Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja wynajmowanego lokalu mieszkalnego

  • 16.07.2020PIT. Amortyzacja wynajmowanego mieszkania lepsza niż ryczałt
    Powszechnie uważa się, że opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów jest korzystniejsze niż rozliczenie dochodów według zasad ogólnych. Najmu mieszkań starszych niż 5-letnie może jednak nie opłacać się opodatkowywać ryczałtem. Dzięki zasadom ogólnym i amortyzacji można bowiem w ogóle nie płacić podatku.
    • 15.07.2020PIT. Amortyzacja wynajmowanego mieszkania lepsza niż ryczałt
      Powszechnie uważa się, że opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów jest korzystniejsze niż rozliczenie dochodów według zasad ogólnych. Najmu mieszkań starszych niż 5-letnie może jednak nie opłacać się opodatkowywać ryczałtem. Dzięki zasadom ogólnym i amortyzacji można bowiem w ogóle nie płacić podatku.
      • 29.05.2019Amortyzacja wyodrębnionych lokali
        Pytanie: Wnioskodawca w 2007 roku zakupił nieruchomość wielorodzinną. Od dnia zakupu zaliczał w koszty amortyzację w wysokości 1/120 miesięcznie. W latach 2007-2008 dokonał znacznych inwestycji (ściany działowe, nowe łazienki, kuchnie, wykonanie nowych instalacji wod-kan), które doprowadziły do powstania 11 samodzielnych lokali. Czy utworzenie 11 lokali może być powodem do rozpoczęcia nowej amortyzacji?
        • 07.11.2018PIT. Amortyzacja wynajmowanego mieszkania lepsza niż ryczałt
          Powszechnie uważa się, że opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów jest korzystniejsze niż rozliczenie dochodów według zasad ogólnych. Najmu mieszkań starszych niż 5-letnie może jednak nie opłacać się opodatkowywać ryczałtem. Dzięki zasadom ogólnym i amortyzacji można bowiem w ogóle nie płacić podatku.
          • 10.05.2018PIT. Amortyzacja wynajmowanego mieszkania lepsza niż ryczałt
            Powszechnie uważa się, że opodatkowanie najmu ryczałtem od przychodów jest korzystniejsze niż rozliczenie dochodów według zasad ogólnych. Najmu mieszkań starszych niż 5-letnie może jednak nie opłacać się opodatkowywać ryczałtem. Dzięki zasadom ogólnym i amortyzacji można bowiem w ogóle nie płacić podatku.
            • 18.10.2017Amortyzacja wyposażenia wynajmowanego mieszkania
              Pytanie: Wnioskodawczyni wynajmuje lokal mieszkalny rozliczając się z podatku na zasadach ogólnych. W mieszkaniu znajdować się będzie używane wyposażenie, nabyte na podstawie umowy kupna-sprzedaży wraz z wpisaną kwotą kupna. Wartość jednostkowa każdego z elementów wyposażenia nie przekroczy 3500 zł. Ponadto wszystkie elementy wyposażenia zostaną wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Czy Wnioskodawczyni może amortyzować używane wyposażenie?
              • 09.12.2016PIT. Amortyzacja mieszkania według stawki 10 proc.
                Pytanie podatnika: Czy zgodnie z art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogę zastosować indywidualną stawkę amortyzacji wynajmowanego mieszkania w wysokości 10% w skali roku, przez okres 10 lat?
                • 07.06.2016Dokumentowanie najmu. Czynsz i opłaty za media jako jedno świadczenie
                  Pytanie podatnika: Czy Spółka powinna zastosować stawkę VAT zwolnioną zarówno do czynszu najmu lokali mieszkalnych jak i do pozostałych elementów opłaty miesięcznej tj. również do kosztów mediów, którymi obciążani są najemcy lokali mieszkalnych? Czy Spółka powinna zastosować 23% stawkę VAT, zarówno do czynszu najmu budynków, gruntów i lokali użytkowych wynajmowanych na cele inne niż mieszkaniowe, jak i pozostałych elementów opłaty miesięcznej (mediów)? Czy Spółka może wystawić jedną fakturę dokumentującą usługę najmu ze wskazaniem opłaty miesięcznej, obejmującej czynsz najmu i opłaty za media?
                  • 12.02.2016Najem w ramach działalności gospodarczej. Co można wrzucić w koszty podatkowe?
                    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem, wraz z małżonką, kilku nabytych lokali mieszkalnych. Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie ich najmu. Tym samym Wnioskodawca wniesie wskazane lokale oświadczeniem do tej działalności i ujmie je w rejestrze środków trwałych. Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym? Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy?
                    • 17.04.2012Amortyzacja wynajmowanego mieszkania
                      Pytanie podatnika: Czy można zastosować 10-letni okres amortyzacji dla używanego mieszkania, które jest wynajmowane?
                      • 23.03.2011Koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu
                        Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem lokalu, który wynajmuje. Odliczyć można także wydatki ponoszone w okresie, w którym lokal nie był wynajmowany. Stanowisko to potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 16 marca 2011 r. nr IPPB1/415-1140/10-4/MT.
                        • 17.09.2009Amortyzacja lokalu mieszkalnego
                          Pytania podatnika: 1. Jaką stawkę amortyzacji należy stosować po wyodrębnieniu własności lokalu z uwzględnieniem następujących faktów: - zakupiony lokal był użytkowany przed zakupem przez okres powyżej 60 miesięcy, - zakupiony lokal dotychczas nie był wprowadzony do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych jako własnościowe prawo do spółdzielczego lokalu mieszkalnego? 2. Czy amortyzację można naliczać przez okres 12 miesięcy w roku tj. również w przypadku braku najemcy?
                          • 26.01.2009MF: Wprowadzanie dla pewnej grupy pracowników odmiennych regulacji jest nieuzasadnione
                            Interpelacja nr 6075 do ministra finansów w sprawie zmian w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych w celu umożliwienia w większym zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów dojazdu do pracy i zakwaterowania poza miejscem zamieszkania, związanych z wykonywaną pracą
                            • 24.06.2008Ulepszenia, remonty, części składowe i peryferyjne
                              Wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej działalności gospodarczej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne podlegają amortyzacji. Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych określone są w art. 16a-16m ustawy o PDOP. W praktyce bardzo często mamy do czynienia z sytuacją, gdy w trakcie amortyzowania danego środka trwałego podatnik ulepsza dany składnik majątku, bądź dokonuje odłączenia jego części. Zdarzenia takie wywołują istotne skutki podatkowe.