Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

bonifikata towarów

  • 03.04.2020Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (1)
    Prawo Przedsiębiorców umożliwia wszystkim planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej podjęcie dość bezpiecznej próby. Znacząco odformalizowana działalność w niewielkim rozmiarze, określana jako działalność nierejestrowa pozwala spróbować, jak to jest być przedsiębiorcą. Inne nazwy tej aktywności to działalność nierejestrowana lub działalność nieewidencjonowana - wszystkie one oznaczają w kontekście Prawa Przedsiębiorców to samo. Działalność nierejestrowa możliwa jest od 30 kwietnia 2018 r. Narosło wokół niej mnóstwo mitów i nieporozumień. Pojawiają się też pytania wymagające odpowiedzi. 
    • 04.03.2020Nagroda za złotówkę dla klientów a obowiązki płatnika
      Spółka opracowuje program lojalnościowy - akcję marketingową, który będzie funkcjonował w oparciu o specjalną aplikację mobilną. Uczestnikami programu będą mogły być osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby, które takiej działalności nie prowadzą. Uczestnicy będą w aplikacji gromadzili punkty dzięki którym będą zyskiwać możliwość nabycia za 1 zł brutto produktów spółki. Czy w związku ze sprzedażą nagrody za symboliczną kwotę spółka będzie zobowiązana do wykonania obowiązków płatnika lub obowiązków informacyjnych związanych z przekazywaniem formularzy podatkowych PIT-11?
      • 07.05.2018Działalność nierejestrowa - poradnik praktyczny dla początkujących (1)
        Prawo Przedsiębiorców obowiązujące od 30.04.2018 r. umożliwiło wszystkim planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej podjęcie dość bezpiecznej próby. Znacząco odformalizowana działalność w niewielkim rozmiarze, określana jako działalność nierejestrowa pozwala spróbować, jak to jest być przedsiębiorcą. Inne nazwy tej aktywności to działalność nierejestrowana lub działalność nieewidencjonowana - wszystkie one oznaczają w kontekście Prawa Przedsiębiorców to samo. Mimo, że działalność nierejestrowa możliwa jest dopiero od 30.04.2018 r., narosło wokół niej mnóstwo mitów i nieporozumień. Pojawiają się też pytania wymagające pilnej odpowiedzi. 
        • 16.01.2017Sprzedaż zestawów promocyjnych a VAT
          Pytanie podatnika: Czy w przypadku przeprowadzania promocji typu „kup 3 w cenie 2” dodanie kolejnej sztuki takiego samego produktu stanowi dla celów VAT rabat towarowy (tj. rabat naturalny) obniżający cenę jednostkową wszystkich towarów otrzymanych przez kontrahenta w promocji typu „kup 3 w cenie 2” i tym samym dodanie kolejnej sztuki nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT?
          • 28.12.2016Skutki w VAT sprzedaży trzech towarów w zestawie w cenie dwóch
            Pytanie podatnika: Czy w przypadku przeprowadzania promocji typu „kup 3 w cenie 2” dodanie kolejnej sztuki takiego samego produktu stanowi dla celów VAT rabat towarowy (tj. rabat naturalny) obniżający cenę jednostkową wszystkich towarów otrzymanych przez kontrahenta w promocji typu „kup 3 w cenie 2” i tym samym dodanie kolejnej sztuki nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT?
            • 13.05.2016WSA. Podstawa opodatkowania VAT przy sprzedaży produktów w zestawach promocyjnych
              Z uzasadnienia: W warunkach gospodarki rynkowej oraz w ramach obowiązującego prawa podatkowego organ podatkowy nie ma uprawnień by analizować czy działania pomiotu gospodarczego mają na celu dobro ostatecznego konsumenta czy tylko maksymalizację własnych zysków.
              • 16.03.2016NSA. Tańsze przyłączenie do sieci kanalizacyjnej a PIT: Nie każda obniżka to rabat
                Tylko korzystanie na jednakowych warunkach z rabatów przy zakupie towarów lub usług przez nieograniczone grono osób nie powoduje powstania przychodu z tytułu świadczeń częściowo odpłatnych w rozumieniu art. 11 ust.2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                • 17.11.2015Sprzedaż produktów w zestawach promocyjnych: Stawka VAT i podstawa opodatkowania
                  Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży towarów w zestawie promocyjnym, podstawą opodatkowania VAT, ustalaną odrębnie dla każdego z towarów tworzących zestaw promocyjny, będzie kwota należna za sprzedaż danego towaru, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT? Czy Wnioskodawca prawidłowo traktuje sprzedaż zestawu jako sprzedaż dwóch oddzielnych towarów, w związku z czym wykazuje na paragonie fiskalnym zestaw promocyjny jako dwie pozycje opodatkowane różnymi stawkami VAT?
                  • 28.01.2015Uproszczone faktury korygujące dokumentujące bonusy udzielane kontrahentom
                    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo wystawiać zbiorcze uproszczone faktury korygujące dokumentujące bonusy udzielane kontrahentom spełniające wymogi na art. 106j ust. 3 ustawy o VAT? Czy wystawione faktury będą stanowiły podstawę obniżenia podstawy opodatkowania i podatku należnego przy założeniu, że zostaną one w prawidłowy sposób dostarczone do kontrahenta lub wobec braku takiego potwierdzenia, przy udokumentowanej próbie doręczenie Spółka będzie dysponowała innymi dokumentami potwierdzającymi, że transakcja została zrealizowana na warunkach objętych korektą?
                    • 06.08.2014Sprzedaż usługi po obniżonej cenie. Skutki w PIT
                      Pytanie podatnika: Jakie są skutki podatkowe sprzedaży towarów za 1 zł dokonywanej w ramach akcji promocyjnej kierowcom kontrahentów zlecającym serwisowanie?
                      • 21.05.2014VAT: Opodatkowanie i dokumentowanie udzielanych bonusów
                        Pytanie podatnika: Spółka w ramach prowadzonej działalności dokonuje na rzecz kontrahentów (odbiorców) dostaw towarów. Podstawę współpracy stanowi umowa o współpracy handlowej. Określa ona warunki współpracy, przewidując m.in. udzielanie bonusów mających na celu intensyfikację obrotów między stronami umowy. Zgodnie z umową, Wnioskodawca zobowiązuje się do przyznawania bonusów (premii pieniężnych) z tytułu i pod warunkiem dokonania przez odbiorcę, w danym okresie rozliczeniowym (kwartał, rok kalendarzowy) określonej ilości zakupów towarów od Wnioskodawcy. Czy czynność polegająca na udzielaniu bonusów podlega opodatkowaniu VAT?
                        • 13.05.2014NSA: Przychód należy korygować wstecz
                          Z uzasadnienia: Skoro ustawodawca nie określił żadnych reguł dotyczących korekty wartości należnego przychodu podatkowego w danym okresie rozliczeniowym, to nie ma również podstaw prawnych, aby przyjmować, że dla daty rozliczenia takiej korekty przychodu netto i w konsekwencji dla określenia momentu (daty) powstania obowiązku podatkowego istotne znaczenie mają okoliczności związane z wystawieniem faktury korygującej, która obniżałaby przychód (zwrot towarów). W rezultacie, bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej, korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny, z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu.
                          • 03.04.2014Podatki dochodowe. Moment rozliczenia korekty przychodu
                            Bez względu na przyczynę wystawienia faktury korygującej korekta wielkości przychodu powinna być rozliczona w okresie rozliczeniowym, w którym został już ujęty przychód należny z uwzględnieniem zasad określających datę powstania przychodu. Sprawdźmy dlaczego.
                            • 28.01.2014PIT: Sprzedaż towaru z rabatem w ramach programu lojalnościowego
                              Pytanie podatnika: Mając na celu zwiększenie sprzedaży spółka rozważa uatrakcyjnienie swojej oferty poprzez wprowadzenie programu lojalnościowego, w ramach którego klienci będą otrzymywali punkty, zapisywane na indywidualnych kontach uczestnika programu. Po zebraniu odpowiedniej ilości punktów klienci nabędą prawo do zakupu towaru lub usług będących nagrodą w programie za cenę uwzględniającą przewidziany regulaminem rabat. Jakie będą skutki podatkowe sprzedaży towaru z rabatem w ramach ww. programu skierowanego do osób trzecich?
                              • 30.04.2013Ustalenie wysokości przychodu z działalności gospodarczej
                                Pytanie podatnika: Czy przychodem podatnika podlegającym opodatkowaniu powinna być cena sprzedaży uwidoczniona na paragonie fiskalnym (w części fiskalnej), czy też kwota faktycznie otrzymana przez podatnika, tj. po udzieleniu bonifikaty?
                                • 04.12.2012PIT: Wysokość przychodu po udzieleniu bonifikaty
                                  Pytanie podatnika: Czy dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku udzielanych bonifikat, przychodem (postawą opodatkowania) jest kwota należna po uwzględnieniu bonifikat, pomniejszona o podatek VAT, czy też podstawa podatkowania powinna być ustalana z pominięciem udzielonych bonifikat?
                                  • 30.08.2011Kasy fiskalne – ewidencjonowanie rabatów i bonifikat
                                    Pytanie podatnika: Czy fakt, iż Wnioskodawca nie pomniejsza obrotu o wartość udzielonych bonifikat jest postępowaniem prawidłowym?
                                    • 06.01.2010Sam paragon nie stanowi podstawy do pomniejszenia przychodu
                                      Pytanie podatnika: Czy Spółka może pomniejszyć wartość przychodów o kwoty udzielonych bonifikat w wartości netto (po odliczeniu podatku VAT? Czy Spółka postąpi prawidłowo dokumentując wartość udzielonych w miesiącu bonifikat kopiami wydanych paragonów fiskalnych oraz wydrukiem komputerowym (zestawieniem)?
                                      • 03.11.2009PKPiR krok po kroku – odcinek 3
                                        W poprzednim odcinku omówiliśmy konstrukcję podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dzisiaj rozpoczynamy analizę poszczególnych kategorii operacji, które w PKPiR powinny być ewidencjonowane. Aby prawidłowo określić, jakie operacje i w jaki sposób należy ująć w przychodowych i kosztowych kolumnach księgi, nie można pominąć podstawowych pojęć dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych: przychodów i kosztów. Ich zrozumienie ułatwi podejmowanie decyzji o sposobach księgowania pojedynczych zdarzeń. Nie jest to koniec tych rozważań – w przyszłości wielokrotnie będziemy do nich wracać, przedstawiając różnego rodzaju szczegóły i wyjątki.
                                        • 21.01.2008Sprzedaż nieruchomości byłemu dzierżawcy
                                          Pytanie podatnika: Czy w przypadku sprzedaży byłemu dzierżawcy nieruchomości z nakładami poczynionymi przez tego dzierżawcę należy: - uwzględniać wysokość nakładów dzierżawcy (np. przekraczające 30% wartości budynku) przy ocenie i zaliczaniu budynku/budowli znajdującego się na tej nieruchomości do towaru używanego w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług? - wystawiać fakturę VAT na wartość tej nieruchomości bez uwzględniania tych nakładów, traktując rozliczenie nakładów z byłym dzierżawcą (nabywcą nieruchomości) jako czynność odrębną od transakcji sprzedaży nieruchomości niepodlegającą ustawie o VAT? - wystawiać fakturę VAT na całą wartość tej nieruchomości (łącznie z nakładami) z rabatem/bonifikatą w wysokości wartości zwracanych nakładów?