Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

biegli vat

  • 11.04.201916 kwietnia w Warszawie Rozliczanie transakcji zagranicznych i podatek u źródła
    Coraz częściej polskie podmioty gospodarcze kupują lub sprzedają różnego rodzaju usługi podmiotom zagranicznym. W wielu przypadkach w trakcie negocjacji umowy z kontrahentem zagranicznym albo już w trakcie realizacji umowy pojawiają się rozmaite kwestie podatkowe. Zapraszamy na szkolenie, które ma na celu przybliżenie regulacji podatkowych dotyczących rozliczania usług świadczonych w międzynarodowym obrocie gospodarczym. Koszt szkolenia to 490 zł netto za pierwszą osobę, kolejne osoby z tej samej firmy otrzymują rabat.
    • 12.12.2016Szara strefa w Polsce jest warta nawet 390 mld zł
      Szara strefa, która obejmuje osiąganie korzyści z nielegalnego obrotu legalnymi produktami, sięga w Polsce ok. 12,4 proc. PKB, co może stanowić w 2016 r. nawet 390 mld zł – wynika z raportu pn. „Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce poprzez efektywny wymiar sprawiedliwości”, przygotowanego w ramach inicjatywy UN Global Compact przy współpracy z firmą doradczą PwC.
      • 01.09.2016Szkolenia dla rzeczoznawców majątkowych a opodatkowanie VAT 
        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca organizując szkolenia dla rzeczoznawców majątkowych w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie organizowania przedmiotowych szkoleń? 
        • 24.08.2016Zwolnienie podmiotowe VAT przy prowadzeniu biura rachunkowego
          Pytanie: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi sklasyfikowane w PKD 69.20.Z - „działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe” i wykonuję następujące czynności: prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, ewidencji środków trwałych i wyposażenia, sporządzanie, podpisywanie i składanie deklaracji VAT, ZUS, PIT, przy czym czynności te wykonuje w ramach kompleksowej i ciągłej obsługi księgowej, na podstawie umów zawieranych z podmiotami. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?
          • 23.08.2016Zwolnienie podmiotowe VAT przy prowadzeniu biura rachunkowego
            Pytanie: W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczę usługi sklasyfikowane w PKD 69.20.Z - „działalność rachunkowo-księgowa, doradztwo podatkowe” i wykonuję następujące czynności: prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów, ewidencji środków trwałych i wyposażenia, sporządzanie, podpisywanie i składanie deklaracji VAT, ZUS, PIT, przy czym czynności te wykonuje w ramach kompleksowej i ciągłej obsługi księgowej, na podstawie umów zawieranych z podmiotami. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT?
            • 28.05.2015Usługi rachunkowo-księgowe. Opodatkowane czy zwolnione z VAT?
              Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy o VAT?
              • 05.03.2015Kiedy księgowy i doradca podatkowy muszą mieć kasę fiskalną?
                Pytanie podatnika: Czy w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego, prawidłowym będzie korzystanie przez Wnioskodawcę ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego w danym roku podatkowym nie dłużej niż do 31 grudnia 2016 r. przy zastosowaniu kas rejestrujących?
                • 15.01.2015Doradztwo i sporządzanie zeznań podatkowych a VAT
                  Pytanie podatnika: Czy do usług sporządzania jednorazowych zeznań podatkowych w oparciu o pojedyncze zlecenia można zastosować zwolnienie z VAT?
                  • 10.03.2014Prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT w 2014 roku
                    Pytanie podatnika: Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawczyni mogła wybrać zwolnienie podmiotowe z podatku VAT od dnia 1 stycznia 2014 r.?
                    • 12.12.2013Obligatoryjne szkolenia zawodowe a VAT
                      Teza: Realizowane przez Krajową Izbą Biegłych Rewidentów obligatoryjne szkolenia zawodowe oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi szkoleniami związane zwolnione są od podatku od towarów i usług na podstawie art. 132 ust. 1 lit. i) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE L. z 2006 r.347/1 ze zm.) w zw. z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.U. UE L. z 2011 r. 77/1).
                      • 18.04.2013Usługi kadrowe i księgowe a VAT
                        Pytanie podatnika: Czy prowadzenie przez Spółkę ksiąg rachunkowych i ewidencji podatkowych bez świadczenia usług doradztwa podatkowego podlega zwolnieniu podmiotowemu z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT?
                        • 15.01.2013Podatki 2013: Usługi rachunkowo-księgowe a VAT
                          Pytanie podatnika: Czy od 1.01.2013 Wnioskodawczyni będzie miała możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, przy świadczeniu usług rachunkowo – księgowych?
                          • 19.04.2012Biuro rachunkowe a zwolnienie podmiotowe z VAT
                            Z uzasadnienia: Samych usług księgowych, nawet kompleksowych nie można utożsamiać z świadczeniem usług doradztwa. Niewątpliwie świadczenie usług księgowych wiąże się z posiadaniem określonej wiedzy pozwalającej na ich wykonywanie. Niemniej jednak nie jest to równoznaczne z uznaniem, że osoba świadcząca tego rodzaju usługi jest doradcą. Również posiadanie pełnomocnictw o szerokim zakresie nie uzasadnia twierdzenia, że podatniczka świadczyła usługi doradztwa. Posiadane pełnomocnictwa wykorzystywane bowiem były do podpisywania i składania deklaracji podatkowych w imieniu mocodawców.
                            • 23.02.2012Wyrok uniewinniający a odpowiedzialność za niezapłacone podatki
                              Zapytanie nr 268 do ministra finansów w sprawie ujawnianych przez środki masowego przekazu przypadków wskazujących na nękanie niektórych przedsiębiorców przez organy kontroli skarbowej
                              • 22.06.2011Syndyk jest podatnikiem VAT
                                Interpelacja nr 21727 do ministra finansów w sprawie żądań urzędów skarbowych zapłaty podatku VAT od wynagrodzeń syndyków przyznanych przez sądy upadłościowe
                                • 09.12.2010Księgowa nie zawsze skorzysta ze zwolnienia podmiotowego w VAT
                                  Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Z dniem 13 lipca 2010 r. rozpoczął działalność gospodarczą - biuro rachunkowe. Usługi, które świadczy obejmują przede wszystkim prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji przychodów i ksiąg rachunkowych na zlecenie/rzecz klientów odpowiednio osób fizycznych prowadzących działalność oraz osób prawnych. W ramach wykonywanych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, Wnioskodawca nie świadczy usług w zakresie doradztwa podatkowego. Czy prawidłowym będzie korzystanie ze zwolnienia podmiotowego, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, sprzedaży usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym?
                                  • 29.12.2009Fiskus nie daruje biegłym sądowym zaległego VAT
                                    Interpelacja nr 12248 do ministra finansów w sprawie zwolnienia biegłych sądowych od obowiązku zapłaty zaległego podatku VAT
                                    • 14.08.2009Orzecznictwo: Biegli sądowi i podatek VAT
                                      Niewątpliwie problematyka opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez biegłego w postępowaniu sądowym budziła wątpliwości, czego najlepszym dowodem były rozbieżności w orzecznictwie sądowym powstałym na tym tle. Jednakże zagadnienie to zostało ostatecznie wyjaśnione przez siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w uchwale z dnia 12 stycznia 2009 r., I FPS 3/08 (LEX nr 469158), udzielił odpowiedzi w tym zakresie, stwierdzając, że czynności wykonywane przez biegłego w postępowaniu sądowym, o których mowa w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowią działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług i nie dotyczy ich wyłączenie, o którym mowa w art. 15 ust. 3 tej ustawy.
                                      • 27.04.2009Wynagrodzenia biegłych mają być zwiększone o stawkę podatku VAT
                                        Interpelacja nr 7804 do ministra sprawiedliwości w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług należności wypłaconych przez sądy i prokuratury biegłym
                                        • 16.06.2008TK: Niejasny przepis precyzuje wykładnia 
                                          Pod koniec ubiegłego tygodnia Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący wyłączenia z podatku od towarów i usług przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Sędziowie uznali, że kwestionowany przepis jest zgodny z konstytucją, a związane z jego stosowaniem wątpliwości może wyjaśnić stosowna wykładnia.