Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja ogrodzenia budynku

  • 12.10.2017Powtórna amortyzacja przy leasingu zwrotnym
    W przypadku leasingu zwrotnego bez znaczenia dla możliwości ujęcia składników majątku wchodzących w skład nieruchomości, jako środki trwałe i ich amortyzacji pozostaje fakt, że wcześniej składniki te były już przedmiotem amortyzacji.
    • 17.10.2012Amortyzacja: Wartość początkowa nowo wybudowanego budynku
      Pytanie podatnika: Spółka realizuje inwestycję w postaci budowy hali magazynowej, powstaje również droga dojazdowa do tej hali, utwardzany jest przyległy do hali magazynowej plac oraz budowane jest ogrodzenie. Droga dojazdowa, przyległy do hali magazynowej plac oraz ogrodzenie są obiektami pomocniczymi. Obiekty tę będą obsługiwały tylko jeden budynek jakim jest hala magazynowa. Czy ustalając wartość początkową obiektu należy zsumować koszty wytworzenia na budowę hali, drogi dojazdowej, placu oraz ogrodzenia?
      • 08.07.2010Orzecznictwo: Amortyzacja – które przepisy stosować?
        1. Decyzja administracyjna jako akt władczy i jednostronny rodzi zawsze określone skutki prawne, sprowadzające się do wiążącego rozstrzygnięcia o czyichś prawach lub/i obowiązkach. Może ona także wiążąco stwierdzać (a nie potwierdzać) istnienie określonego stanu prawnego, czego konsekwencją jest powstanie możliwości skutecznego powoływania się na daną okoliczność, także dla potrzeb podejmowania innych rozstrzygnięć. Potwierdzanie istnienia pewnego stanu faktycznego lub prawnego jest natomiast domeną zaświadczeń, które, w przeciwieństwie do decyzji administracyjnej, same przez się nie rodzą skutków prawnych, a jedynie służą jako dowód dla celów podejmowanych we właściwych formach i trybach ustaleń. 2. Nie może być wątpliwości co do tego, że dla ustalenia wielkości dokonywanych odpisów należało uwzględnić prawo obowiązujące w dacie rozpoczęcia amortyzacji.
        • 21.01.2009Orzecznictwo podatkowe: O opodatkowaniu decydują kwestie techniczne
          1. Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz nie mających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Jeżeli takiego związku nie można wykazać, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały jedynie części budowlane obiektu. 2. Jeżeli w budynku usytuowana została budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, budowla ta stanowi wówczas odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.