Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

deklaracja VAT najem prywatny

  • 09.10.2018Najem mieszkania w deklaracji VAT-7
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Jest czynnym podatnikiem VAT. W tym roku Wnioskodawca dokonał zakupu jako osoba prywatna czterech nowych mieszkań od dewelopera, które w najbliższym czasie planuje wynajmować. Czy w podatku VAT zastosowanie stawki zwolnionej (zw) z wynajmu mieszkania na cele mieszkaniowe będzie prawidłowe? Czy daną transakcję wykazujemy w deklaracji VAT w poz. 10?
    • 17.01.2018Podatki 2018: JPK mikroprzedsiębiorcy wynajmującego prywatnie nieruchomość
      Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), podatnicy VAT, prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej informację o prowadzonej ewidencji (JPK_VAT). Jednocześnie, od 1 stycznia br., zgodnie z art. 109 ust. 8a ustawy o VAT, ww. ewidencja może być prowadzona tylko w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych, co oznacza, że od 2018 r. obowiązek składania JPK_VAT dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT.
      • 16.01.2018Podatki 2018: JPK mikroprzedsiębiorcy wynajmującego prywatnie nieruchomość
        Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), podatnicy VAT, prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej informację o prowadzonej ewidencji (JPK_VAT). Jednocześnie, od 1 stycznia br., zgodnie z art. 109 ust. 8a ustawy o VAT, ww. ewidencja może być prowadzona tylko w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych, co oznacza, że od 2018 r. obowiązek składania JPK_VAT dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT.
        • 18.09.2015Czynny podatnik VAT a najem prywatny mieszkania
          Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest posiadaczem spółdzielczego własnościowego mieszkania. Jest to jego własność odrębna, zakupiona wiele lat przed zawarciem małżeństwa. Mieszkanie to wynajmuje osobie prywatnej na cele wyłącznie mieszkaniowe. Czy w związku, z tym, że Wnioskodawca jest czynnym płatnikiem VAT musi wystawiać co miesiąc faktury za najem? Czy musi ten przychód na deklaracji VAT-7K? Czy musi prowadzić ewidencji za pomocą kasy fiskalnej?
          • 14.09.2015Zakup nieruchomości na wynajem a ulga mieszkaniowa
            Pytanie podatnika: Czy w przypadku planowanego doraźnego wynajmu mieszkania, gdy mieszkanie nadal pozostaje prywatnym mieszkaniem z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe (bo wcześniej czy później i tak w nim Wnioskodawca zamieszka na stałe), Wnioskodawca nie straci prawa do zwolnienia podatkowego w postaci ulgi mieszkaniowej?
            • 29.01.2014Najem prywatny w deklaracji VAT
              Pytanie podatnika: Czy przychód z tytułu najmu prywatnego lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne Wnioskodawca ma wykazywać w ewidencji VAT i deklaracji VAT-7?
              • 29.07.2013Najem prywatny nieruchomości a VAT
                W świetle ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054, z późn. zm., dalej: ustawa VAT) najem stanowi działalność gospodarczą. Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 2 ustawy VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody.
                • 23.01.2009Prywatny najem a podatek VAT
                  Pytanie podatnika: Czy od dnia kiedy Wnioskodawca został czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinien rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt a ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowywała żona?