Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja przedmiotów leasingu

  • 08.06.2020Amortyzacja telefonu komórkowego: 10 czy 20%?
    Spółka, jako leasingodawca (finansujący), zawiera z klientami (jako leasingobiorcami, korzystającymi) umowy leasingu (w rozumieniu art. 17a pkt 1 ustawy o CIT), na podstawie których oddaje do odpłatnego używania środki trwałe przez uzgodniony okres. Jednym z przedmiotów leasingu są telefony komórkowe (w tym smartfony). Jaką stawkę amortyzacyjną określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych należy stosować do stanowiących środki trwałe telefonów komórkowych?
    • 21.08.2019Co można amortyzować odrębnie od budynku?
      Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów. W celu zwiększenia przestrzeni salonu oraz serwisu prowadzi inwestycję mającą na celu rozbudowę budynku mieszczącego salon samochodowy. W budynku oraz na dachu i ścianach budynku umieszczone zostaną m.in. następujące składniki majątkowe: elementy wyposażenia wewnętrznego i zewnętrznego, system wentylacji oraz klimatyzacji, instalacja elektryczna, system video, windy, drzwi zewnętrzne oraz bramy wjazdowe i garażowe. Czy ww. składniki majątkowe stanowią odrębne pojedyncze lub kompleksowe środki trwałe i jako takie mogą podlegać amortyzacji podatkowej odrębnie od budynku?
      • 02.02.2017Czy stawkę amortyzacji można dowolnie obniżać?
        Podatnicy mogą obniżać podane w ustawie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Czy możliwe jest jednak obniżenie stawki do dowolnego poziomu?
        • 24.02.2016Obniżenie stawek amortyzacyjnych dla samochodów osobowych
          Pytanie podatnika: Czy na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT możliwe jest obniżenie stawki amortyzacyjnej w odniesieniu do nabywanych w przyszłości Samochodów do dowolnej wysokości, w tym także do poziomu bliskiego zeru, lecz wyższej od stawki 0%, zgodnie z terminami przewidzianymi w art. 16i ust. 5?
          • 16.06.2015Środki trwałe. Czy można stosować zerową stawkę amortyzacji?
            Podatnicy mogą obniżać podane w ustawie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Czy możliwe jest jednak czasowe obniżenie stawki do poziomu 0 proc.?
            • 15.06.2015Środki trwałe. Czy można stosować zerową stawkę amortyzacji?
              Podatnicy mogą obniżać podane w ustawie stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się, począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego. Czy możliwe jest jednak czasowe obniżenie stawki do poziomu 0 proc.?
              • 06.02.2015Amortyzacja środków trwałych według stawki 0%
                Podatnik może obniżać stawki amortyzacyjne dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, od których dokonuje odpisów przy zastosowaniu tzw. metody liniowej. Sprawdźmy, czy stawki amortyzacyjne mogą być obniżone nawet do poziomu 0%? Takie pytanie było przedmiotem odpowiedzi Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 28 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/423-66/14/ZK.
                • 05.02.2015Amortyzacja środków trwałych według stawki 0%
                  Podatnik może obniżać stawki amortyzacyjne dla środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej, od których dokonuje odpisów przy zastosowaniu tzw. metody liniowej. Sprawdźmy, czy stawki amortyzacyjne mogą być obniżone nawet do poziomu 0%?
                  • 19.09.2013Amortyzacja środków trwałych według zerowej stawki
                    Stawki amortyzacyjne można obniżać. Wysokość obniżenia stawki dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika. Sprawdźmy, czy możliwe jest obniżenie stawki do poziomu 0 proc.