Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

nieodliczony vat deklaracji

  • 31.07.2018VAT od usług noclegowych w kosztach podatkowych
    Pytanie: Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodu podatek naliczony nieodliczony od podatku należnego z faktur dokumentujących nabycie przez Niego usług noclegowych i wynajmem mieszkań dla celów przeznaczonych na zakwaterowanie pracowników podczas wykonywania usług budowlanych na terenie kraju?
    • 22.06.2017Odliczenie VAT po utracie zwolnienia podmiotowego
      Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieprzerwanym procesem i z tego powodu na porządku dziennym jest sytuacja, gdy podatnik który traci status podatnika zwolnionego z VAT posiada towary nabyte przed tym zdarzeniem a wykorzystuje je już do działalności opodatkowanej.  Stan taki rodzi pytanie, czy jest możliwe odzyskanie podatku naliczonego od towarów zakupionych w sytuacji zwolnienia podmiotowego, sprzedanych zaś przez ten sam podmiot lecz już będący podatnikiem VAT czynnym.
      • 21.06.2017Odliczenie VAT po utracie zwolnienia podmiotowego
        Prowadzenie działalności gospodarczej jest nieprzerwanym procesem i z tego powodu na porządku dziennym jest sytuacja, gdy podatnik który traci status podatnika zwolnionego z VAT posiada towary nabyte przed tym zdarzeniem a wykorzystuje je już do działalności opodatkowanej.  Stan taki rodzi pytanie, czy jest możliwe odzyskanie podatku naliczonego od towarów zakupionych w sytuacji zwolnienia podmiotowego, sprzedanych zaś przez ten sam podmiot lecz już będący podatnikiem VAT czynnym.
        • 12.06.2015Podatek należny VAT od WNT jako koszt podatkowy
          Pytanie podatnika: Czy możliwe jest zaliczanie podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów z deklaracji VAT-8 bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie jego zapłaty? Czy zgodne z przepisami podatkowymi jest nieuwzględnianie tego podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w cenach zakupu towarów zarówno w remanencie początkowym, jak i końcowym w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
          • 12.05.2015Korekta VAT w związku ze zbyciem samochodu
            Pytanie podatnika: Wnioskodawca w lutym 2013 r. kupił na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy. Zakup w całości dotyczył usług opodatkowanych. Samochód został wprowadzony do Ewidencji Środków Trwałych. W ewidencji zakupów VAT za miesiąc luty 2013 r. zostało odliczone 60% VAT-u z faktury. Czy dokonując korekty zgodnie z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT Wnioskodawca ma prawo jako podstawę do korygowania przyjąć tę część podatku naliczonego, wynikającego z „faktury zakupu” samochodu, która nie została odliczona przy zakupie?
            • 29.07.2014Sprzedaż samochodu osobowego nabytego przed 1 kwietnia 2014 r. a korekta VAT
              Pytanie podatnika: Czy spółka jest uprawniona do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu samochodów nabytych przed 1 kwietnia 2014 r. w przypadku ich sprzedaży po dniu 31 marca 2014 r. w okresie: 1. 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł, 2. 60 miesięcy licząc od miesiąca, w którym nabyto samochód o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł?
              • 30.12.2010MF: Prawo do odliczenia VAT od importu usług z rajów podatkowych
                W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z dnia 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East sp. z o.o., dotyczącym interpretacji przepisów szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz.Urz. WE L 145 z 13.06.1977, str. 1 z późn. zm., Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 9, t. 1, str. 23 z późn. zm.), w kontekście uregulowań ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w krajach wymienionych w załączniku nr 5 do ww. ustawy, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) – uprzejmie wyjaśniam:
                • 24.08.2010Korekta deklaracji VAT i jej skutki w podatku dochodowym
                  Tezy: Przepis art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) nakazuje - bez wprowadzania dodatkowych uwarunkowań - zaliczyć do przychodów naliczony podatek VAT, w części uprzednio zaliczonej do kosztów uzyskania przychodów, w przypadku późniejszego obniżenia lub zwrotu tego podatku. Prowadzi to do wniosku, że w każdym przypadku dokonania korekty deklaracji w podatku od towarów i usług, wskutek czego zwrócony zostanie podatek VAT, zaliczony uprzednio do kosztów uzyskania przychodów, podatnik jest obowiązany tenże zwrócony podatek zaliczyć do przychodów. Wyłącza to obowiązek wstecznej korekty deklaracji w podatku dochodowym od osób prawnych, w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
                  • 25.02.2009Samochody i odliczenie VAT – Pismo ministra Finansów PT3/812/4/15//CZE/09/185 z 13 lutego 2009 r. do Dyrektorów Izb Skarbowych i urzędów kontroli skarbowej
                    W związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (TSWE) z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie, dotyczącym interpretacji przepisów szóstej dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (Dz. Urz. WE L 145 z 13.06.1977, str. 1 z późn. zm., Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne rozdz. 9, t. 1, str. 23 z późn. zm.), w kontekście uregulowań ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.), w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) – uprzejmie wyjaśniam:
                    • 16.05.2007Ustalenie wartości początkowej samochodu (1)
                      Ustalenie wartości początkowej samochodu będącego środkiem trwałym ma z punktu widzenia podatku dochodowego zasadnicze znaczenie. Zgodnie z art. 22h ust. 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej ustawą o PIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.