Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

alimenty ojca

  • 20.11.2019WSA. Zasiłek rodzinny po rozwodzie. Komu przysługuje?
    1. Warunkiem uznania rodzica dziecka (w tym ojca dziecka będącego byłym mężem matki i nietworzącego wspólnego gospodarstwa domowego z dzieckiem) za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego i członka rodziny jest tworzenie z dzieckiem, o którym mowa w art. 3 pkt 16 ustawy o świadczeniach rodzinnych (u.ś.r.), wspólnoty dochodów, o której mowa w art. 3 pkt 12 u.ś.r.
    • 11.09.2019WSA. Skonfliktowani rodzice podzielą się ulgą na dziecko po połowie
      Z uzasadnienia: Wobec treści art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT, zakres wykonywania władzy rodzicielskiej przez każde z rodziców nie ma znaczenia, bowiem ustawodawca nie wprowadził takiego kryterium do wskazanej regulacji i co więcej, nie uzależnił od tego wielkości ulgi przypadającej na poszczególnego rodzica (...) Brak bowiem porozumienia rodziców, co do określenia proporcji przysługującej im ulgi, powoduje przyjęcie równego podziału ulgi także w sytuacji, gdy każdy z rodziców wykonuje władzę rodzicielską w różnym stopniu.
      • 19.06.2019Pożyczka od rodziny. Skutki w PIT
        Pytanie: Mój ojciec udzielił mi nieoprocentowanej pożyczki. Kwota pożyczki została przelana na mój rachunek bankowy. Zaciągnięcie pożyczki nie miało związku z działalnością gospodarczą. W dalszej kolejności zawarliśmy porozumienie, na mocy którego ojciec zwolnił mnie z obowiązku zwrotu kwoty pożyczki pod tytułem darmym, a ja przyjąłem ww. zwolnienie z długu. Czy ewentualny przychód uzyskany z tytułu otrzymania pożyczki oraz następnie zwolnienia z obowiązku zwrotu kwoty tej pożyczki jest zwolniony z opodatkowania PIT?
        • 10.05.2019NSA: Kiedy występuje opieka naprzemienna?
          Z uzasadnienia: (...) pozostawanie dziecka pod opieka naprzemienną nie jest okolicznością możliwą do ustalania przez strony lub organ administracji prowadzący postępowanie, a w konsekwencji również przez sąd administracyjny. Powinna ona wynikać bezpośrednio z orzeczenia sądu powszechnego, jako wyłącznie właściwego do jej ustalenia
          • 14.08.2018Pożyczka od rodziny. Skutki w PIT
            Pytanie: Mój ojciec udzielił mi nieoprocentowanej pożyczki. Kwota pożyczki została przelana na mój rachunek bankowy. Zaciągnięcie pożyczki nie miało związku z działalnością gospodarczą. W dalszej kolejności zawarliśmy porozumienie, na mocy którego ojciec zwolnił mnie z obowiązku zwrotu kwoty pożyczki pod tytułem darmym, a ja przyjąłem ww. zwolnienie z długu. Czy ewentualny przychód uzyskany z tytułu otrzymania pożyczki oraz następnie zwolnienia z obowiązku zwrotu kwoty tej pożyczki jest zwolniony z opodatkowania PIT?
            • 06.03.2018PIT za 2017: Alimenty a prawo do ulgi na dzieci
              Pytanie: Wnioskodawczyni jest matką samotnie wychowującą 3 synów: bliźniaków, które mają obecnie 12 lat oraz pełnoletniego syna. Ojciec dzieci w stosunku do młodszych synów ma ograniczone kontakty orzeczone wyrokiem sądowym oraz opłaca alimenty. Natomiast na starszego syna płaci alimenty. Czy, w związku z brakiem możliwości porozumienia się z ojcem dzieci, Wnioskodawczyni ma prawo do odliczenia 100% ulgi za rok 2017 na małoletnich synów oraz pełnoletniego uczącego się syna?
              • 08.09.2017NSA: Zwrot korzyści uzyskanej w wyniku bezpodstawnego wzbogacenia nie stanowi przychodu z innych źródeł
                Z uzasadnienia: ...podstawą uzyskania przychodów z innych źródeł mogą być tylko takie czynności, w wyniku których następuje po stronie osoby fizycznej przysporzenie majątkowe. W tym wypadku brak tego rodzaju przysporzenia, a jedynie zwrot korzyści na rzecz zubożonego przez bezpodstawnie wzbogaconego przesądza o tym, że do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się kwot uzyskanych z tytułu tego rodzaju zwrotu.
                • 01.09.2017NSA: Dochody dziecka uzyskane za granicą mogą wyłączyć możliwość wspólnego rozliczenia
                  Z uzasadnienia: Racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej, uzależniając korzystanie z odliczenia od faktu, czy jego dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą oraz jaka metoda zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie do dochodów dziecka.
                  • 26.09.2016Podatek od nieujawnionych dochodów dotyczy tylko Polski
                    Z uzasadnienia: Podatek od dochodów nieujawnionych pobierany jest bowiem od dochodów (przychodów) uzyskanych tylko na terytorium Polski. Powołana regulacja prawna nie dotyczy opodatkowania dochodów ukrytych, a osiągniętych poza terytorium Polski, przy zastosowaniu konstrukcji dochodu opartego na wydatkach i oszczędnościach. Jeśli ustawodawca nie objął podatkiem od dochodów nieujawnionych korzyści mających źródła poza terytorium Polski, jednakże uzyskanych przez podatników mających miejsce zamieszkania na terytorium Polski, tym samym w tych przypadkach nie będą miały zastosowania, wynikające z umów międzynarodowych, regulacje w zakresie unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w ogóle nie pojawia się tu problem podwójnego opodatkowania tych samych dochodów.
                    • 14.09.2016NSA. Ulga na dzieci. Fiskus nie jest od rozwiązywania rodzinnych konfliktów
                      Wykładnia przepisu art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT sprowadza się do konstatacji, w myśl której ulga na dzieci przysługuje temu podatnikowi, który w danym roku podatkowym nie tylko posiadał, ale także wykonywał władzę rodzicielską nad małoletnim dzieckiem. Jeżeli rodzice dziecka nie osiągnęli porozumienia, co do proporcji odliczenia kwoty ulgi, organy podatkowe nie są zobligowane do stosowania per analogiam art. 27f ust. 3 tej ustawy i ustalenia ile dni w danym roku dziecko przebywało z danym rodzicem, bowiem odliczenie to może nastąpić jedynie w częściach równych (art. 27f ust. 4 zdanie drugie) - Naczelny Sąd Administracyjny.
                      • 01.09.2016Podatki 2016: RPO o problemach z ulgą na rehabilitację
                        Przepisy, przez które zasądzone alimenty uniemożliwiają skorzystanie z ulgi podatkowej na rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością, budzą wątpliwości konstytucyjne – twierdzi dr Adam Bodnar. W ostatnich dniach rzecznik praw obywatelskich przyłączył się do dotyczącej takiej sytuacji skargi konstytucyjnej kobiety, której syn dostaje alimenty od ojca na podstawie wyroku sądu. 
                        • 31.08.2016 Podatki 2016: RPO o problemach z ulgą na rehabilitację
                          Przepisy, przez które zasądzone alimenty uniemożliwiają skorzystanie z ulgi podatkowej na rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością, budzą wątpliwości konstytucyjne – twierdzi dr Adam Bodnar. W ostatnich dniach rzecznik praw obywatelskich przyłączył się do dotyczącej takiej sytuacji skargi konstytucyjnej kobiety, której syn dostaje alimenty od ojca na podstawie wyroku sądu. 
                          • 22.08.2016Pożyczka od rodziny. Skutki w PIT
                            Pytanie: Mój ojciec udzielił mi nieoprocentowanej pożyczki. Kwota pożyczki została przelana na mój rachunek bankowy. Zaciągnięcie pożyczki nie miało związku z działalnością gospodarczą. W dalszej kolejności zawarliśmy porozumienie, na mocy którego ojciec zwolnił mnie z obowiązku zwrotu kwoty pożyczki pod tytułem darmym, a ja przyjąłem ww. zwolnienie z długu. Czy ewentualny przychód uzyskany z tytułu otrzymania pożyczki oraz następnie zwolnienia z obowiązku zwrotu kwoty tej pożyczki jest zwolniony z opodatkowania PIT?
                            • 04.04.2016Roczny PIT. Podział ulgi prorodzinnej
                              Pytanie podatnika: Czy w zeznaniu za 2015 r. i dalsze lata Wnioskodawczyni będzie mogła dokonać rozliczenia ulgi na dwoje dzieci w wysokości 100%?
                              • 29.12.2015Uprawnienia do zastosowania ulgi prorodzinnej za cały rok
                                Pytanie podatnika: Czy art. 27f ust. 2 ustawy o PIT uprawnia Wnioskodawczynię do odliczenia ulgi podatkowej na dzieci za cały rok – kiedy to dzieci faktycznie są pod opieką Wnioskodawczyni, czy za połowę roku kalendarzowego, czy też proporcjonalnie, sumując dni w których ojciec dzieci sprawował faktyczną opiekę?
                                • 26.05.2015Bezdzietne małżeństwa bez prawa do wspólnego rozliczania?
                                  Interpelacja nr 32537 do ministra finansów w sprawie ograniczenia prawa do wspólnego rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych tylko do małżonków wychowujących dzieci
                                  • 12.12.2012Rozwód a wspólne rozliczenie z dzieckiem
                                    Z uzasadnienia: Wychowania nie można utożsamiać jedynie z troską o byt materialny. Równie ważne jest kształtowanie osobowości dziecka poprzez uczenie go samodzielności, obowiązkowości, rozwijanie predyspozycji intelektualnych, umiejętności praktycznych, kształtowanie światopoglądu, systemu wartości oraz postaw emocjonalnych. Zatem, podatnika nie można uznać za osobę samotnie wychowującą dziecko. Dziecko podatnika bowiem zamieszkuje wraz z matką, pozostaje pod jej stałą, codzienną opieką. Natomiast podatnik zajmuje się synem doraźnie - w określonych, ustalonych przez sąd przedziałach czasowych.
                                    • 11.03.2011Płacąc tylko alimenty nie wychowujemy samotnie dziecka
                                      Pytanie: Na początku 2010 r. rozwiodłem się. Zgodnie z orzeczeniem sądu płacę alimenty na mojego 7-letniego syna, który mieszka ze swoją matką, a moją byłą żoną. Dodam, że nie zostałem pozbawiony władzy rodzicielskiej. Widuję się z synem kilka razy w tygodniu. Często zabieram go do siebie na kilka dni. Oprócz wspomnianych alimentów, regularnie opłacam dodatkowe lekcje języka angielskiego dla syna. Czy przysługuje mi prawo opodatkowania dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?