Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

akcje pracownicze osób prawnych

  • 08.11.2017Podatki 2018: Jak zmiany w PIT wpłyną na pracownicze programy akcyjne?
    Z początkiem 2018 r. w życie wejść ma duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych.  Projektodawcy zamierzają wprowadzić m.in. definicję programu motywacyjnego i zmienić część przepisów dotyczących takich programów. Jak wskazują eksperci firmy doradczej PwC, nowela będzie mieć realny wpływ na pracownicze programy akcyjne (PPA), które cieszą się w Polsce rosnącą popularnością.
    • 10.10.2016Wypłata z podzielonego wyniku finansowego a koszty podatkowe
      Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przekazane pracownikom wypłaty (bez składki ZUS płaconej przez pracodawcę) z podziału wyniku finansowego netto w miesiącu ich wypłaty?
      • 19.09.2016Podatek od lokat i oszczędności do likwidacji? 
        Interpelacja nr 5567 w sprawie likwidacji lub zmniejszenia podatku od dochodów kapitałowych.
        • 25.08.2016Emerytury z OFE do gruntownej zmiany?
          Interpelacja nr 4682 w sprawie planowanych zmian w OFE.
          • 08.07.2016Uchwała NSA. Odsetki z tytułu nieterminowej zapłaty a źródło przychodu w PIT
            Odsetki za nieterminowe uiszczenie ceny za zbyte akcje powinny zostać zaliczone do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
            • 26.02.2015PIT za 2014. Jaki formularz wybrać?
              Zgodnie z ustawą o PIT, po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do 30 kwietnia roku następnego - podatnicy podatku dochodowego mają obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Obowiązują tutaj następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Na jakim więc formularzu należy rozliczyć dochody?
              • 25.02.2015PIT za 2014. Jaki formularz wybrać?
                Zgodnie z ustawą o PIT, po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do 30 kwietnia roku następnego - podatnicy podatku dochodowego mają obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Obowiązują tutaj następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Na jakim więc formularzu należy rozliczyć dochody?
                • 19.01.2015Podatkowe skutki podziału przedsiębiorstwa
                  Pytanie podatnika: Czy w związku z przejęciem działalności podstawowej w ramach podziału Spółki dzielonej przez wydzielenie nie powstanie dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
                  • 07.05.2014Łączenie spółek a koszty uzyskania przychodów
                    Pytanie podatnika: Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę w związku z przygotowaniem oraz realizacją procesu połączenia stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów, potrącalne w momencie ich poniesienia?
                    • 20.02.2014PIT za 2013. Jaki formularz wybrać?
                      Zgodnie z ustawą o PIT, po zakończeniu roku podatkowego - w terminie do 30 kwietnia roku następnego - podatnicy podatku dochodowego mają obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Obowiązują tutaj następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Na jakim więc formularzu należy rozliczyć dochody?
                      • 07.05.2013Nagrody dla pracowników jako koszty uzyskania przychodów pracodawcy
                        Wykładnia językowa art. 15, a także art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych powinna uwzględniać konstrukcję podatku dochodowego od osób prawnych oraz wypływający z niej charakter prawny, nie pozwalający powtórnie ujmować w kosztach uzyskania przychodów osoby prawnej nagród wypłaconych jej pracownikom z zysku netto, a więc po wcześniejszym obciążeniu tego dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
                        • 12.04.2013Premie pracownika wypłacane z zysku a koszty uzyskania przychodu
                          Wykładnia językowa art. 15, a także art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) powinna uwzględniać konstrukcję podatku dochodowego od osób prawnych oraz wypływający z niej charakter prawny, nie pozwalający powtórnie ujmować w kosztach uzyskania przychodów osoby prawnej nagród wypłaconych jej pracownikom z zysku netto, a więc po wcześniejszym obciążeniu tego dochodu podatkiem dochodowym od osób prawnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                          • 13.06.2011Premie i nagrody dla pracowników z zysku netto są kosztem podatkowym
                            Z uzasadnienia: Wypłata nagrody z zysku netto będzie kosztem uzyskania przychodów, ponieważ ma związek z przychodami i nie jest zawarta w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych. Z kolei nie będą kosztem uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt ustawy, składki na ubezpieczenie społeczne oraz na Fundusz Pracy i na inne fundusze celowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw - od nagród i premii, wypłacanych w gotówce lub w papierach wartościowych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem to wynika wprost z przepisu.
                            • 23.07.2010Wypłaty dla pracowników dokonanych z podziału zysku jako KUP
                              Należne udziałowcom dywidendy z tytułu udziału w spółce kapitałowej są środkami przenoszonymi z majątku tejże spółki do majątku jej wspólnika, które to świadczenie stanowi realizację szczególnego zobowiązania wynikającego z relacji spółka kapitałowa - wspólnik. Z tych tez względów świadczenia takiego nie można traktować jako poniesionego w celu uzyskania przychodu przez osobę prawną. Czym innym niż wypłata dywidendy wspólnikowi jest natomiast wypłacanie przewidzianych regulaminem wewnętrznym spółki świadczeń zatrudnionym w niej pracownikom, nawet jeżeli źródłem środków na realizację tejże wypłaty będzie osiągnięty przez spółkę w poprzednim roku zysk netto.
                              • 13.01.2009Koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji nabytych w drodze spadku
                                Pytania podatnika: 1. Czy koszty postępowania spadkowego (w sytuacji gdy w skład masy spadkowej wchodzą tylko akcje) wykazane fakturami VAT i poniesione przez spadkobierców, w tym koszty pomocy prawnej udzielonej przez kancelarię (wykazane fakturami VAT), stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbywanych akcji? 2. Czy koszty obsługi prawnej (wykazane fakturami VAT) udzielonej przez kancelarię polegającej na prowadzeniu negocjacji z potencjalnym nabywcą, a także z osobą, która zgłasza roszczenia do akcji oraz na sporządzeniu projektu bilingwalnej umowy sprzedaży akcji, w tym dokonaniu ustaleń statusu prawnego akcji stanowią koszt uzyskania przychodu ze zbywanych akcji?
                                • 27.12.2005Przychody kapitałowe w zeznaniu rocznym
                                  Od 1 stycznia 2004 r. zmienił się sposób opodatkowania dochodów kapitałowych i nastąpiło jego ujednolicenie. Dochody kapitałowe począwszy od 2004 r. opodatkowane są według stawki 19%. Przypomnijmy, że do końca 2003 r. np. odsetki od pożyczek, czy od wkładów oszczędnościowych były opodatkowane ryczałtowo według stawki 20%, natomiast podatek od dywidend wypłacanych wspólnikom spółek kapitałowych wynosił 15%.