Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja lokale niemieszkalne

  • 12.12.2019Podwyższona do 10% stawka amortyzacji lokalu niemieszkalnego - jak udokumentować używanie?
    Podatnicy mają prawo w niektórych sytuacjach indywidualnie określić stawkę amortyzacji. W przypadku używanych lokali niemieszkalnych, dla których maksymalna stawka amortyzacji wynosi nawet 10% (przy normatywnej stawce 2,5%) w grę wchodzą spore korzyści podatkowe. Ale ustawa o podatku dochodowym nie reguluje kwestii dokumentowania okresu używania lokalu niemieszkalnego - a właśnie ten okres ma zasadnicze znaczenie dla ustalenia wysokości stawki. Jak wobec tego ma fakt i okres używania udokumentować podatnik?
  • 07.08.2019Działalność w mieszkaniu: Amortyzacja lokalu oraz miejsca postojowego
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym. Po zakupie przedmiotowego lokalu Wnioskodawca zamierza zmienić adres siedziby swojej firmy zgodny z adresem nowo nabytego lokalu. W lokalu tym będzie również zamieszkiwał. Do lokalu przynależne jest także miejsce parkingowe w garażu podziemnym, które będzie wykorzystywane do parkowania samochodu osobowego znajdującego się w środkach trwałych jego firmy. Czy ww. lokal mieszkalny oraz miejsce postojowe podlegać będą amortyzacji stanowiącej koszty uzyskania przychodów?
  • 20.02.2018WSA. Kontynuacja amortyzacji po zmianie najmu z prywatnego na działalność
    Z uzasadnienia: Nie można przyjąć, iż w przypadku zmiany źródła przychodów, w ramach którego dokonywana jest amortyzacja środka trwałego, podatnicy mogą dowolnie kształtować obowiązki podatkowe, w tym w szczególności dotyczące amortyzacji środków trwałych. Zatem, podatnik nie będzie mógł ustalić wartości początkowej budynków mieszkalnych według jej wartości rynkowej, ponieważ wybrana już wcześniej przez niego metoda amortyzacji w ramach źródła przychodów jakim był najem nieruchomości w sposób "uproszczony", nie ulega zmianie poprzez wyłączenie (przeniesienie) tych budynków do innego źródła przychodów, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, gdyż ten sposób amortyzacji może być stosowany zarówno w ramach tzw. wynajmu prywatnego, jak i w ramach działalności.
  • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
    Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
  • 28.09.2016Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne, w związku z użytkowaniem budynku niemieszkalnego - trwale związanego z gruntem, będącego inwestycją na dzierżawionym (obcym) gruncie, a więc w obcym środku trwałym, mieszczą się w katalogu normy prawnej sygnowanej artykułem 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i skutkować będą możliwością zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie?
  • 29.01.2016Indywidualna stawka amortyzacyjna dla budynku
    W odniesieniu do budynków i budowli po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w określonych warunkach mogą być stosowane wyższe od zwykłych indywidualne stawki amortyzacyjne. Zobaczmy, jakie to warunki.
  • 28.01.2016Indywidualna stawka amortyzacyjna dla budynku
    W odniesieniu do budynków i budowli po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w określonych warunkach mogą być stosowane wyższe od zwykłych indywidualne stawki amortyzacyjne. Zobaczmy, jakie to warunki.
  • 16.12.2014Amortyzacja domku letniskowego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca kupił od gminy działkę rekreacyjną. Od Starostwa Powiatowego uzyskał pozwolenie na budowę na ww. działce dwóch budynków letniskowych w zabudowie rekreacyjnej. Wnioskodawca zamierza rozpocząć działalność gospodarczą polegającą na całorocznym wynajmie owych domków turystom. Czy dla wybudowanych budynków letniskowych można skorzystać z rocznej stawki amortyzacyjnej wynoszącej 10% wartości budynku?
  • 22.11.2013Amortyzacja blaszanego garażu
    Pytanie podatnika: Do środków trwałych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę na potrzeby działalności gospodarczej należy m.in. garaż wykonany z blachy, który nie jest trwale związany z gruntem (brak fundamentów). Wartość początkowa tego garażu przekracza 3500 zł, w związku z czym podlega on amortyzacji w czasie. Czy stawka amortyzacyjna w wysokości 10% przyjęta przez Wnioskodawcę do ww. blaszanego garażu jest prawidłowa?
  • 09.05.2012Amortyzacja: Zmiana przeznaczenia budynku mieszkalnego
    Pytanie podatnika: Czy po zmianie przeznaczenia budynku mieszkalnego na budynek niemieszkalny, Wnioskodawca będzie miał prawo do kontynuowania indywidualnie ustalonej stawki amortyzacji, o której mowa w treści przepisu art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, czy konieczna będzie zmiana dotychczasowej stawki amortyzacji na stawkę określoną w wykazie stawek amortyzacyjnych, o których mowa w treści art. 22i ust. 1 ustawy lub stawkę amortyzacji, o której mowa w treści art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy?
  • 07.10.2011Amortyzacja budynku według indywidualnych stawek
    Jeśli podatnik dysponuje dokumentacją potwierdzającą fakt, że dane budynki można uznać za ulepszone lub używane oraz potwierdzającą okres ich używania i charakter w jakim były wykorzystywane, jest on uprawniony do zastosowania w stosunku do przedmiotowych obiektów indywidualnych stawek amortyzacyjnych – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 września 2011 r. nr IPPB5/423-621/11-4/RS.
  • 17.11.2010Lokale użytkowe są odrębnymi środkami trwałymi
    Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zrealizowała w 2009 roku inwestycję polegającą na budowie IV piętrowego budynku mieszkalno-usługowego. Zgodnie z decyzją podjętą przez Zarząd Spółki budynek został przeznaczony na: od parteru, I i II piętra na lokal użytkowy, który został wpisany do ewidencji środków trwałych Spółki jako Jej siedziba oraz lokale mieszkalne usytuowane od III - VI piętra. Czy Spółka poprawnie amortyzuje Jej środek trwały stawką amortyzacyjną dla lokali użytkowych w wysokości 2,5%?
  • 20.03.2009Koszty uzyskania przychodów z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego
    Pytanie podatnika: Które czynniki są moimi kosztami pomniejszającymi przychód: 1. Amortyzacja lokalu 2,5% od wartości (netto czy brutto) w skali roku, 2. Odsetki od kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, 3. Czynsz z tytułu użytkowania lokalu do Spółdzielni?
  • 14.11.2008Amortyzacja używanego budynku niemieszkalnego
    Pytanie podatnika: Czy możliwe jest zastosowanie podwyższonej stawki amortyzacyjnej, tak aby okres amortyzacji wyniósł 10 lat?
  • 03.07.2008Amortyzacja i sprzedaż budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej
    Pytania podatnika: Czy zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % było prawidłowe, czy powinna być zastosowana stawka w wysokości 1,5 %? Czy odpłatne zbycie budynku będzie opodatkowane tak jak przychód z działalności gospodarczej?