Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

amortyzacja remont modernizacja

  • 22.12.2020Amortyzacja mieszkania otrzymanego w darowiźnie
    W 2012 r. podatnik nabył mieszkanie w drodze darowizny od swojej matki. Natychmiast po nabyciu mieszkania rozpoczął jego wynajmowanie (ryczałt). W 2020 r. podatnik przeprowadził remont mieszkania, wydając kwotę 35 tys. zł - modernizacja i podniesienie jego wartości rynkowej. Podatnik chce dokonać zmiany formy opodatkowania przychodów z najmu na zasady ogólne i rozpocząć amortyzację ww. mieszkania. Czy będzie przysługiwało mu prawo zaliczenia amortyzacji mieszkania do kosztów podatkowych, przy stawce przyspieszonej 10%?
    • 28.08.2019Amortyzacja: Gdy nie możesz ustalić ceny nabycia, ustal wartość rynkową
      Pytanie: Czy prawidłowe jest przyjęcie zgodnie z art. 22g ust. 8 ustawy o PIT, z uwagi na brak możliwości ustalenia przez Wnioskodawczynię do amortyzacji wartości początkowej środka trwałego (mieszkania nabytego w 1995 r. za kwotę 6414 zł 30 gr, w którym w latach wcześniejszych Wnioskodawczyni była zmuszona na własne potrzeby przeprowadzić modernizację i remonty, a z przyczyn od Niej niezależnych nie posiada dokumentów potwierdzających wartość poniesionych wydatków) według cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok (w przypadku Wnioskodawczyni 2018 r.) założenia ewidencji lub sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia?
      • 05.07.2016Remont czy ulepszenie środka trwałego? Rozliczenie kosztów
        Przepisy podatkowe nie zawierają definicji remontu. Jak w takim razie odróżnić wydatki remontowe od tych poniesionych na ulepszenie środka trwałego? Rozróżnienie to jest bardzo ważne. Ma bowiem zasadnicze znaczenie dla poprawnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.
        • 04.07.2016Remont czy ulepszenie środka trwałego? Rozliczenie kosztów
          Przepisy podatkowe nie zawierają definicji remontu. Jak w takim razie odróżnić wydatki remontowe od tych poniesionych na ulepszenie środka trwałego? Rozróżnienie to jest bardzo ważne. Ma bowiem zasadnicze znaczenie dla poprawnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.
          • 17.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
            Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
            • 16.12.2015Indywidualna stawka amortyzacyjna dla lokalu mieszkalnego
              Pytanie: Wspólnie z żoną, na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej, nabyliśmy do majątku wspólnego lokal mieszkalny (odrębna nieruchomość). Poniosłem nakłady w celu zaadaptowania lokalu do wynajmu. W tym roku lokal został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych za zgodą współmałżonki. Tym samym zgoda małżonki odnosi się także do wynajmowania lokalu wprowadzonego do ewidencji ŚT - w ramach prowadzonej przeze mnie działalności. Dla amortyzacji lokalu przyjęto indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 10% rocznie. Czy opisane poniżej prace i poniesione wydatki mogą zostać uznane w całości za ulepszenie lokalu i umożliwią zastosowanie ww. stawki amortyzacji?
              • 14.11.2014Inwestycja w obcym środku trwałym w kosztach podatkowych
                Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni może zaliczyć odsetki od kredytu hipotecznego, zaciągniętego na adaptację wynajętego lokalu w Galerii oraz zakup wyposażenia, przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów? Czy wydatki na nabycie środków trwałych i amortyzacja nakładów w obcych środkach trwałych sfinansowane pożyczką hipoteczną zabezpieczoną na majątku Wnioskodawczyni mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?
                • 13.07.2012Niezamortyzowana inwestycja w kosztach podatkowych - uchwała NSA
                  Strata odpowiadająca niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym, niespełniająca przesłanek z art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli jej powstanie wynika z działań podatnika podjętych dla realizacji celu określonego w art. 15 ust. 1 tej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
                  • 12.06.2012Podatkowe skutki remontu i ulepszenia środków trwałych
                    Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje użytych w niej pojęć przebudowa, adaptacja, rozbudowa, rekonstrukcja, modernizacja. Brak jest także definicji pojęcia remont. Przeprowadzenie powyższych czynności ma jednak zasadnicze skutki na gruncie rozliczenia podatku dochodowego.
                    • 13.02.2012Wydatki na remont budynku w kosztach uzyskania przychodów
                      Z uzasadnienia: Jeżeli obiekt budowlany został wpisany do środków trwałych to oznacza, że jest on kompletny i zdatny do użytkowania. Okoliczność, że obiekty te nie przynoszą obecnie dochodu nie może być równoznaczna z ich niezdatnością do użytkowania czy niekompletnością. Zatem, jeśli roboty w budynkach mają charakter remontowy, a budynek został wpisany do ewidencji środków trwałych, to nie sposób uznać, że wydatki związane z tymi robotami będą miały istotne znaczenie dla wartości początkowej środka trwałego, po oddaniu go do użytku. Wydatki te powinny więc stanowić koszt podatkowy w momencie poniesienia.
                      • 09.02.2012Koszty uzyskania przychodów: Wymiana pokrycia dachowego budynku
                        Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i czynnym podatnikiem VAT. Na skutek wichury, w budynku wykorzystywanym do prowadzenia działalności gospodarczej, stanowiącym środek trwały, uszkodzony został dach. Wnioskodawczyni wykonała wymianę pokrycia dachowego, a wydatki z tym związane zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Czy Wnioskodawczyni miała prawo zaliczyć wydatki na wymianę pokrycia dachowego bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy może będzie to zwiększenie wartości budynku i wówczas będzie naliczona amortyzacja?
                        • 30.12.2009Orzecznictwo WSA: Możliwości zaliczenia do kosztów niezamortyzowanej części nakładów w obcym środku trwałym
                          Z uzasadnienia: Skoro przyczyna straty powstałej w wyniku likwidacji nie w pełni umorzonego środka trwałego jest inna aniżeli wskazana w treści art. 16 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., to z wnioskowania a contrario tego przepisu wynika, że podlega ona zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem treści art. 16 ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p. Skoro art. 16 u.p.d.o.p. zawiera zamknięty katalog wydatków, które nie podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, a wśród tych wydatków ustawodawca nie wymienia strat powstałych w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych, jeżeli środki te zostały zlikwidowane z innych przyczyn aniżeli wymieniona w art. 16 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.p., oznacza to, że straty te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów.
                          • 21.04.2008Wykorzystywanie obcych składników majątku w działalności gospodarczej
                            Prowadząc działalność gospodarczą podatnicy niejednokrotnie wykorzystują składniki majątku będące własnością osób trzecich. Bogactwo bowiem wypracowuje się poprzez wykorzystywanie majątku, a nie tylko z samego faktu posiadania do niego prawa własności. Podstawą wykorzystywania majątku może być zarówno stosunek zobowiązaniowy (umowa najmu, dzierżawy, użyczenia i im podobne) jak i bezumowne korzystanie z rzeczy.
                            • 28.09.2007Remont i modernizacja lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej
                              Wydatki poniesione na remont lub modernizację lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych w dwojaki sposób, w zależności od charakteru wykonywanych prac. Jeśli prowadzone prace mają charakter remontowy, odtworzeniowy, to niezależnie od wysokości wydatków, mogą one zostać wliczone w koszty bezpośrednio, a więc w dacie ich poniesienia. Natomiast, jeśli w grę wejdą roboty inwestycyjne, mające na celu ulepszenie lokalu, na które ponadto wydane zostanie więcej niż 3,5 tys. zł, przedsiębiorca będzie musiał zastosować do nich amortyzację, a więc odpowiednio podnieść wartość lokalu jako środka trwałego i zmienić wysokość odpisów amortyzacyjnych.