Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

działalność gospodarcza wynajem lokali na cele prywatne

  • 12.03.2012Remont wynajmowanego lokalu a odliczenie VAT
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni przysługuje odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości od faktur dokumentujących zakup materiałów i usług przeznaczonych na remont i wykończenie lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem na cele prowadzenia w nim gabinetu lekarskiego?
    • 19.01.2012Liczba wynajmowanych lokali nie przesądza o działalności gospodarczej
      Pytanie podatnika: Czy przychody z najmu czterech lokali mieszkalnych Wnioskodawca może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%? Czy liczba wynajmowanych lokali przesądza o zakwalifikowaniu wynajmu jako działalność gospodarcza?
      • 16.02.2011Najem użytkowy można zamienić na prywatny
        Pytanie podatnika: Od 2009 roku Wnioskodawczyni wynajmuje trzy lokale usługowe w ramach działalności gospodarczej. Wybrała jako formę opodatkowania podatek liniowy wg stawki 19% zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie od 2010 roku podatek na zasadach ogólnych. Czy Wnioskodawczyni może zlikwidować działalność gospodarczą w ramach której wynajmuje lokale i rozpocząć tzw. „prywatny” najem tych lokali opodatkowując go zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5% jako najem prywatny?
        • 24.12.2010Jak opodatkować najem?
          Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest opodatkowanie przychodu z najmu prywatnego w formie zryczałtowanego podatku dochodowego wg stawki 8,5%? Czy stawka zryczałtowanego podatku w wysokości 8,5% w 2010 r. ma zastosowanie do całości przychodów osiągniętych przez wnioskodawcę z tytułu najmu, czy po przekroczeniu przychodów stanowiących równowartość 4 tyś. euro od nadwyżki opłacany będzie ryczałt w wysokości 20%?
          • 03.02.2009Orzecznictwo: Sprzedaż lokali budowanych na wynajem opodatkowana VAT
            W przedmiotowej sprawie, (uwzględniając stan faktyczny uzupełniony w skardze) skarżący państwo M. i J. P. wraz z państwem M. i J. S. w 1999 r. nabyli jako współwłaściciele w udziale - części działkę budowlaną nr 92 obszaru 1192 m- pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne. W 2000 r. uzyskali pozwolenie na budowę "zespołu zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z podziałem na dziesięć lokali mieszkalnych". Prace budowlane przebiegały w latach 2001 - 2005 i jeszcze nie zostały zakończone. W roku 2004, jak twierdzą skarżący, skorzystali z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu budowy lokali mieszkalnych na wynajem. Obecnie państwo P. wraz z państwem S. zamierzają dokończyć budowę budynku i zbyć 10 mieszkań. Problem dotyczy odpowiedzi na pytanie, czy sprzedaż tychże mieszkań podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
            • 23.01.2009Prywatny najem a podatek VAT
              Pytanie podatnika: Czy od dnia kiedy Wnioskodawca został czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinien rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt a ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowywała żona?
              • 15.10.2008Sprzedaż nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej
                Pytania podatnika: 1. W jakiej wysokości Wnioskodawca zapłaci podatek od sprzedaży nieruchomości? 2. Jaką moc prawną mają ustawy o podatku od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług sprzed roku 2007 w stosunku do obecnie obowiązujących ustaw, odnośnie nabycia i sprzedaży nieruchomości Wnioskodawca?
                • 25.05.2007Przychody z najmu lub dzierżawy – zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy
                  Umowy najmu i dzierżawy uregulowane są w art. 659-709 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Natomiast przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Obie te umowy różnią się zasadniczo. W umowie najmu najemca może używać rzeczy, ale nie może z niej pobierać pożytków, natomiast w umowie dzierżawy dzierżawca może używać rzeczy i pobierać z niej pożytki. Mogą to być zarówno pożytki naturalne (płody rolne), jak również pożytki prawa (czynsz podnajmu).

                « poprzednia strona [ 1 ] . [ 2 ]