Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

działalność gospodarcza budynku mieszkalnym koszty

  • 07.08.2019Działalność w mieszkaniu: Amortyzacja lokalu oraz miejsca postojowego
    Pytanie: Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym. Po zakupie przedmiotowego lokalu Wnioskodawca zamierza zmienić adres siedziby swojej firmy zgodny z adresem nowo nabytego lokalu. W lokalu tym będzie również zamieszkiwał. Do lokalu przynależne jest także miejsce parkingowe w garażu podziemnym, które będzie wykorzystywane do parkowania samochodu osobowego znajdującego się w środkach trwałych jego firmy. Czy ww. lokal mieszkalny oraz miejsce postojowe podlegać będą amortyzacji stanowiącej koszty uzyskania przychodów?
    • 23.05.2019Działalność we własnym domu lub mieszkaniu - do KUP również część odsetek od kredytu
      Przedsiębiorcy, prowadzący działalność w swoim mieszkaniu lub domu, mogą zaliczyć do kosztów uzyskania nie tylko część wydatków, związanych z bieżącą eksploatacją, ale również część odsetek od kredytu związanego z nabyciem mieszkania lub wybudowaniem domu, w którym zarówno mieszkają z rodziną jak i prowadzą działalność. Jak należy ustalić wartość możliwych do uwzględnienia kosztów oraz w jaki sposób je dokumentować, wskazuje publikowana dzisiaj interpretacja.
      • 05.03.2019Podatki od OZE po zmianach
        Art. 4 ust. 9 ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii stanowił, iż wprowadzanie energii elektrycznej do sieci, a także pobieranie tej energii z sieci nie są świadczeniem usług ani sprzedażą w rozumieniu ustawy o VAT. Przepis ten został uchylony, ponieważ stał w sprzeczności z przepisami dotyczącymi podatku VAT, gdzie ani ustawa o VAT, ani dyrektywa VAT określająca ramy unijnego systemu VAT, nie przewidywały żadnych szczególnych preferencji dla tego rodzaju działalności - wyjaśniło Ministerstwo Finansów.
        • 06.11.2018Odliczenie VAT od wydatków na ogrodzenie nieruchomości
          Pytanie: W związku z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i dokonywaniem w nim licznych inwestycji, jako czynny podatnik VAT, Wnioskodawca chce wykonać ogrodzenie tego gospodarstwa, włącznie z budynkiem mieszkalnym. Czy jeśli ogrodzenie obejmuje również budynek mieszkalny Wnioskodawca jest upoważniony do odliczenia podatku VAT, na podstawie faktur na zakup materiałów na budowę w całości, czy może tylko w jakiejś części czy też Wnioskodawca nie ma w ogóle do tego prawa?
          • 11.09.2018WSA. Sprzedaż nieruchomości przez spółkę komandytową a źródło przychodu w PIT
            Z uzasadnienia: Przychód uzyskany ze sprzedaży przez spółkę komandytową nieruchomości mieszkalnej nie może być zakwalifikowany do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Przepis art. 5b ust. 2 ustawy przesądza bowiem o tym że wszelkiego rodzaju przychody pozyskane przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną są przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Bez znaczenia przy tym dla takiej kwalifikacji przychodu pozostaje rodzaj prowadzonej przez spółkę działalności oraz źródeł, z których spółka ta uzyskuje przychody.
            • 23.08.2018PIT: Odstąpienie od umowy dożywocia za odszkodowaniem rodzi skutki podatkowe
              Otrzymane środki pieniężne z tytułu jednorazowej zapłaty za rezygnację z dalszego wykonywania dożywocia nie są darowizną, ponieważ świadczenie jest ekwiwalentne. Stanowią przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.
              • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
                Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
                • 23.05.2018Działalność w mieszkaniu. Meble i urządzenia w kosztach firmy
                  Pytanie: Jedno z pomieszczeń wchodzących w skład nieruchomości lokalowej, która będzie stanowić miejsce zamieszkania Wnioskodawcy i Jego żony będzie przez Wnioskodawcę wykorzystywane do prowadzenia działalności. Pomieszczenie to wymaga remontu, m.in. wygładzenia i pomalowania ścian, wymiany podłóg, czy też zmiany mebli i innych urządzeń służących do prowadzenia działalności. Czy istnieje możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu, kosztów remontu oraz wymiany znajdujących się w nim mebli i urządzeń?
                  • 14.08.2017Sprzedaż firmowego mieszkania bez podatku od działalności
                    Z uzasadnienia: Do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT) nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą m.in. lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu. Wobec tego sprzedaż tę należy zakwalifikować do źródła przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.
                    • 20.02.2017Dochody spółdzielni i wspólnoty z wynajmu a CIT
                      Pytanie podatnika: Czy Spółdzielnia powinna nadal opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych dochód z wynajmowania na cele mieszkaniowe pomieszczeń po zsypach, pralniach, suszarniach, piwnic oraz części klatek schodowych i części korytarzy?
                      • 20.01.2017Remont w kosztach podatkowych
                        Pytanie podatnika: Czy poniesione koszty związane z remontem można zaliczyć w całości w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia?
                        • 21.11.2016Remont jako koszt uzyskania przychodów
                          Pytanie podatnika: Czy poniesione koszty związane z remontem można zaliczyć w całości w koszty prowadzonej działalności gospodarczej, w momencie ich poniesienia?
                          • 20.05.2016PIT od sprzedaży nieruchomości. Przepisy niezgodne z Konstytucją?
                            Interpelacja nr 2701 do ministra finansów w sprawie określenia przepisów prawa podatkowego dotyczących występowania skrajnej nierówności w traktowaniu przedsiębiorców i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, w przypadku zawarcia przez nich umowy odpłatnego zbycia nieruchomości, lecz nieotrzymania od nabywcy ceny
                            • 20.04.2015Dostawa mebli do krajów UE a rozliczenie VAT
                              Pytanie podatnika: Czy transakcje dostawy towarów (mebli) na rzecz unijnych kontrahentów, należy uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów opodatkowaną w kraju rozpoczęcia wysyłki (tj. w Polsce)? Czy transakcje należy uznać za świadczenie kompleksowych usług na rzecz unijnych kontrahentów, których - jako usług związanych z nieruchomościami, miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości?
                              • 23.10.2014Pełnomocnictwo w sprawach podatkowych
                                Z uzasadnienia: Pod pojęciem "pełnomocnictwa dołączonego do akt" sprawy podatkowej, o którym mowa w art. 137 § 3 Ordynacji podatkowej należy rozumieć jakikolwiek zwerbalizowany akt woli działania mocodawcy oraz zamanifestowania tej woli działania przez pełnomocnika w uprzednio wszczętym postępowaniu podatkowym. Udzielone pełnomocnictwo dla jego skuteczności prawnej, nie musi stanowić zwerbalizowanego aktu woli w postaci jednego (odrębnego) dokumentu.
                                • 23.09.2014Rozliczenie VAT przy refakturowaniu mediów
                                  Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni wynajmuje budynek pod działalność gospodarczą, najem za lokal rozlicza ryczałtem co miesiąc i wystawia faktury VAT. Najemca płaci za energię i wodę (media) na podstawie refaktury, którą z kolei Wnioskodawczyni wystawia na podstawie wystawionych faktur przez dostawcę energii i wody. Czy należy refakturować opłaty za wodę i ścieki w stawce 8%? Czy fakturę za media należy ujmować w rejestrze VAT zakupy, a wystawioną „refakturę” za media w rejestrze sprzedaży VAT?
                                  • 22.09.2010WSA: Wynajem pokoi w gospodarstwie agroturystycznym niebędącym własnością podatnika
                                    Z uzasadnienia: Błędny jest pogląd organów podatkowych, iż do podatnika nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na brak tytułu prawnego do budynku mieszkalnego zlokalizowanego na terenie wiejskiego gospodarstwa rolnego, ponieważ nie ma uregulowanego tytułu prawnego posiadania. W cytowanym przepisie taki warunek nie występuje, a do jego zastosowania, jako zwolnienia przedmiotowego wystarczy prawo posiadania i dysponowania, a takie prawo podatnik posiadał. Zatem, podatnik, mimo iż jest nie właścicielem gospodarstwa rolnego i liczba wynajmowanych pokoi nie przekracza 5, będzie mógł skorzystać z ww. zwolnienia, gdyż przedmiotowy budynek mieszkalny ze znajdującymi się w nim pokojami pod wynajem położony jest na terenie wiejskim.
                                    • 15.09.2008Brak rejestracji działalności nie może rodzić negatywnych skutków dla kontrahentów
                                      Sam fakt braku rejestracji, jako podmiotu gospodarczego, drugiej strony umowy nie może rodzić dla kontrahenta ujemnych skutków i nie jest automatycznie dowodem, że transakcja nie miała miejsca — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
                                      • 23.07.2007Opodatkowanie jednorazowej sprzedaży nieruchomości
                                        Pytanie podatnika: Czy sprzedaż 15.03.2007r. budynku mieszkalnego (nowo wybudowanego) wraz z gruntem (nabytego w dniu 16.02.2006r.) na jakim został wybudowany korzystać będzie w całości z ustawowego zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych i w podatku od towarów i usług w przypadku spełnienia warunków opisanych w ustawie i przytoczonych we wniosku oraz czy w/w sprzedaży nie powoduje prawnego obowiązku złożenia jakiegokolwiek zeznania podatkowego (deklaracji podatkowej, informacji podatkowej) na gruncie przepisów podatkowych?