Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

odliczenie VAT od zakupu na raty

  • 18.05.2010Szkolenie sfinansowane z dotacji a odliczenie VAT
    Pytania podatnika: Czy dotacja, którą Podatnik otrzymał w ramach programu operacyjnego Kapitał ludzki stanowi obrót opodatkowany podatkiem VAT w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy VAT? Czy Spółka jest uprawniona na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy VAT do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem towarów i usług związanych ze szkoleniami finansowanymi dotacją?
    • 05.05.2010Termin odliczenia podatku VAT od zakupu towarów
      Pytanie podatnika: W miesiącu maju 2009 r. podatnik zakupił maszyny i urządzenia, z zamiarem dalszej odsprzedaży. Faktury sprzedaży zostały wystawione przez sprzedawcę w miesiącu maju 2009 r., za które nabywca zapłacił również w miesiącu maju 2009 r. Faktury zakupu Podatnik otrzymał 5 czerwca 2009 r., a zakupione maszyny i urządzenia zostały u sprzedawcy. Podatnik nie przyjął maszyn i urządzeń do swojego magazynu, sprzedając je bezpośrednio innemu nabywcy w miesiącu wrześniu 2009 r. Czy w przedstawionym stanie faktycznym zasadne jest odliczenie podatku VAT od zakupionych maszyn i urządzeń w miesiącu wrześniu 2009 r.?
      • 23.04.2010KPP za pełnym odliczeniem VAT od nabycia pojazdu i paliwa
        W przygotowanym stanowisku do projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców Konfederacja Pracodawców Polskich zaproponowała wprowadzenie pełnego odliczenia podatku VAT od nabycia pojazdu jak i paliwa. Niestabilne i nieczytelne ustawodawstwo w zakresie możliwości lub nie odliczania podatku VAT od tzw. samochodów z kratką stanowi istotną barierę dla wielu przedsiębiorców. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich samochód używany do prowadzenia działalności gospodarczej należy traktować tak samo jak narzędzie pracy, a więc powinna istnieć możliwość odliczenia podatku VAT od jego zakupu.
        • 01.03.2010Podatek od środków transportowych jako koszt
          Pytanie podatnika: Czy w przypadku podpisania umowy leasingu operacyjnego (o którym mowa jest w art. 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) kwota podatku od środków transportowych wykazana na fakturze stanowi dla mnie koszt uzyskania przychodu?
          • 17.02.2010Kupujesz quada? Odlicz cały VAT
            Pytanie podatnika: Czy w przypadku zakupu pojazdu, tj. quada, przysługuje odliczenie podatku naliczonego od jego zakupu tylko do wysokości 60% nie więcej niż 6000,00 zł, czy też można odliczyć podatek naliczony w całości?
            • 05.02.2010Kolejny leasingobiorca ma także prawo do odliczenia podatku VAT
              Pytanie podatnika: Czy nowo korzystający podmiot gospodarczy, który przejął przedmiot leasingu - samochód osobowy z dniem 01.04.2009 r. ma prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego z kolejno otrzymywanych faktur dokumentujących dalsze okresowe opłaty leasingowe?
              • 08.01.2010Orzecznictwo WSA: Błędy w fakturach a utrata prawa do odliczenia VAT
                Z uzasadnienia: Ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani rozporządzenia MF nie operują pojęciami "oczywistych błędów w fakturach VAT", ani "wad mniejszej wagi", które pozwalałyby uznać, iż pomimo braku pewnych elementów dają się zidentyfikować strony obrotu gospodarczego i posiadanie faktury uprawnia do odliczenia podatku naliczonego. Granica tej wadliwości zdaniem składu orzekającego w niniejszej sprawie prawidłowo została zakreślona przez organy podatkowe. Nie uznano jako prawidłowych tych faktur, które opiewały na zupełnie inny podmiot o zupełnie innym nr NIP. Bez znaczenia jest okoliczność, także z uwagi na zasadę neutralności z art. 86 ust. 1 ustawy, kto był faktycznym odbiorcą kwestionowanych towarów i usług, skoro skarżąca Spółka nie legitymowała się prawidłowo wystawionymi na jej firmę lub skorygowanymi fakturami, bądź notami korygującymi.
                • 05.01.2010Orzecznictwo: Odliczenie VAT przy wydatkach na reprezentację

                  Polski ustawodawca nie mógł wprowadzić w akcie implementującym wspólnotową dyrektywę, dotyczącą ogólno - unijnego podatku od wartości dodanej, żadnych nowych i szerszych wyłączeń i ograniczeń w prawie do odliczenia podatku, aniżeli te, które były dotychczas to jest znajdujące się w ustawie z 1993 r. i innych ustawach podatkowych, na które ta ustawa się powołuje.
                  • 10.09.2009Odliczenia podatku VAT naliczonego (1) – Prawo do rozliczania podatku naliczonego
                    Poprzez regulacje prawa podatkowego dotyczące odliczania podatku naliczonego ustawodawca podatkowy wprowadził do polskiego systemu prawnego – typową dla unijnego VAT – zasadę neutralności (zasada taka realizowana jest również przez zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym i podatku naliczonego – zagadnienia te będą przedmiotem odrębnego opracowania). Owa zasada neutralności leży u podstaw nowoczesnego podatku od wartości dodanej i polega na tym, że zarejestrowany podatnik podatku obrotowego, który wykonuje czynności z prawem do rozliczenia, może pomniejszyć podatek należny o naliczony we wcześniejszej fazie obrotu, płacąc tym samym jedynie podatek od własnej wartości dodanej.
                    • 16.07.2009Odliczenie VAT z faktury wystawionej na kilku nabywców
                      Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca ma prawo odliczyć 50% VAT z faktury wystawionej dla dwóch nabywców?
                      • 06.07.2009Odliczenie VAT od samochodu ciężarowego
                        Pytanie podatnika: Czy poniżej opisany wyciąg ze świadectwa homologacji uprawnia Wnioskodawczynię do odliczenia w całości VAT-u naliczonego od zakupu nw. samochodu, jak też od zakupionego paliwa?
                        • 09.06.2009Płatność w ratach nie pozbawia zwrotu VAT
                          Przepis art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz.535 z późn. zm.), nie sprzeciwia się zwiększeniu u nabywcy produktów rolnych kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 tej ustawy, o stosowną część zryczałtowanego zwrotu podatku w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano częściowej zapłaty należności rolnikowi ryczałtowemu.
                          • 06.11.2008Proporcja – odliczenie częściowe naliczonego podatku od towarów i usług
                            Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Jeśli dany towar lub usługa nie może być powiązana z taką działalnością, prawo do odliczenia podatku nie przysługuje. Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.