Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku użytkowego

  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
    • 16.08.2019Spółka jawna: wycofanie składników majątku z jednej spółki w celu wniesienia ich do innej
      Aporty wnoszone do spółek osobowych, niezależnie od tego jaką mają postać (jednego składnika majątku, zespołu składników majątkowych itp.) zwolnione są z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nieodpłatne przekazanie uprzednio wniesionego aportu do majątku osobistego wspólnika również jest neutralne w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.
      • 02.07.2019Darowizna firmowego lokalu użytkowego a PIT
        Pytanie: Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Do celów prowadzenia tej działalności, w 1998 r. zakupił lokal usługowy i w tym roku rozpoczął jego użytkowanie. Lokal ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności. Ponieważ Wnioskodawca ma już 70 lat, podjął decyzję o zakończeniu działalności gospodarczej we wrześniu 2019 r. Następnie zamierza darować ww. lokal swojej siostrze. Czy dokonując czynności darowizny Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego?
        • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
          Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
          • 14.08.2017Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku od działalności
            Z uzasadnienia: Do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.
            • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
              Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
              • 07.06.2016Dokumentowanie najmu. Czynsz i opłaty za media jako jedno świadczenie
                Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna zastosować stawkę VAT zwolnioną zarówno do czynszu najmu lokali mieszkalnych jak i do pozostałych elementów opłaty miesięcznej tj. również do kosztów mediów, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych? Czy Spółka powinna zastosować 23% stawkę VAT, zarówno do czynszu najmu budynków, gruntów i lokali użytkowych wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe, jak i pozostałych elementów opłaty miesięcznej (mediów)? Czy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą usługę najmu ze wskazaniem opłaty miesięcznej, obejmującej czynsz najmu i opłaty za media?
                • 20.01.2016Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku a koszty podatkowe
                  Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy nieruchomość zostałaby zbyta przed upływem roku od momentu wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych Wnioskodawca będzie miał prawo jej niezamortyzowaną wartość zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu tj. zastosować art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży środka trwałego?
                  • 31.10.2013Amortyzacja środków trwałych. Wartość początkowa mieszkania
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca dokonał zakupu lokalu mieszkalnego, w którym zamierza prowadzić działalność gospodarczą. Czy prawidłowo ustalono wartość początkową lokalu na potrzeby amortyzacji?
                    • 29.10.2013PIT: Sprzedaż nieruchomości nieujętej w ewidencji środków trwałych
                      Z uzasadnienia: Z treści art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wnika wprost i dosłownie, że przychodem z działalności gospodarczej jest (również) zbycie składnika majątku będącego środkiem trwałym ujętym w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jeżeli zamiarem prawodawcy było uznanie zbycia składników majątku wykorzystywanych do działalności gospodarczej, ale nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych za źródło przychodu z działalności gospodarczej, to unormowane to zostało wyraźnie w tym przepisie art. 14 ust. 2 in fine stanowiącym np. o zbyciu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawa nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
                      • 08.06.2012Amortyzacja wynajmowanego lokalu użytkowego
                        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, w okresie, w którym zgodnie z umową najmu nie będzie pobierał opłat czynszowych od najemcy (ale będzie je pobierał po tym okresie), będzie uprawniony do obciążania kosztów uzyskania przychodów odpisami amortyzacyjnymi od budynku, w którym usytuowany jest lokal użytkowy będący przedmiotem umowy najmu, w części jaka odpowiada wartość lokalu użytkowego w wartości budynku?
                        • 13.02.2012Wydatki na remont budynku w kosztach uzyskania przychodów
                          Z uzasadnienia: Jeżeli obiekt budowlany został wpisany do środków trwałych to oznacza, że jest on kompletny i zdatny do użytkowania. Okoliczność, że obiekty te nie przynoszą obecnie dochodu nie może być równoznaczna z ich niezdatnością do użytkowania czy niekompletnością. Zatem, jeśli roboty w budynkach mają charakter remontowy, a budynek został wpisany do ewidencji środków trwałych, to nie sposób uznać, że wydatki związane z tymi robotami będą miały istotne znaczenie dla wartości początkowej środka trwałego, po oddaniu go do użytku. Wydatki te powinny więc stanowić koszt podatkowy w momencie poniesienia.
                          • 02.11.2011Firma w domu: Amortyzacja garażu
                            Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem jest współwłaścicielką jednorodzinnego budynku mieszkalnego w zabudowie szeregowej. Jedno z pomieszczeń w tym budynku jest wykorzystywane w prowadzonej przez Nią działalności jako amortyzowany środek trwały. W budynku znajduje się również garaż, który Wnioskodawczyni zamierza wykorzystywać w celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy Wnioskodawczyni może przyjąć, uznać jako środek trwały i amortyzować, pomieszczenie garażowe, w którym przechowywany jest inny środek trwały - samochód osobowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej?
                            • 27.06.2011Amortyzacja części budynku
                              Pytanie podatnika: W roku 1989 wraz z żoną ukończył Pan budowę domu mieszkalnego, w którym jedno z pomieszczeń na parterze zostało już na etapie budowy zaprojektowane i wybudowane jako lokal użytkowy. Lokal ten nigdy nie został z budynku mieszkalnego wyodrębniony jako przedmiot odrębnej własności. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadził Pan w tym lokalu działalność gospodarczą a następnie lokal wynajmował. Czy przedmiotowy lokal może być wprowadzony do ewidencji środków trwałych i w związku z tym można naliczać odpisy amortyzacyjne ujmowane w poczet kosztów uzyskania przychodów?
                              • 17.11.2010Lokale użytkowe są odrębnymi środkami trwałymi
                                Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zrealizowała w 2009 roku inwestycję polegającą na budowie IV piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. Zgodnie z decyzją podjętą przez Zarząd Spółki budynek został przeznaczony na: od parteru, I i II piętra na lokal użytkowy, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki jako Jej siedziba oraz lokale mieszkalne usytuowane od III - VI piętra. Czy Spółka poprawnie amortyzuje Jej środek trwały stawką amortyzacyjną dla lokali użytkowych w wysokości 2,5%?
                                • 02.02.2009Uproszczona amortyzacja nieruchomości
                                  Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni prawidłowo dokonuje odpisów amortyzacyjnych budynku mieszkalnego (kamienica), którego współwłaścicielami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, z tytułu najmu lokali, wyliczając miesięczny odpis amortyzacyjny w sposób: powierzchnia użytkowa budynku (zgodna z deklaracją podatku od nieruchomości) × kwota 988 zł × stawka 1,5% : 12 miesięcy?
                                  • 21.01.2009Orzecznictwo podatkowe: O opodatkowaniu decydują kwestie techniczne
                                    1. Wykazanie istnienia związku techniczno-użytkowego pozwala na opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, jako budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych obiektu budowlanego składającego się z części o charakterze stricte budowlanym (np. fundament) oraz nie mających takiego charakteru (np. urządzenia techniczne). Jeżeli takiego związku nie można wykazać, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości będą podlegały jedynie części budowlane obiektu. 2. Jeżeli w budynku usytuowana została budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt budowlany lub urządzenie budowlane, budowla ta stanowi wówczas odrębny od budynku przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.