Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

adaptacja inwestycja

  • 27.12.2016Wydatki na ulepszenie środków trwałych w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Spółka poniosła nakłady polegające na przebudowie budynków, na co posiada zatwierdzony projekt budowlany i pozwolenie na budowę. Nakłady na budynki przekraczały wartość 3.500 zł (na każdy budynek) w każdym z lat, w których były ponoszone. Wydatki te miały na celu wzrost wartości użytkowej budynków. Czy wydatki na budynki w okresie, w którym znajdowały się one w ewidencji środków trwałych, były wydatkami na ulepszenie, co w konsekwencji powoduje konieczność wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów tej części wydatków na ulepszenie, która była ujmowana w kosztach podatkowych bieżącej działalności?
    • 03.11.2015Koszt wytworzenia środka trwałego
      Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozpoczął inwestycję w zakresie przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku administracyjnego, która będzie obejmowała roboty budowlane, instalacyjne, elektryczne oraz wykonanie związanej infrastruktury podziemnej i nadziemnej. Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie budynku tymczasowego, dzierżawie kontenerów biurowych, socjalnych oraz adaptacji pomieszczenia garażu i warsztatu na cele biurowe. Czy ma prawo zakwalifikować wydatki związane z przebudową, rozbudową oraz termoizolacją budynku administracyjnego, jako koszty wytworzenia środka trwałego?
      • 14.11.2014Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych
        Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na adaptację wynajętego lokalu w Galerii oraz zakup wyposażenia, przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów? Czy wydatki na nabycie środków trwałych i amortyzacja nakładów w obcych środkach trwałych sfinansowane pożyczką hipoteczną zabezpieczoną na majątku Wnioskodawczyni mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
        • 03.09.2014Korekta VAT przy zbyciu inwestycji w obcych środkach trwałych
          Pytanie podatnika: Czy dla celów ustawy o VAT zbycie (otrzymanie wynagrodzenia za trwałe przekazanie ich do korzystania) nakładów inwestycyjnych w obcym środku trwałym należy traktować jako nieruchomości, dla których zastosowanie znajdzie 10-letni okres korekty podatku czy zbycie takich nakładów nie spowoduje obowiązku korekty podatku VAT?
          • 03.12.2013Wydatki na imprezę dla pracowników w kosztach działalności
            1. Finansowanie osobom zatrudnionym oraz ich rodzinom rozrywki i wypoczynku nie ma bezpośredniego związku z uzyskiwanymi przez Spółkę przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Na tej podstawie, z uwagi na skład osobowy uczestników takiej imprezy, wydatek ten nie może zostać uznany za koszt podatkowy.
            • 11.06.2013Koszty uzyskania przychodów: Rekonstrukcja. Remont czy ulepszenie?
              Z uzasadnienia: Rekonstrukcja jest to odtworzenie całkowicie lub częściowo zniszczonych przedmiotów na podstawie zachowanych elementów. Przy rozstrzyganiu czy dane prace dotyczące środka trwałego stanowią tzw. remont kapitalny czy też rekonstrukcję należy pamiętać, że ulepszenie charakteryzować musi wzrost wartości użytkowej środków trwałych w stosunku do wartości z dnia przyjęcia ich do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Jeśli w wyniku danych prac odtworzeniowych nastąpi wzrost wartości użytkowej, prace te stanowić będą rekonstrukcję, a więc będą pracami ulepszeniowymi. Jeżeli natomiast skutek taki nie wystąpi, to będziemy mieli do czynienia z remontem.
              • 30.08.2007Orzecznictwo — Ulepszenie czy remont?
                Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2004 r. sygn. akt I SA/Ka 2925/03 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Przedsiębiorstwa „M.G.” spółki z o.o. w Katowicach na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 1 grudnia 2003 r. w przedmiocie określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych za 2000 r.