Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja budynku biurowego

  • 12.12.2017Podatki 2018: Podatek od środków trwałych powyżej 10 mln zł
    Od początku przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy podatek, który będzie dotyczył właścicieli środków trwałych w postaci nieruchomości komercyjnych, tj. budynków handlowo-usługowych oraz budynków biurowych. Miesięczny podatek w wysokości 0,035% będzie pobierany od wartości początkowej środka trwałego ustalanej na pierwszy dzień każdego miesiąca, a pomniejszonej o 10 mln zł. Podatek ten wprowadza tzw. duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych (Dz. U. poz. 2175).
    • 08.06.2017Podatek od nieruchomości za gabinet kancelarii
      Tezy: Gabinet radcy prawnego czasowo nie zajęty na potrzeby jego kancelarii, który nie utracił charakteru lokalu biurowego, należy uznać w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu najwyższą stawką podatku od nieruchomości. 
      • 07.01.2013Zmiana indywidualnej stawki amortyzacyjnej
        Pytanie podatnika: Wnioskodawca do amortyzacji nieruchomości stosuje metodę wynikającą z art. 22j ust. 1 pkt 4, tj. metodę indywidualnych stawek nie wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Czy podatnik ma prawo do obniżenia zastosowanej stawki amortyzacyjnej? Czy w przypadku możliwości obniżenia stawki amortyzacyjnej podatnik będzie miał możliwość jej późniejszego podwyższenia do pierwotnego poziomu, zastosowanego w okresie wcześniejszym?
        • 08.07.2010Orzecznictwo: Amortyzacja – które przepisy stosować?
          1. Decyzja administracyjna jako akt władczy i jednostronny rodzi zawsze określone skutki prawne, sprowadzające się do wiążącego rozstrzygnięcia o czyichś prawach lub/i obowiązkach. Może ona także wiążąco stwierdzać (a nie potwierdzać) istnienie określonego stanu prawnego, czego konsekwencją jest powstanie możliwości skutecznego powoływania się na daną okoliczność, także dla potrzeb podejmowania innych rozstrzygnięć. Potwierdzanie istnienia pewnego stanu faktycznego lub prawnego jest natomiast domeną zaświadczeń, które, w przeciwieństwie do decyzji administracyjnej, same przez się nie rodzą skutków prawnych, a jedynie służą jako dowód dla celów podejmowanych we właściwych formach i trybach ustaleń. 2. Nie może być wątpliwości co do tego, że dla ustalenia wielkości dokonywanych odpisów należało uwzględnić prawo obowiązujące w dacie rozpoczęcia amortyzacji.
          • 07.09.2009Amortyzacja majątkowego prawa autorskiego
            Pytanie podatnika: Czy nabyte majątkowe prawo autorskie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne ustalone zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, o wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 1 updop w okresie 24 miesięcy zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 1 updop?