są to usługi jedynie ogłaszane i zamawiane tą drogą, a faktycznie realizowane manualnie, w sposób tradycyjny, bez automatyzacji za pomocą technologii informacyjnych. Sam tylko elektroniczny sposób komunikacji między stronami nie czyni danego świadczenia usługą elektroniczną. Należy w tym miejscu podkreślić, że art. 7 ust. 2 lit. a) rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 jednoznacznie zalicza do usług elektronicznych ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej. Nie ma zatem znaczenia sam proces twórczy polegający na wykonaniu produktu ani też to czy dostawy dokonuje sam wytwórca produktu czy też dystrybutor tego produktu. O zakwalifikowaniu do usług elektronicznych przesądza sam fakt dokonania dostawy produktów cyfrowych.
                  • 18.01.2013Kontrola podatkowa – podstawowe zasady
                    Kontrola podatkowa może stanowić początkowe stadium zarówno postępowania podatkowego, jak i karno-skarbowego, a zebrane w jej ramach materiały mogą stać się dowodami w tych postępowaniach. Kontrolę podatkową podejmuje się z urzędu.
                    • 14.11.2012Wykorzystanie zdjęć nieznanego autora
                      Zgodnie z zasadą, która wynika z art. 17 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r., nr 90, poz. 631, z późn. zm.; dalej: pr.a.), jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
                      • 08.10.2012Rozliczanie zagranicznych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
                        Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten, jak wynika z art. 4a ustawy o PIT, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
                        • 18.09.2012Fotografia szkolna - aspekty prawne i podatkowe
                          Fotografie klasowe są pamiątką, którą zwykle docenia się dopiero po latach, zaś w czasie, kiedy są one robione, najczęściej budzą pytania o to, jakie są zasady współpracy danego fotografa ze szkołą. Problematyka ta nie jest uregulowana w przepisach.
                          • 30.08.2012Udzielenie licencji do fotografii przez podatnika VAT a obowiązek podatkowy
                            Licencja to, – zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.), umowa o korzystanie z utworu, która obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Jeśli dana fotografia stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, wówczas jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i może być przedmiotem umowy licencyjnej.
                            • 12.07.2012Biznesplan w kosztach podatkowych
                              Pytanie podatnika: Spółka zawarła umowę o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ... .Wcześniej jednak poniosła koszty, pokryte ze środków własnych, opracowania biznesplanu projektu . Czy wydatki na przygotowanie ww. biznesplanu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
                              • 10.07.2012Prawo autorskie: Dozwolony użytek utworu fotograficznego
                                Dozwolony użytek to prawo do korzystania z rozpowszechnionego utworu bez zgody twórcy i w zasadzie bez konieczności uiszczania stosownego wynagrodzenia. Prawo to można jednak realizować jedynie na zasadach określonych w ustawie z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631, z późn. zm. dalej pr.a.).
                                • 10.05.2012Przenoszenie praw do dzieła przysługujących twórcy
                                  Zagadnienia praw przysługujących twórcy stanowią ratio legis istnienia takich regulacji, jaką obecnie w polskim prawie jest ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).
                                  • 19.07.2011Sporadyczna sprzedaż własnych dzieł i praw do ich wykorzystania – jak opodatkować?
                                    Pytanie: W ramach swojego hobby wykonuję grafiki, zajmuję się też fotografią. Prace prezentuję na swojej stronie www. Zdarza się, że zgłaszają się do mnie firmy, zainteresowane zakupem praw do tych prac. W jaki sposób powinienem opodatkować otrzymane od tych firm wynagrodzenie?
                                    • 01.10.2009Opodatkowanie fotografów – czarne chmury nad rynkiem sprzedaży zdjęć
                                      Dwa tygodnie temu, 14.09.2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał bardzo kontrowersyjną interpretację w indywidualnej sprawie podatnika, której lektura zmrozi krew w żyłach każdego fotografa sprzedającego prawa do wykorzystania swoich prac za pośrednictwem firm oferujących je w tzw. bankach zdjęć. Mimo iż interpretacja dotyczy konkretnego przypadku, można uznać, przy obecnie obowiązującej polityce ujednolicania stanowisk organów skarbowych, iż jej stosowanie zostanie rozciągnięte na wszystkie podobne przypadki. Prezentując poniżej treść interpretacji zapowiadamy jednocześnie, że już wkrótce przedstawimy sposób na rozwiązanie rysujących się problemów. Przygotowujemy również specjalne szkolenie dla fotografów, w trakcie którego przedstawimy problemy podatkowe i ich rozwiązania dla osób, które uzyskują przychody ze sprzedaży zdjęć.
                                      • 31.01.2007Nowe przepisy o dowodach osobistych
                                        Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich wymiany, zwrotu lub utraty, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.
                                        • 03.10.2005Kontrola podatkowa
                                          Kontrola podatkowa jest przeprowadzana na podstawie imiennego upoważnienia udzielonego przez: 1) naczelnika urzędu skarbowego lub osobę zastępującą naczelnika urzędu skarbowego - pracownikom tego urzędu, 2) naczelnika urzędu celnego lub osobę zastępującą naczelnika urzędu celnego - funkcjonariuszom celnym oraz pracownikom tego urzędu, 3) wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa lub osobę zastępującą wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starostę lub marszałka województwa - pracownikom urzędu gminy (miasta), starostwa lub urzędu marszałkowskiego.