Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja meble

  • 08.12.2020Amortyzacja mieszkania po przekształceniu
    Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zostało przekształcone w odrębną własność i wycofane z ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych jako wartość niematerialna i prawna. Czy po przekształceniu prawidłowym jest dokonanie 10% odpisów amortyzacyjnych? Czy słuszne było zakwalifikowanie wyposażenia jako inwestycji w obcy środek trwały? Czy w przypadku braku najemców można dokonywać odpisów amortyzacyjnych oraz zaliczać w koszty opłaty za media i czynsz?
    • 10.06.2020Najem i amortyzacja: Meble i sprzęt AGD nie zwiększą wartości początkowej budynku
      Czy przy oddaniu do użytkowania budynku mieszkalnego wartości:  mebli wolno stojących i sprzętu AGD,  opraw oświetleniowych,   zlewozmywaków, natrysków, umywalek, sedesów, baterii,  wymienników ciepła, kolektorów, regulatorów, grzejników,  przewodów ciepłociągowych,  sterowników naściennych do regulacji ogrzewania podłogowego,  instalacji RTV i Internet (światłowody) niewbudowanych w konstrukcję budynku,  należy wliczyć do wartości początkowej budynku czy też (zależnie od wartości jednostkowej lub wartości zestawu) wliczyć do kosztów uzyskania przychodu bądź amortyzować jako odrębny środek trwały?
      • 28.08.2019Amortyzacja: Gdy nie możesz ustalić ceny nabycia, ustal wartość rynkową
        Pytanie: Czy prawidłowe jest przyjęcie zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT, z uwagi na brak możliwości ustalenia przez Wnioskodawczynię do amortyzacji wartości początkowej środka trwałego (mieszkania nabytego w 1995 r. za kwotę 6414 zł 30 gr, w którym w latach wcześniejszych Wnioskodawczyni była zmuszona na własne potrzeby przeprowadzić modernizację i remonty, a z przyczyn od Niej niezależnych nie posiada dokumentów potwierdzających wartość poniesionych wydatków) według cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok (w przypadku Wnioskodawczyni 2018 r.) założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia?
        • 25.07.2018Nieodpłatne prace jako składnik wartości początkowej lokalu
          Pytanie: Czy na wartość początkową lokalu składały się będą także elementy prac remontowych/ulepszeniowych wykonanych samodzielnie przez Wnioskodawcę - tj. np., gdy sam położy glazurę, zainstaluje armaturę, pomaluje ściany, itd.? Czy jako wartość wykonanej przez Wnioskodawcę pracy może On przyjąć wartość odpowiadającej jej usługi wycenionej przez sklep, w którym zaopatrywał się będzie w potrzebne do remontu materiały?
          • 20.04.2016Amortyzacja ekspresu do kawy i mebli
            Pytanie: Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji automatycznych ekspresów do kawy, które są technologicznie zaawansowane, i sterowanie których opiera się na układach mikroprocesorowych, stawki amortyzacji podwyższonej do 25% w oparciu o przepisy uprawniające do podwyższenia stawki amortyzacji przy zastosowaniu maksymalnego współczynnika 2, który może mieć zastosowanie przy identyfikacji stawki amortyzacji dla urządzeń poddanych szybkiemu postępowi technicznemu? Czy Spółka ma prawo stosować przy amortyzacji środków trwałych - mebli, których wartość początkowa nie przekracza 3500 zł i mogłyby być jednorazowo zamortyzowane, stawkę roczną 25%?
            • 12.02.2016Najem w ramach działalności gospodarczej. Co można wrzucić w koszty podatkowe?
              Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest właścicielem, wraz z małżonką, kilku nabytych lokali mieszkalnych. Z dniem 1 stycznia 2016 r. ma zamiar prowadzić działalność gospodarczą w przedmiocie ich najmu. Tym samym Wnioskodawca wniesie wskazane lokale oświadczeniem do tej działalności i ujmie je w rejestrze środków trwałych. Czy amortyzacja będzie kosztem podatkowym? Czy wyposażenie mieszkań w niezbędny sprzęt będzie kosztem podatkowym? Czy opłata czynszu i poniesienie innych opłat np. za prąd, będzie kosztem podatkowym w przypadku braku najemcy?
              • 17.10.2012Amortyzacja: Wartość początkowa nowo wybudowanego budynku
                Pytanie podatnika: Spółka realizuje inwestycję w postaci budowy hali magazynowej, powstaje również droga dojazdowa do tej hali, utwardzany jest przyległy do hali magazynowej plac oraz budowane jest ogrodzenie. Droga dojazdowa, przyległy do hali magazynowej plac oraz ogrodzenie są obiektami pomocniczymi. Obiekty tę będą obsługiwały tylko jeden budynek jakim jest hala magazynowa. Czy ustalając wartość początkową obiektu należy zsumować koszty wytworzenia na budowę hali, drogi dojazdowej, placu oraz ogrodzenia?