Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

agroturystycznej

  • 03.06.2015Opodatkowanie przychodów z wynajmu pokoi gościnnych
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawcę obejmuje zwolnienie z podatku dochodowego wynikającego z wynajmu pokoi gościnnych na wsi odpoczywającym po pracy ludziom zatrudnionym okresowo na kilka dni w różnych firmach na terenie, z chwilą gdzie brakuje letników, a pokoje stoją wolne?
    • 13.12.2013Odpisy amortyzacyjne i zakup wyposażenia w kosztach wspólników spółki jawnej
      Pytanie podatnika: Czy odpisy amortyzacyjne od wartości inwestycji w obcym środku trwałym będą kosztem uzyskania przychodu Wnioskodawcy proporcjonalnie do jego udziału w spółce jawnej, tj. 25% na każdego wspólnika pomimo, że umowa najmu została zawarta z bratem wspólnika spółki jawnej, który nie jest udziałowcem spółki? Czy wydatki poniesione na nabycie wyposażenia, których wartość początkowa nie przekroczy 3500 zł będą stanowiły koszty zużycia materiałów w miesiącu oddania do użytkowania inwestycji w obcym środku trwałym, proporcjonalnie do udziału Wnioskodawcy w spółce, tj. 25% na każdego wspólnika, pomimo, że umowa najmu została zawarta z bratem wspólnika spółki jawnej, który nie jest udziałowcem spółki?
      • 16.09.2011Podatek od agroturystycznych nieruchomości
        Zapytanie nr 10416 do ministra finansów w sprawie przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych
        • 22.09.2010WSA: Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym niebędącym własnością podatnika
          Z uzasadnienia: Błędny jest pogląd organów podatkowych, iż do podatnika nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego, ponieważ nie ma uregulowanego tytułu prawnego posiadania. W cytowanym przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania, jako zwolnienia przedmiotowego wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo podatnik posiadał. Zatem, podatnik, mimo iż jest nie właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, będzie mógł skorzystać z ww. zwolnienia, gdyż przedmiotowy budynek mieszkalny ze znajdującymi się w nim pokojami pod wynajem położony jest na terenie wiejskim.