Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

data księgowania korekty faktury

  • 17.09.2018Faktura do paragonu w ewidencji VAT
    Pytanie: Jeśli Klient Wnioskodawcy zgłasza żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu, niezależnie od tego, czy żądanie zgłasza podatnik VAT, czy niebędąca podatnikiem osoba fizyczna, faktura jest wystawiana do paragonu. W przypadku, gdy żądanie wystawienia faktury zostało złożone w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystawiony był paragon, faktura jest umieszczana w ewidencji VAT. Jeśli żądanie zgłoszono po upływie okresu rozliczeniowego, Wnioskodawca nie wprowadza zmian w ewidencji. Czy Wnioskodawca ma obowiązek wprowadzania do ewidencji VAT faktur wystawionych do paragonu i czy ma obowiązek korekty ewidencji VAT uwzględniającej wystawioną do paragonu fakturę?
    • 27.02.2018Potwierdzenie odbioru faktury korygującej a prawo odliczenia VAT
      Pytanie: Czy w świetle art. 29a ust. 13 i ust. 15 pkt 4 Ustawy VAT, wskazane sposoby dokumentowania próby doręczenia faktury korygującej oraz dokumentowania wiedzy nabywcy o tym, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami określonymi w fakturze korygującej, uprawniają podatnika do obniżenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze z wykazanym podatkiem?
      • 24.08.2017Rozliczenie faktury korygującej przy oczywistej omyłce
        Pierwotna faktura błędnie dokumentowała stan faktyczny, zatem korekta spowodowana jest „błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką”, o których mowa w art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. W związku z tym, korekta powinna być przyporządkowana wstecznie do okresu, którego dotyczy, czyli do daty poniesienia kosztu, wynikającego z faktury pierwotnej, a datą rozpoznania kosztu będzie w tym przypadku dzień, na który ujęto ten koszt na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.
        • 19.08.2016NSA. Faktury otrzymane po zakończeniu roku w kosztach podatkowych
          Z uzasadnienia: Poniesienie kosztu wiążącego się bezpośrednio z przychodem uzyskanym w danym roku, po dniu sporządzenia sprawozdania finansowego za ten rok, skutkuje tym, że koszty te można rozliczyć wyłącznie w trybie art. 15 ust. 4c ustawy o CIT, tj. w roku podatkowym następującym bezpośrednio po roku, którego dotyczy przychód powiązany z tym wydatkiem.
          • 27.07.2016Rozliczanie kosztów związanych z uzyskaniem przychodu na przełomie roku podatkowego
            Pytanie podatnika: Czy koszty uzyskania przychodu zarówno bezpośrednio jak również pośrednio związane z uzyskaniem przychodu, a stanowiące dostawy niefakturowane, ujęte w księgach roku za który Oddział sporządza CIT-8 na podstawie poleceń księgowania w przypadku braku faktury będą stanowić koszty uzyskania przychodu tego roku podatkowego? Czy Oddział ma prawo uznać za koszty uzyskania przychodu roku następnego po roku, za który sporządzany będzie CIT-8 kwoty ewentualnych różnic pomiędzy kwotami wykazanymi w poleceniach księgowania, które będą ujęte w roku X, a otrzymanymi fakturami, rachunkami lub notami dokumentującymi te koszty, które Oddział otrzyma po zamknięciu ksiąg roku X?
            • 18.03.2015Sposób zaliczenia do kosztów wstępnych opłat leasingowych
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem są środki transportu. Pierwotnie wstępna opłata leasingowa została zaliczona do opłat rozliczanych w czasie proporcjonalnie do okresów trwania umowy, jednak po szczegółowej analizie sytuacji firmy stwierdzono, że należy ująć ją bezpośrednio w koszty (opłata wstępna została uregulowana terminowo). Czy Wnioskodawca postąpi prawidłowo korygując koszty, tj. zaliczając wstępne opłaty leasingowe jednorazowo w całości do kosztów uzyskania przychodów w 2014 r.?
              • 26.03.2014Faktury korygujące w PKPiR
                Pytanie podatnika: Wnioskodawca nabył towary handlowe. Wystawiona przez dostawcę faktura VAT została zaewidencjonowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w rubryce 10. Z uwagi na wadliwość zakupionego towaru Wnioskodawca zwrócił części towaru, na co dostawca wystawił fakturę korygującą z 30 września. Fakturę tę zaksięgowano pod datą 30 września, zmniejszając zakupy towarów handlowych w rubryce 10 PKPiR. Czy dokonano prawidłowo zaewidencjonowania ww. zdarzeń gospodarczych?
                • 06.02.2014Korekta kosztów po otrzymaniu rabatu od sprzedawcy
                  Pytanie podatnika: Czy księgując, jako zmniejszenie kosztów roku, w którym sprzedano towary, co do których następnie dostawca udzielił rabatu - jeżeli faktury korygujące wpłyną przed złożeniem zeznania podatkowego za dany rok - Wnioskodawca postępuje poprawnie?
                  • 04.11.2013Zwrot zaliczki a korekta rozliczeń VAT
                    Pytanie podatnika: Kiedy należy dokonać zwrotu odliczonego podatku VAT, jeżeli kontrahent zwrócił pobraną zaliczkę, a nie wystawia pomimo obowiązku faktury VAT-korekty?
                    • 31.08.2012Faktura za towar otrzymana z opóźnieniem – ujęcie w PKPiR
                      Sytuacje, kiedy przedsiębiorca otrzymuje zamówiony towar wraz z fakturą z pewnym opóźnieniem, nie należą do rzadkości. Powstaje wówczas wątpliwość, jak zaksięgować taką fakturę.
                      • 08.02.2012Sposób korygowania błędnie wystawionych faktur
                        Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą. W celu sprawniejszego dokumentowania swoich transakcji sprzedaży fakturowanie dostaw powierzono nabywcy. Nabywca dokonał błędnego zafakturowania obrotu z tytułu sprzedaży towarów. Przyczyną powstania pomyłki był błąd kasjera. Wnioskodawca zamierza odmówić zaakceptowania i przyjęcia faktury sprzedaży i skierować pisemną prośbę/informację do nabywcy o anulowaniu faktury. Natomiast rzeczywisty obrót Wnioskodawca udokumentuje dowodem wewnętrznym w formie polecenia księgowania. Czy sposób postępowania w zakresie nieprawidłowych faktur sprzedaży jest prawidłowy?
                        • 05.10.2011Moment zaliczenia do kosztów wydatków na części zamienne
                          Z uzasadnienia: Jeżeli ocenia się, że dokonane wydatki mają związek z przychodami spółki, gdyż służą utrzymaniu sprawności urządzeń przesyłowych, to ich rozliczenia w czasie należy dokonywać wyłącznie w odniesieniu do postanowień art. 15 ust. 4 ustawy o CIT. Ten zaś przepis nie łączy możliwości zaliczenia wydatku do kosztu uzyskania przychodu, z faktem zużycia, zainstalowania czy likwidacji części zamiennych. Za nieracjonalne z punktu widzenia ww. ustawy, jak i również z punktu widzenia zasad prawidłowej gospodarki uznać zaś należy pogląd prezentowany przez organ, iż moment uwzględnienia wydatku należy odwlec w czasie, aż do chwili użycia zakupionej części, lub jej zniszczenia.
                          • 11.10.2010PKPiR: Księgowanie zwrotu przeterminowanych towarów do dostawcy
                            Pytanie podatnika: Czy postąpiliśmy prawidłowo ujmując fakturę korygującą dotyczącą zwrotu towaru zakupionego w 2009 roku w styczniu 2010, czyli w momencie faktycznego zwrotu przedmiotowych towarów handlowych?
                            • 04.08.2009Nieprzyjęta przez klienta faktura a korekta podatku VAT
                              Pytanie podatnika: Czy w świetle znowelizowanego art. 89a ust. 1, przy spełnionych warunkach ust. 1a i 2, oraz art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, możemy skorygować podatek należny z tytułu dostawy naszych usług, biorąc pod uwagę fakt, że nasz zleceniodawca nie uznał naszej faktury i nie posiada jej oryginału w swoich zbiorach?